• Najchętniej czytane książki

Dla uczniów klas I - III polecamy następujące serie dostępne w naszej bibliotece szkolnej:

Książkożercy - to seria książek do nauki czytania, podzielona na 3 poziomy trudności:

poziom A - historyjki przeznaczone do pierwszych prób samodzielnego czytania, proste słowa, przewaga zdań pojedynczych, od jednego do trzech zdań na każdej stronie

poziom B - zawiera słowniczek trudniejszych wyrazów, zdania pojedyncze i złożone, od dwóch do pięciu zdań na każdej stronie

poziom C - dłuższe zdania złożone, stopniowe wprowadzenie trudnych ortograficznie wyrazów, słowniczek trudnych wyrazów.

Pierwsze czytanki - to seria opowiadań, które towarzyszą dzieciom na każdym poziomie nabywania umiejętności czytania. Wesołe historie i ciekawe ilustracje wspierają najmłodszych czytelników w ich pierwszych spotkaniach z książką. Trzy poziomy trudności dostosowane do wieku dziecka ułatwią zrozumienie treści: od odczytywania krótkich wyrazów, dużą czcionkę, ilustracje rozbudzające zainteresowanie czytaniem, po wprowadzenie zdań złożonych, rozbudowane dialogi, samodzielne czytanie dłuższych historii.

Czytam sobie - to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci.

Poziom 1 - składam słowa - zawiera książeczki, w których znajduje się maksymalnie 150 - 200 słów, krótkie zdania.

Poziom 2 - składam zdania - od 800 do 900 słów, dłuższe zdania, także złożone, krótkie dialogi.

Poiom 3 - połykam strony - 2500 - 2800 wyrazów w tekście, dłuższe i bardziej złożone zdania, słownik trudniejszych wyrazów.

Już czytam - to seria książek, która daje dziecku możliwość samodzielnego czytania opowiadania, specjalnie opracowanego pod tym kątem. Jedna strona książki opowiada całą historię, do przeczytania przez dorosłego, druga - jedno wybrane zdanie, łatwe do przeczytania przez dziecko. W każdej z książek znajdziemy kolorowe obrazki, dużą czcionkę ułatwiającą czytanie, krótkie numerowane rozdziały, zadania sprawdzające rozumienie tekstu, jasno wyrażone myśli i zabawne, ciekawe historyjki.

Młodzi przyrodnicy - to seria książek bogato ilustrowanych, z wartościową treścią i bardzo łatwym tekstem przeznaczonym do samodzielnego czytania ( duża, przejrzysta czcionka). Zawiera ciekawostki ze świata roślin i zwierząt.

Pies na medal - tutaj znajdziecie historie psów, o których można powiedzieć, że są wyjątkowe. Opiekują się starszymi, ratują ludzi, są przewodnikami osób niewidomych, pracują na lotniskach, w GOPR, dla policji, uczestniczą w terapiach chorych dzieci.