• Zdalne nauczanie

DYKTANDO W 10 PUNKTACH

z komentarzem ortograficznym wg prof. dr hab. Marty Bogdanowicz

Punkt 1. Umowa

Umówić się z dzieckiem, że codziennie będzie robić dyktando obejmujące zawsze tylko 3 zdania.

Wymyślcie nagrodę po każdym tygodniu pracy.

Punkt 2. Wybór tekstu

Zaznacz w książce dziecka 3 zdania i przeczytaj na głos pierwsze zdanie.

Punkt 3. Komentarz ortograficzny

Dziecko powtarza zdanie i omawia pisownię każdego wyrazu (podaje zasady pisowni, poszukuje uzasadnienia pisowni).

Punkt 4. Zapisywanie

Dziecko zapisuje zdanie (podobnie postępuje z następnymi zdaniami).

Punkt 5. Kontrola 1 – dziecko

Dziecko samodzielnie sprawdza cały napisany tekst.

Punkt 6. Kontrola 2 – dorosły

Dorosły sprawdza tekst. Jeżeli znajduje błędy, podaje ich liczbę.

Punkt 7. Kontrola 3 – dziecko

Dziecko ponownie sprawdza tekst z pomocą słownika ortograficznego.

Punkt 8. Kontrola 4 – dorosły

Dorosły sprawdza poprawiony tekst. Jeżeli nadal są błędy, wskazuje tekst – wzór, z którego dyktował zdania.

Punkt 9. Kontrola 5 – dziecko

Dziecko porównuje napisany tekst ze wzorem i ostatecznie poprawia błędy.

Punkt 10. Poprawa

Dziecko opracowuje błędnie napisane wyrazy (np. podaje zasady pisowni, wyrazy pokrewne, odmienia wyrazy przez przypadki, wymienia na inne formy).

Uwagi: Podstawowym założeniem stosowania techniki „dyktando z komentarzem ortograficznym” jest przeświadczenie o możliwości utrwalenia zasad pisowni i wytworzenia pełnej świadomości ortograficznej przez przekształcenie się nawyku „głośnego myślenia” – omawiania zasad pisowni (pkt 3) – w nawyk „cichego” przypominania ich sobie podczas pisania. Kolejnym zadaniem ćwiczenia jest wytworzenie nawyku dokładnego sprawdzania i poprawiania każdej pracy pisemnej po napisaniu. Dziecko ma prawo do popełniania błędu, ale nie ma prawa pozostawić go bez poprawienia. Warunkiem uzyskania tych efektów jest wykonywanie omawianego ćwiczenia krótko lecz systematycznie oraz zawarcie umowy z dzieckiem co do czasu pracy (codziennie), liczby dyktowanych zdań (zawsze tej samej) oraz nagrody (po każdym tygodniu ćwiczeń). W ten sposób dziecko nie będzie usiłowało, w tej sprawie, stale z nami negocjować.

„DYKTANDO W 10 – PUNKTACH”

1) Utrwala znajomość zasad pisowni;

2) Wytwarza nawyk stałego przywołania zasad ortograficznych podczas pisania;

3) Wytwarza nawyk stałego sprawdzania napisanego tekstu, a tym samym poczucie

ODPOWIEDZIALNOŚCI za napisany tekst.

Moi Drodzy!

Zbliża się czas świąteczny. Myślę, że odpoczniecie od nauki i pomożecie Waszym najbliższym -  rodzicom                    w przygotowaniach świątecznych, pieczeniu, gotowaniu, porządkach, pilnowaniu młodszego rodzeństwa itp.

Wiem, że potraficie!

Nie zapominajcie również o Waszych dalszych krewnych, którzy nie mieszkają z Wami. Może dawno nie            widzieliście się z  babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem, czy innym członkiem rodziny. Zadzwońcie do nich, porozmawiajcie, a na pewno dowiecie się czegoś ciekawego np.: jak kiedyś oni przygotowywali się do świąt, co robili w czasie wolnym od nauki, jak spędzali czas świąteczny, czym się zajmowali.  To też cenna lekcja, wiedza            i nowe doświadczenie.

Pomóżcie swoim bliskim, ale bądźcie odpowiedzialni. Kontaktujcie się z rodziną tylko poprzez telefony i inne komunikatory. Nie wychodźcie z domu! Wierzę, że potraficie okazać Wasze serca wszystkim, którzy tego potrzebują i będziecie dbać o swoje bezpieczeństwo.

Życzę Wam i Waszym bliskim ZDROWYCH ŚWIĄT!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Rodzice!

Zazwyczaj nowe sytuacje są dla każdego trudne i stresujące, a zwłaszcza dla dziecka. Niepokój, lęk i stres to emocje, które dzieci mocno odczuwają i różnie sobie z nimi radzą. Potrzebę bezpośredniego kontaktu z dzieckiem muszą teraz zapewnić członkowie rodziny, przede wszystkim Wy Rodzice.  W tej wyjątkowej sytuacji Wasze dzieci  będą musiały czuć silne wsparcie i miłość najbliższych. To dla nich trudny czas. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi o ich odczuciach i znajdźcie również czas na wspólną zabawę w domu. Życzę Wam wytrwałości i dużo miłości dla Waszych małych i tych trochę większych pociech.

Służę pomocą i wsparciem pedagogicznym. W czasie zdalnego nauczania podaję do mnie kontakt mailowy: sp1pedagog43@gmail.com

Serdecznie pozdrawiam.

Marta Matera

Drodzy Uczniowie!

Na pewno nie jest to łatwy czas dla Was, bez bezpośrednich kontaktów z kolegami, wspólnych wyjść i spędzania czasu wolnego poza domem. Zdążycie nadrobić jeszcze te spotkania. Ale teraz musicie dbać o własne zdrowie. Siedźcie w domu. Kontaktujcie się tylko przez komunikatory. Pamiętajcie również o bezpiecznej pracy z komputerem w Internecie.  Zwróćcie szczególną uwagę  na  ochronę wizerunku, cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, czyli te rzeczy, o których mówiliśmy w szkole na różnych spotkaniach. Wasi nauczyciele zadali Wam różne ciekawe prace i zadania. Zachęcam Was do systematycznej pracy zdalnej. A w czasie wolnym porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, którzy otaczają Was miłością i są dla Was ogromnym wsparciem.

Jak chcecie porozmawiać – podaję do mnie kontakt mailowy: sp1pedagog43@gmail.com

Pozdrawiam Was i do zobaczenia w szkole.

Marta Matera

Jestem pod adresem mailowym od poniedziałku do piątku w godz. 8.30- 12.30