• EKOLOGIA W NASZEJ GMINIE

     • PROJEKT „EDUKACJA EKOLOGICZNA W GMINIE SUŁKOWICE”

      Nasza szkoła wzięła udział w projekcie ekologicznym, którego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, poszerzenie wiedzy na temat ochrony przyrody w gminie Sukowice. W tym celu uczniowie  klas I-III wzięli udział w konkursie na wiersz o tematyce ekologicznej i pszczółce, a uczniowie klas IV-VIII podjęli się różnych zadań, które trwały od czerwca do października: wykonali tablice edukacyjne oraz makietę na temat roślin i zwierząt w gminie Sułkowice, domek dla owadów i pojazdy ekologiczne.

      Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy zaangażowali się w działania na rzecz projektu: Aleksandra Światłoń, Weronika Garbień, Nikola Kotoniak, Arkadiusz Sroka 8a, Adrian Biela 8a, Maja Żołnierek 8a, Lena Gaweł 7a, Przemysław Biela 7a, Karol Biela 7a, Jan Bargieł 7a, Maciej Żmuda 6b, Oskar Moskal 6b, Amelia Pająk 6b, Gabriela Golonka 2b, Nikola Surma 2b, Aleksander Latoń 2b, Patryk Sroka 2b, Emilia Bednarczyk 2b oraz uczniowie z klasy I b, 7a, 7b i uczniowie z koła plastycznego (Va, VIb).

      Wszystkie zadania były wykonane na wysokim poziomie pod kierunkiem i dzięki zaangażowaniu nauczycieli w ten projekt: Ewy Garbień, Małgorzaty Mardaus, Doroty Twardosz, Danuty Kostowal -Suwaj, Marii Zajda, Agaty Kopacz. Wszystkie prace były koordynowane przez Panią Dyrektor Danutę Nykiel.

      Podsumowanie spotkania ekologicznego i prezentacja wszystkich zadań odbyła się w ramach II Targów Ekologicznych, które odbyły się 1 października na hali sportowej w Sułkowicach.

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • Laboratoria przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy
      z Centrum GovTech w Kancelarii prezesa Rady Ministrów. Ich misją było stworzenie nowoczesnej szkoły,
      w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

      Nasza Szkoła bierze udział w programie #Laboratoria Przyszłości.  W ramach tego programu zakupiliśmy różne pomoce za kwotę 92 400 zł.

      Są to :

      1. Drukarka 3d wraz z zestawem filamentów.

      2. Klocki Lego do robotyki.

      3. Aparat Cyfrowy z możliwością nagrywania.

      4. Kamerę do nagrywania filmów w plenerze.

      5. Klocki konstrukcyjne dla młodszych klas.

      6. Przenośne tło do fotografii.

      7. Mikroskopy.

      8. Zestaw nagłośnieniowy. 

      9. Długopisy wykorzystujące druk 3D.

      10. Laptop.

       

      Sprzęt ten wykorzystujemy na zajeciach technicznych , informatyki, matematyki, biologii, palstyki, kształcenia zintegrowanego oraz na zajęciach dodatkowcyh:  kołach zainteresowań (porogramownie i drukwanie 3d).

     • PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

     • 30 września w naszej szkole miały miejsce spotkania uczniów klas starszych z panem Markiem Szczotkowskim. Tematyka prelekcji przedstawiała się następująco: dla uczniów klas VII -VIII  „ Szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież” zaś dla uczniów klas  IV – VI  „ Alkoholizm – mechanizmy uzależnienia oraz skutki picia alkoholu”.

      Prelegent przez wiele lat pracował w policji, w wydziale do spraw nieletnich, a obecnie edukuje młodzież oraz szkoli nauczycieli i rodziców. Podczas spotkania szczegółowo zostały omówione zagadnienia i mechanizmy  związane z powstawaniem uzależnień oraz rodzaje uzależnień ( psychiczne, fizyczne  i społeczne). Młodzież mogła się też dowiedzieć  na temat różnic w szybkości uzależniania się osoby dorosłej i osoby niepełnoletniej z punktu widzenia medycznego i wiążącego się z tym niebezpieczeństwa w przypadku tej drugiej grupy społecznej. Prowadzący przedstawił także fakty i mity dotyczące alkoholu i środków psychoaktywnych.

                 

                                                                                                                                      Małgorzata Garbień

       

     • DZIEŃ CHŁOPAKA

     • W dniu 30.09.2022r w naszej szkole świętowaliśmy na wesoło i z humorem   „ Dzień Chłopaka”. Z tej okazji każdy uczeń , który w tym dniu założył muszkę lub krawat mógł liczyć na zwolnienie z pytania .

      Wszyscy chłopcy otrzymali życzenia od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz słodkie upominki zakupione przez Radę Rodziców. Ponadto była też możliwość indywidualnego zakupu prezentu na specjalnie zorganizowanym stoisku z lizakami.

      Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom za uświetnienie tego dnia pięknymi strojami,
      a uczennicom za pamięć i życzenia dla chłopców w dniu ich święta.

                                                                                           Opiekunowie SU

      Aleksandra Gardoń, Małgorzata Garbień

     • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA MIESZKAŃCÓW PRZYTULISKA W HARBUTOWICACH

     • KOCHANI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY WRAZ

      Z RODZICAMI !

      Zwracam się z ogromną prośbą o wsparcie mieszkańców Przytuliska, czyli piesków, które nie mają swoich domów. 

      Przez dwa tygodnie, czyli do 10 października 2022 roku, będziemy zbierać karmę dla psów. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.  

      Danuta Nykiel

       

     • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

     • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach otrzymała dotację 15 000 z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      Miło nam poinformować, że biblioteka w naszej szkole w 2022 roku otrzymała 15 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025.

      Opracowany został szkolny projekt, zgodny z wymogami postawionymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przeprowadzono wśród uczniów ankietę, w ramach której wszyscy chętni mogli zgłaszać swoje propozycje książek ( ulubione tytuły, autorzy, serie wydawnicze). Wszystkie sugestie uczniów stały się podstawą do stworzenia listy książek, jakie powinny znaleźć się w bibliotece w ramach tego projektu. Zakupiliśmy wiele ciekawej i wartościowej literatury dla uczniów klas I – VIII,
      zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie wyposażenia wypożyczalni w nowe regały oraz pufy.

      Program realizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej  i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

      Całkowity koszt realizacji zadania:  15 000 zł
      Kwota dofinansowania w ramach NPRCz: 12 000 zł
      Kwota wkładu własnego: 3 000 zł.

     • SZANOWNI PAŃSTWO!

     • Dyrekcja Szkoły zwraca się z prośbą do Rodziców o sprawdzanie na bieżąco wiadomości zamieszczanych w Librusie. 

     • WYCIECZKA KLASY V B

     • 9 września 2022 klasa 5b udała się na wycieczkę w Pieniny. 
      Przeszliśmy przez piękny i malowniczy Wąwóz Homole, jedną z największych atrakcji przyrodniczych Pienin. Następnie zwiedziliśmy Pijalnię Wód leczniczych w Szlachtowej, gdzie dzieci degustowały wodę. Wyjątkowy smak jednej z nich postawił wszystkich na nogi ;). Po degustacji pojechaliśmy na Górę Wdżar, na której znajduje się tor saneczkowy. Położony jest on pośród pięknych widoków, które umieliły dzieciom zabawę. Później wypoczywaliśmy na statku, podziwiając w pięćdziesięciominutowym rejsie uroki Jeziora Czorsztyńskiego. Na koniec zwiedziliśmy zamek "Dunajec" w Niedzicy; więzienie z izbą tortur, izby straży, komnaty mieszkalne i wiele innych. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe, na których podziwialiśmy urokliwe pejzaże.
      Wycieczka miała dużo atrakcji, które bardzo podobały się dzieciom.

     • Rozkład jazdy busa szkolnego w roku szkolnym 2022/2023 obowiązujący od 5 września 2022 r..

     • Załącznik Nr 1

      Rozkład jazdy busa szkolnego w roku szkolnym 2022/2023

      obowiązujący od 1 września 2022 r.

       

      Przyjazdy busa do szkoły

      Kurs I

      7.10            Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułkowicach – Zagumnie-Starowiejska -
      Partyzantów – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułkowicach.

       

       

      Odjazd busa ze szkoły

       

      Kurs I

      12.40          Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułkowicach – Starowiejska - Na Węgry - Most Unijny- Partyzantów – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułkowicach.

       

      Kurs II

      14.35          Szkoła Podstawowa nr 1 w Sułkowicach – Starowiejska -  Most Unijny – Partyzantów.

       

     • SPOTKANIA Z RODZICAMI

     • Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 uprzejmie informuje, że w dniach 12 i 13 września 2022 r. o godzinie 17.00 odbędą się spotkania z Rodzicami w przydzielonych salach lekcyjnych uczniów wg następującego harmonogramu:

      Klasy II - III  - 12. 09. 2022 r.tj. poniedziałek

      Klasy IV - VIII 13. 09. 2022 r. tj. wtorek 

     • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

     • 1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym cała społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej.

             Pani dyrektor Danuta Nykiel powitała serdecznie po wakacyjnej przerwie grono pedagogiczne, pracowników obsługi, wszystkich uczniów oraz przybyłych na uroczystość rodziców. Szczególnie zaś zwróciła się do najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły oraz uczniów klas ósmych, którzy w tym roku szkolnym staną się jej  absolwentami, życząc im wielu sukcesów w nauce oraz odkrywania swoich pasji i talentów.

           Nie zabrakło też słów pamięci o obchodzonej w tym dniu 83 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Pani Dyrektor jako nauczyciel historii przypomniała, że mimo iż tamten pamiętny dzień  1 września 1939 roku był piękny i słoneczny  to jednak dzieci nie mogły rozpocząć nauki w szkole tak jak to ma miejsce dzisiaj.

          Po krótkim występie uczniów klas drugich,  zabrzmiał pierwszy dzwonek  i uczniowie udali się do sal lekcyjnych wraz z wychowawcami.

      Małgorzata Garbień

     • List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023

     •                                               

       "Szanowni Państwo Dyrektorzy, Szanowni Nauczyciele i Drodzy Uczniowie,                 

      przed nami rok szkolny 2022/2023 – czas wielu nowych możliwości, odkrywania talentów,                                pogłębiania pasji i spełniania życiowych ambicji. Cieszę się, że już w tej chwili widoczne są efekty naszych kluczowych projektów i przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Przed nami kolejne wyzwania, których celem jest stwarzanie młodym ludziom jak najlepszych szans do rozwoju. Zależy nam na tym, by każde z naszych działań było odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci i młodzieży, a także na wyzwania współczesności.

      Głęboko wierzę w to, że nowoczesna edukacja to klucz do przyszłego wzrostu rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz przepustka do kariery zawodowej. Dlatego też dzięki naszemu programowi Laboratoria Przyszłości zapewniamy uczniom dostęp do innowacyjnego sprzętu. Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i inne nowoczesne urządzenia znajdują się już niemal w każdej szkole podstawowej. Jestem przekonany, że jest to rzeczywiste wsparcie w budowaniu kompetencji, które pozwalają młodym ludziom na zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie. Laboratoria Przyszłości, czyli największa w historii polskiej edukacji inwestycja cyfrowa, objęła także szkoły nie samorządowe oraz szkoły polskie za granicą. Kontynuacją programu są Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli specjalnie wyposażone busy, które od września 2022 roku można będzie spotkać we wszystkich województwach. Przeszkoleni edukatorzy będą odwiedzać szkoły i prowadzić dla uczniów i nauczycieli lekcje w formule warsztatowej.

      Równie wielkim zainteresowaniem, już  od momentu swojej inauguracji, cieszy się program Poznaj Polskę. Dzięki niemu w ubiegłym roku szkolnym bez mała pół miliona uczniów odwiedziło miejsca ważne dla rodzimej nauki, historii czy wspólnej kultury i tożsamości narodowej. Dlatego też to przedsięwzięcie, które w wyjątkowy sposób wspiera edukację patriotyczną, będzie kontynuowane również w tym roku [...]"

      To fragment listu Ministerstwa Edukacji Narodowej, całość listu można przeczytać na stronie ministerialnej.

     • LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • Szanowni Państwo,

      z wielką radością informujemy, iż Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach  jest beneficjentem programu pn. „Laboratoria Przyszłości”. Otrzymaliśmy dofinansowanie na łączną kwotę w wysokości 92.300 zł. Wspomagając realizację obowiązku spoczywającego na organie prowadzącym wynikającym z § 2 ust. 2 Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”, do końca sierpnia 2022 r. wydatkowaliśmy 100% przyznanych środków, która pozwoliła nam na realizację całości  projektu.
      W naszej placówce znajduje się wyposażenie podstawowe oraz wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej, narzędzia do obróbki drewna i metalu, specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki, sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt do nagrywania, rejestrowania
      i obróbki obrazu i dźwięku, pomoce projektowe min:

      Drukarka 3D wraz z akcesoriami, Statyw z akcesoriami, Mikroport z akcesoriami, Filament, Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem, Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami, Oświetlenie do realizacji nagrań, Mikrofon kierunkowy z akcesoriami, Gimbal, Aparat fotograficzny z akcesoriami.

      Zakupiony sprzęt od 1 września 2022 r. będzie wykorzystywany na przedmiotowych zajęciach  lekcyjnych dla których wykorzystanie sprzętu jest zasadne.
      Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
      Laboratoria Przyszłości stanowią nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

      Celem projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

     • ORGANIZACJA ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2022/23

     • Msza Św. dla uczniów z klas I - VIII odbędzie się o godz. 8:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach

      Po mszy św. wszyscy uczniowie gromadzą się na uroczystym apelu inaugurującym rok szkolny 2022/23 w hali sportowej w bud. B. 

      Po spotkaniu na hali uczniowie wraz z wychowawcami udają się do swoich klas.

     • PODRĘCZNIKI DO RELIGII W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

     • Wykaz podręczników i zeszytów ćwiczeń do religii, w które należy zaopatrzyć we własnym zakresie uczniów:

      Klasa I
      Program: „Zaproszeni na ucztę z Jezusem. Katecheza inicjacji w sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii” – Komisja Wychowania Katolickiego KEP – AZ-1-01/18
      Podręcznik z ćwiczeniami: „Bóg jest naszym Ojcem” – AZ-11-01/18-KR-1/20
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa II
      Program: „Zaproszeni na ucztę z Jezusem. Katecheza inicjacji w sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii” – Komisja Wychowania Katolickiego KEP – AZ-1-01/18
      Podręcznik z ćwiczeniami: „Jezus jest naszym Zbawicielem” – KR-12-01/18-KR-16/21
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa III
      Program: „W drodze do Wieczernika” – Komisja Wychowania Katolickiego KEP – AZ-1-01/10
      Podręcznik, osobno ćwiczenia: „Przyjmujemy Pana Jezusa” – AZ-13-01/10-KR-3/15
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa IV
      Program: „Poznaję Boga i w Niego wierzę” – Komisja Wychowania Katolickiego KEP – AZ-2-01/10
      Podręcznik, osobno ćwiczenia: „Słuchamy Pana Boga” – AZ-21-01/10-KR-3/12
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa V
      Program: „Bóg jest wśród nas. Katecheza mistagogiczna, wprowadzająca w historię zbawienia – A. Berski, ks. A. Kielian – AZ-2-04/20
      Podręcznik, osobno ćwiczenia: „Jezus dla człowieka” – AZ-21-04/20-KR-4/20
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa VI
      Program: „Bóg jest wśród nas. Katecheza mistagogiczna, wprowadzająca w historię zbawienia” – A. Berski, ks. A. Kielian – AZ-2-04/20
      Podręcznik, osobno ćwiczenia: „Kościół dla człowieka” – KR-22-04/20-KR-17/21
      Autorzy: ks. T. Panuś, ks. A. Kielian, A. Berski
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa VII
      Program: „Rozradowanie się w Duchu Świętym” – ks. T. Panuś, R. Chrzanowska – AZ-3-02/13
      Podręcznik: „Spotykamy się z żywym Słowem” – KR-31-01/10-KR-1/12
      Autorzy: ks. T. Panuś, R. Chrzanowska, M. Lewicka
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

      Klasa VIII
      Program: „Rozradowanie się w Duchu Świętym” – ks. T. Panuś, R. Chrzanowska – AZ-3-02/13
      Podręcznik: „Żyjemy w miłości Boga” – KR-33-02/13-KR-6/14
      Autorzy: ks. T. Panuś, R. Chrzanowska, M. Lewicka
      Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków

       

     • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE Z RODZICAMI KLAS I

     • Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach informuje Rodziców klas I, iż spotkanie organizacyjne odbędzie się 24 sierpnia 2022 r o godzinie 17.00 w stołówce szkolnej - budynek A.