Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, Uczniowie serdecznie zapraszają na Jasełka, które odbędą się 5 stycznia 2024 roku o godzinie 17.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sułkowicach.
Zaproszenie
Świąteczne życzenia
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy serdeczne życzenia:
radości, zdrowia i spokoju.
Niech nadchodzący czas
będzie wytchnieniem od codzienności,
okazją do spotkań z bliskimi,
czasem, który przynosi nową nadzieję,
a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sułkowicach.
Szlakiem Jana Matejki
W dniu 19 grudnia chętni uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w wycieczce do Krakowa, która prowadziła przez ważne miejsca związane z malarzem Janem Matejką. Wycieczka rozpoczęła się na Placu Matejki, następnie oglądając pozostałości średniowiecznych umocnień miejskich doszliśmy do domu mistrza obrazów historycznych i zobaczyliśmy pokoje,w których mieszkał wraz z rodziną. Kolejnym punktem naszej wędrówki był Kościół Mariacki. Po przerwie na konsumpcję ulubionych dań udaliśmy się do Muzeum Narodowego- gmach główny. Wzięliśmy udział w interesującej, trwającej 90 minut lekcji historii pod tytułem " Wiele twarzy króla malarzy". Poza malarskim obliczem Matejki poznaliśmy go jako pasjonata historii oraz kolekcjonera róznych artefaktów. Uczniowie przymierzali królewską koronę i pelerynę Stańczyka. Na koniec przemienili się w artystów- portrecistów. Zadowoleni i pełni nowej wiedzy wróciliśmy do domu.
PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ
Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników i sympatyków książek do włączenia się w akcję:
"PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ POD CHOINKĘ".
Prosimy o książki niezniszczone - lektury do klas I - VIII, literaturę młodzieżową, bajki.
Każdy egzemplarz zostanie oznakowany imieniem i nazwiskiem ofiarodawcy i wpisany do księgi inwentarzowej.
Akcja trwa do 31 stycznia 2024 r.
Dziękujemy za każdy dar. Dorota Czepiec, Halina Przała
V B w klubie Seniora
Dnia 7 grudnia 2023 roku klasa V b udała się na mikołajkowa wycieczkę do Krakowa. Po obejrzeniu świątecznego filmu i zjedzeniu posiłku uczniowie wraz z wychowawcą i opiekunem pojechali do Klubu Seniora działającym przy Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Tam czekała na uczniów wolontariuszka –studentka wraz z siostrą Beatą ze zgromadzenia sióstr Szarytek. Siostra Beata pełni swoją posługę w Klubie Seniora już wiele, wiele lat oddając swoje serce starszym i samotnym ludziom. Dzięki Jej serdecznemu przyjęciu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się bliżej o istocie wolontariatu, o pracy wolontariuszy, o korzyściach jakie niesie ze sobą bezinteresowne niesienie pomocy, o wartościowym spędzaniu wolnego czasu. Oprócz tego siostra Beata opowiedziała bardzo ciekawe rzeczy o św. Wincentym a Paulo, którego duży portret ozdabia przytulny i ciepły klub seniora. To właśnie On-św. Wincenty a Paulo poświęcił swoje życie ubogim, sierotom
i jednocześnie założył zgromadzenie sióstr szarytek , które obecnie kontynuują jego dzieła.Siostra Beata nie szczędziła uczniom niespodzianek jako, że uwielbia sprawiać radość innym. Najwartościowszym i najpiękniejszym prezentem jaki otrzymały dzieci był Cudowny Medalik Matki Bożej, schowany w kwiatuszku. Siostra wspomniała również o wielkiej wadze Cudownego Medalika. Na koniec uczniowie z klasy 5 b przekazali siostrze szarytce własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kartki te trafią do każdego członka klubu seniora imiennie podczas wigilii organizowanej właśnie przez wolontariuszy.
Cenna lekcja o bezinteresownej pomocy potrzebującym, świetnie wkomponowała się w okres mikołajkowy i w Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, który corocznie jest obchodzony 5 grudnia. Wszyscy szczęśliwi, radośni i zarażeni chęcią niesienia pomocy potrzebującym wrócili do domu.
wych. Beata Zięba, opiekun Ewelina Krzysztofek
DAR SERCA
"Wszystko, co wielkie w naszym świecie zdarza się dlatego, że ktoś robi więcej niż musi"
Herman Gmeiner
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy dla Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Składamy wyrazy wdzięczności, że są wśród nas osoby, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Życzliwość, bezinteresowną pomoc i wsparcie okazało 50 uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Dziękujemy
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH
POKAZY KRIOGENICZNE NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM W KRAKOWIE
7 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 7a i 7 b uczestniczyli w pokazie kriogenicznym na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas krótkiego wykładu uczniowie dowiedzieli się czym jest kriogenika, jakie jest jej zastosowanie w życiu oraz jak wyglądała historia skroplenia gazów. Po wykładzie został zaprezentowany szereg ciekawych, ale i widowiskowych doświadczeń z użyciem substancji w niskich temperaturach. Zobaczyliśmy, jak wygląda gaz w stanie ciekłym, a nawet stałym. Doświadczenia pokazały jak zmieniają się właściwości zamrożonych substancji organicznych, jak przebiega skraplanie gazu ziemnego czy powstawanie zjawiska mgły i piany. Największe zaciekawienie i efekt „wow” wśród uczniów wywołało spalanie mieszaniny piorunującej.
Dopełnieniem wycieczki było oglądanie filmu „Wonka” w Cinema City Bonarka. Bohater filmu udowadniał, że to co najlepsze w życiu zaczyna się od marzeń, i że czekolada smakuje najlepiej, gdy dzieli się ją z bliskimi.
MIKOŁAJKI
W dniu szóstego grudnia do naszej szkoły przybył Mikołaj wraz z pomocnikami. Słodkie upominki otrzymali wszyscy uczniowie i nauczyciele. Do zobaczenia za rok!
SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM
Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć uczniom klas I-III trudną i odpowiedzialną pracę górnika, pan Dominik Bańdura zaprosił do szkoły pana Ludwika Hajdusa, który przepracował 30 lat w Kopalni węgla kamiennego Mysłowice – Wesoła na stanowisku nadsztygara górniczego w dziale zajmującym się wentylacją i przewietrzaniem, pełniącego także funkcję Kierownicze w Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego.
Na początku wizyty nasz gość opowiedział w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz do czego wykorzystujemy go w codziennym życiu. Przyniósł też ze sobą bryły węgla, tzw. “urobek”, które dzieci mogły obejrzeć i dotknąć. Pan Ludwik zaprezentował się w pełnym umundurowaniu. Opowiedział, z czego składa się galowy mundur górniczy. Dowiedzieliśmy się, że pióropusz przy czapce górniczej, nazywanej “czako”, może mieć różny kolor, w zależności od stanowiska zajmowanego przez górnika, a liczba guzików w stroju to dokładnie 29, na cześć patronki górników św. Barbary. Uczniowie podziwiali odznaczenia, które górnicy otrzymują za zasługi i długoletnią pracę w kopalni. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła lśniąca, ozdobna szabla, którą pan Ludwik otrzymał za zasługi od Prezydenta Polski.
Całość wizyty nasz gość wzbogacił o filmy edukacyjne przedstawiające codzienną pracę górnika w kopalni. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, oglądali i zadawali pytania, dzięki którym z pewnością wzbogacili swoją wiedzę na temat tego zawodu.
Na zakończenie Pan Ludwik obradował wszystkie dzieci cukierkami „Kopalniokami” Jesteśmy pełni uznania dla ciężkiej, niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy górników.
Bardzo dziękujemy Panu Ludwikowi Hajdusowi za poświęcony czas i upominki, a także Panu Dominikowi i rodzicom Wiktora Dobosza za pomoc w organizacji tak ciekawego spotkania.
Danuta Kostowal- Suwaj
PIASKIEM MALOWANE; DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Artystyczne widowisko -„Królowa Śniegu” piaskiem malowane
W poniedziałek 27 listopada klasy I – III wybrały się do Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu na przepiękny i niezwykły spektakl w wykonaniu artystek Teatru Piaskowej Animacji FEBUS pt. „Królowa Śniegu”. Emocji było wiele, nie da się opisać wrażeń słowami, to trzeba zobaczyć i poczuć na żywo. Z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy wszyscy przygody Kaja i Gerdy. Obrazy z piasku, muzyka i głos aktora przeniosły nas do pięknego świata baśni, w której przyjaźń, życzliwość i miłość ma zwycięską moc. Do szkoły wróciliśmy oczarowani i pełni niepowtarzalnych doznań.
Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada i świętujemy go od 2002 roku, na pamiątkę setnej rocznicy powstania tej Przytulanki. W tym roku ta uroczystość wypadała w sobotę. Dlatego w naszej szkole klasy I-III postanowiły, że przesuniemy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA na 27 listopada 2023 r. Po powrocie z Myślenic ze spektaklu, rozpoczęliśmy zabawę na 4 i 5 lekcji. Z tej okazji najmłodsi uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi misiami. Podczas zajęć dzieci poznawały historię powstania tego święta, rozwiązywały misiowe zagadki, odbyły się także tańce z ulubionymi pluszakami
Jak napisała Helena Bechlerowa: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” I trudno z tym cytatem się nie zgodzić. Nie wyobrażamy sobie, bowiem życia bez tego pluszaka. Towarzyszy nam on od najmłodszych lat. Możemy się do niego przytulić, zabrać go w podróż, pobawić się z nim, wypłakać do niego, gdy jest nam źle i nikt nas nie rozumie. Miś jest najpopularniejszą zabawką, w dodatku jest bardzo ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka i właśnie z tego powodu został uhonorowany nawet swoim świętem.
Obchody „ Dnia Życzliwości i Pozdrowień”
21. listopada, w „ Dniu Życzliwości i Pozdrowień ” rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody „ Tygodnia Życzliwości”. Z tej okazji zostały umieszczone na szkolnych korytarzach tablice informujące o historii i przesłaniu tego święta. Znalazło się tam drzewo z cytatami oraz liczne rady zachęcające uczniów do podniesienia swojej życzliwości na wyższy poziom. Uczniowie otrzymali propozycję zadań do wykonania czyli dobrych uczynków, które mogą realizować zarówno w szkole jak i w domu, wśród najbliższych osób.
W obchody Tygodnia Życzliwości włączyła się cała społeczność szkolna wraz z wychowawcami, pedagogami, z wychowawcami świetlicy i nauczycielami biblioteki. Na lekcjach wychowawczych uczniowie wykonywali własne klasowe drzewa z życzliwymi pozdrowieniami i sentencjami.
Na zakończenie tej inicjatywy odbył się uroczysty apel, pod hasłem „ Uśmiechnij się i bądź życzliwy”, który stanowił podsumowanie obchodów tego święta. Młodsi uczniowie przedstawili zgromadzonym w hali scenki o wzajemnej pomocy koleżeńskiej i kulturalnym zachowaniu się w szkole. Natomiast starsze uczennice zagrały role , w których pokazany został problem hejtu i ośmieszania w grupie rówieśniczej. Całość dopełniły piękne, wzruszające i niosące przesłanie do uczniów piosenki oraz układy choreograficzne w wykonaniu dzieci z klas drugich. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie, chwytając się za ręce wysłali symboliczną „ iskierkę życzliwości” i wspólnie zaśpiewali piosenkę „ Dobre słowa daj”.
Kolejne już obchody „ Dnia Życzliwości” w naszej szkole bardzo dobrze wpisują się w realizację programu profilaktyczno – wychowawczego oraz sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. W pochmurne listopadowe dni wspaniale sprawdza się to nietypowe, wesołe święto.
Apel z okazji „ Dnia życzliwości” powstał we współpracy wielu osób.
Byli to: pani Renata Misiewicz wraz kołem teatralnym, pani Beata Zięba wraz z uczennicami z kl. Vb, VIIIa i VIIIb, wychowawcy klas drugich; pani Danuta Kostowal – Suwaj i pan Dominik Bańdura oraz pani Małgorzata Garbień .
DZIĘKUJEMY!
Małgorzata Garbień
Lista galerii
brak danych
Archiwum Aktualności