„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj Maj! Trzeci Maj…”
Takimi słowami pani dyrektor Danuta Nykiel rozpoczęła uroczysty apel, który z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbył się w naszej szkole. W swoim przemówieniu podkreśliła wagę tego wydarzenia w dziejach Polski, przypominając o znaczeniu wolności, jedności narodowej oraz odpowiedzialności obywatelskiej.
Część artystyczna rozpoczęła się występem uczniów klas pierwszych, którzy zaprezentowali piękną piosenkę pt. „Polak Mały”. Ich zaangażowanie i dziecięca radość wniosły do apelu wyjątkową atmosferę.
W dalszej części programu mogliśmy podziwiać trzykrotne wykonanie „Poloneza” Wojciecha Kilara – słynnego utworu skomponowanego do ekranizacji „Pana Tadeusza”. Taniec został zaprezentowany przez trzy różne grupy uczniów z klas drugich, trzecich i ósmych. Każde wykonanie wyróżniało się elegancją, dostojnością i ogromnym zaangażowaniem, co spotkało się z gorącym aplauzem publiczności. Między kolejnymi tańcami uczniowie ze szkolnego koła muzycznego i klas trzecich prezentowali nastrojowe pieśni o naszej ojczyźnie.
Apel był piękną lekcją historii i patriotyzmu. Cała społeczność szkolna wzięła w nim udział z dużym zaangażowaniem i dumą. I jak powiedziała na zakończenie uczennica klasy ósmej „To po to dziś przypominaliśmy karty historii, piosenki patriotyczne i tańce narodowe, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość.
Kilka słów o Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Miała na celu wzmocnienie państwa, ograniczenie nadużyć szlacheckich oraz ochronę praw obywateli. Znosiła wolną elekcję i liberum veto, wprowadzała trójpodział władzy i dbałość o dobro wspólne. Choć obowiązywała krótko, stała się symbolem odwagi, mądrości i dążeń niepodległościowych Polaków.
R. Urbańczyk