• PASOWANIE NA UCZNIA

          •          18 października 2023r. odbyła się w naszej Szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz symboliczny akt pasowania wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Danutę Nykiel.
            W podniosłej atmosferze przed sztandarem pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, rzetelnie wypełniać swoje obowiązki,
            a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie pani Dyrektor
             i wychowawczynie wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.  Dzieci otrzymały też upominki  ufundowane przez Rodziców. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem uczniów klasy I, ich rodziców oraz nauczycieli.

                       Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

             

        • Małopolski Konkurs Informatyczny
          • Małopolski Konkurs Informatyczny

          • W dniu 24 października 2023r. odbył się w naszej szkole etap szkolny Małopolskiego Konkursu Informatycznego. Udział w konkursie wzięli uczniowie klasy 7a i 7b: Kacper Bujas, Michał Gumularz, Karol Kizinkiewicz oraz Maciej Żmuda. Konkurs obejmował zagadnienia związane z budową komputera i jego peryferiami, różnymi systemami liczbowymi, językami programowania CSS, HTML, C++ oraz Python i wreszcie wykorzystywaniem dokumentu tekstowego oraz arkusza kalkulacyjnego. Każdy z uczniów pokazał się ze swojej najlepszej strony prezentując wysoki poziom wiedzy i umiejętności związanych z obsługą komputera. Gratulujemy wiedzy i zapału do nauki.

            Zdjęcia w galerii

            Małgorzata Mardaus, Łukasz Zając.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          •  

                            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w dniu 13 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia.  Pani dyrektor Danuta Nykiel w swoim przemówieniu dziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi i administracji  za codzienny trud ich pracy oraz złożyła  życzenia w dniu ich święta. Do wszystkich pracowników szkoły skierował również  swoje słowo  obecny na akademii pan burmistrz Artur Grabczyk.

                            Pani dyrektor Danuta Nykiel w swoim przemówieniu zachęciła słuchaczy do refleksji nad rolą autorytetów w naszym życiu. Przywołała przykłady nauczycieli  przedstawianych w  utworach literackich, począwszy od starożytności  do czasów nam współczesnych, bliższych młodzieży. Podkreślając w ten sposób  cechy  wzorowego nauczyciela -wychowawcy. Zwracając się zaś do nauczycieli obecnych na hali powiedziała, że są oni przewodnikami po świecie , którzy mogą zaszczepić w swoich uczniach  głód wiedzy, chęć działania, krytyczne myślenie i postawę obywatelską. Pani dyrektor życzyła pedagogom, by zawód nauczyciela na nowo stał się pracą o najwyższym znaczeniu dla wszystkich.

                            Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzała występ uczniów klas czwartych przygotowany przez  wychowawczynie: Aleksandrę Gardoń i Sylwię Kosek. Widzowie zobaczyli obraz szkoły ze snu, który przyśnił się pewnej uczennicy w przededniu  Dnia Nauczyciela. Występ był pełen humorystycznych scenek przedstawiających poszczególne lekcje. Zaś dialogi prowadzone przez bohaterów  przygotowane zostały w formie fragmentów znanych utworów muzycznych, których treści w pełni  oddawały trudy uczniowskiego życia. Nie zabrakło także pokazów choreograficznych i pięknych piosenek w wykonaniu uczniów.

                            Uczniowie zebrali gromkie brawa za piękny występ i uświetnienie tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej w ciekawy i zabawny sposób, który dostarczył zgromadzonym  wielu pozytywnych emocji.

             

                                                                                                                                              Małgorzata Garbień

             

             

          • WYCIECZKA  DO KRAKOWA 

          •  

                         W dniu 13 października klasa V a i V b zwiedzały pobliski Kraków. Celem było Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Miejsce to usytuowane nieopodal tego, w którym podczas II wojny światowej pracował młody robotnik, Karol Wojtyła. To wówczas w Papieżu-Polaku rodziło się powołanie do kapłaństwa. Sercem tego miejsca jest Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego, to przestrzeń modlitwy, cudów, pochylenia się nad duchowym testamentem Świętego i Jego inspirującym dziedzictwem. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć tam w warsztatach Z wizytą w Watykanie oraz zwiedzić wystawę o Całunie Turyńskim w Instytucie Dialogu Międzykulturowego.

            Po wizycie w Centrum Jana Pawła II uczniowie udali się na ciepły posiłek, a dalej na doskonałą zabawę z czekoladą w Krakowskiej Manufakturze Czekolady! Była to zarazem nauka i dodatkowe wrażenia przy zwiedzaniu Krakowa.  Nauczyciele-opiekunowie mogli zobaczyć radosne emocje swoich wychowanków, bo dzieci odkrywały radość z posmakowania czekolady oraz ze zrobienia samodzielnie różnych smakołyków. Duże emocje występowały też dlatego, bo uczniowie mieli możliwość – UBRUDZENIA się czekoladą!!! W fabryce czekolady  nie musieli ukrywać swoich emocji, stali się pozytywnie i radośnie nastawieni na cały dzień!

          • APEL PORZĄDKOWY

          •             W dniu 6 października na lekcji wychowawczej odbył się  apel porządkowy, podczas którego pani dyrektor Danuta Nykiel przypomniała zasady zachowania w drodze do i ze szkoły, bezpiecznego wykorzystania czasu podczas przerw, właściwego korzystania ze stołówki szkolnej oraz zakazu używania telefonow komórkowych bez zgody nauczyciela na terenie szkoły.

                              Słodki upominek od Rady Rodziców otrzymali wszyscy uczniowie, którzy wykonali zielniki , zwierzątka oraz pomagali w  przygotowaniu prezentacji i stoiska na targi ekologiczne.

                              Ostatnim punktem naszego spotkania był pokaz Klubu Karate "MAWASHI", wszystkich chętnych na pierwsze zajęcia zapraszamy w środę o godzinie 16.30 na salę gimnastyczną nr 29.

          •  Wycieczki do Zakopanego - program „Poznaj Polskę”

          •  Wycieczki do Zakopanego w ramach programu „Poznaj Polskę”

            Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Poznaj Polskę”, który ma na celu umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

            W ramach tego projektu, w okresie od maja do października 2023 roku klasy  I-III oraz VI-VIII wraz z wychowawcami odbyły wycieczki do Zakopanego. Każda klasa biorąca udział w projekcie otrzymała wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki.

            Celem wyjazdu było poznanie bogactwa przyrodniczo-kulturowego Zakopanego, miasta z oryginalną kulturą, architekturą i kuchnią.  Uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, wyjechali kolejką terenową na Gubałówkę, skąd mogli podziwiać krajobraz Tatr. Odbyli spacer po Krupówkach i zwiedzili Skocznię – Wielką Krokiew oraz Muzeum Tatrzańskie.

            Wycieczki dostarczyły wielu wrażeń uczniom naszej szkoły.

             

             

          • Warsztaty profilaktyczne z „ Teatrem Kurtyna”

          •             4 października gościł w naszej szkole „ Teatr Kurtyna” z Krakowa, który zaoferował uczniom naszej szkoły  bardzo ciekawe spektakle o tematyce profilaktycznej. Spotkania z aktorami przeprowadzono w trzech grupach wiekowych, dla klas I- III, IV -VI oraz VII -VIII.

                        Najmłodsi widzowie obejrzeli bajkę profilaktyczną pt. „ Dziki zachód”, opowiadającą historię kowboja, który pewnego dnia otrzymał zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Wędrując, spotykał on różnych mieszkańców prerii, którzy doradzali mu co może być dla dzieci najważniejszym skarbem. Czy mówili prawdę? I czy był to na pewno smartfon? – jak doradzała żaba Marta. Tego właśnie dowiedzieli się nasi uczniowie towarzysząc kowbojowi w pieszej wędrówce. Celem tej inscenizacji było kształtowanie właściwych postaw społecznych dzieci. Bajka pokazała jak ważna jest wytrwałość w działaniu i dążeniu
            do celu, mądrość w podejmowaniu decyzji, a przede wszystkim nie uleganie namowom innych
            do wykonywania złych rzeczy

                        Natomiast uczniowie klas IV-VI obejrzeli  spektakl pt. „ Niewinna gra” opowiadającym historię Klaudii. Nastolatka próbując zwrócić na siebie uwagę kolegi z klasy coraz bardziej zatraca się w świecie wirtualnym. Wpływa to  negatywnie zarówno na relacje rodzinne jak  i oceny w szkole. Jej świetny kontakt z ojcem, oparty na szczerości i wzajemnym zaufaniu zaczyna się zmieniać w nieustanne kłamstwa i kłótnie.  Spektakl uświadomił młodzieży problem negatywnych emocji i agresji oraz wpływu grupy rówieśniczej na zachowanie innych osób. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z uzależnieniami i umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.

                        Najstarsi uczniowie obejrzeli inscenizację pt. „ Rodzinny dramat” przedstawiająca historię cenionego adwokata oraz jego nastoletniej córki. Prawnik nadużywa alkoholu i środków psychoaktywnych, nieudolnie ukrywając ten fakt przed swoim dzieckiem. Ale Karolina to mądra nastolatka, która wie ,że jest uzależnionym człowiekiem wymagającym najprawdopodobniej natychmiastowej pomocy. Córka w pewnym momencie jest rodzicem dla ojca. Spektakl ten miał na celu poszerzenie wiedzy na temat środków uzależniających takich jak alkohol i narkotyki oraz ich wpływu na funkcjonowanie rodziny osoby uzależnionej. Poruszony został również problem radzenia sobie ze stresem oraz wpływ niewłaściwych relacji  rodzinnych na depresję .

                        Aktorzy poprzez odegrane historie zwrócili uwagę widzów na bardzo ważne wartości wychowawczo – profilaktyczne. Zaś taki sposób przekazu, poparty ciekawymi  dialogami, oprawą muzyczną i interakcją działań scenicznych z publicznością z całą pewnością został lepiej zapamiętany przez naszych wychowanków niż  tradycyjna prelekcja czy prezentacja multimedialna.

            Małgorzata Garbień

          • GMINNY PROJEKT EKOLOGICZNY

          •  

            „WIELKA LEKCJA EKOLOGII W GMINIE SUŁKOWICE”

            Nasza szkoła wzięła udział w gminnym projekcie ekologicznym, którego finał odbył się 30 września 2023 roku. W ramach projektu uczniowie brali udział w różnych konkursach: klasy I-III w konkursie „ Zielnik drzew i krzewów”, klasy IV-VIII „ Wystawa modeli zwierząt z recyklingu”.

            W konkursie na wykonanie zielnika udział wzięło 16 uczniów z klas I a, II b, III a, III b . Wyróżnienie otrzymały dwie uczennice: Pola Ciaputa z klasy II b i Maria Rzadkosz z klasy III a.

            W konkursie grupowym na najciekawszy model zwierząt z recyklingu udział wzięło 13 drużyn z naszej szkoły i 4 osoby indywidualnie. Nagrodzone zostały następujące drużyny:

            I miejsce –  grupa z klasy VII b: Magdalena Zawada, Katarzyna Światłoń, Maciej Żmuda, Nikola Nalepa, Amelia Pająk , Nadia Garbień, Dominika Bargieł, Patrycja Kuzia, Oliwier Zajda, Oskar Moskal wraz z wychowawczynią Dorotą Twardosz

            II miejsce – grupa:  Zuzanna Marzec (klasa VI b), Nadia Pająk (klasa Va), Amelia Pająk (klasa VII b)

            III miejsce – grupa z klasy IV a: Kaja Krawczyk, Kamila Biela, Anna Guzik, Zuzanna Judasz

            III miejsce – grupa z klasy IV a: Filip Włoch, Kamil Szumilewicz, Marcel Malina, Martyna Sala, Zuzanna Biela

            III miejsce – grupa z klasy V a: Karolina Skorut, Nadia Pająk, Łucja Dróżdż

            Indywidualnie wyróżnienie zdobyła Magdalena Żmuda z klasy IV b.

             

          • WARSZTATY FIZYCZNE

          •  

                Podczas warsztatów, które odbyły się 29 września 2023 r. nasi uczniowie mieli okazję samodzielnie skonstruować nurka Kartezjusza. Zgodnie z prawem Archimedesa mogliśmy obserwować jego zanurzanie
            i wypływanie. Obserwowaliśmy, co się dzieje, jeśli wywieramy dodatkowe ciśnienie na wodę, którą mamy
            w butelce?

            Kolejnym zadaniem było wykonanie zabawki zręcznościowej z plastikowego kubeczka, nitki i dwóch guzików.

            Na zakończenie naszych warsztatów uczniowie dowiedzieli się także, jak wykonać najprostszy elektromagnes wykorzystując do tego długi gwóźdź, drucik oraz baterię.

            Jakie to ciekawe !!!

                  Mamy świadomość, że pokazy naukowe i eksperymentowanie, rozbudzają wyobraźnię i skłaniają do logicznego myślenia.

                                                                                      Danuta Kostowal- Suwaj

          • "Majsterkowo” – zajęcia w Castoramie

          •  

                       25 września uczniowie klasy II b uczestniczyli w warsztatach "Majsterkowo” organizowanych przez Castoramę.  Celem warsztatów było rozbudzenie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej. Podczas zajęć poświęconej tematyce drewna dzieci dowiedziały się jak wygląda proces przetwarzania drewna,  od momentu posadzenia drzewa,  aż do sprzedaży drewnianej deski w sklepie. Uczniowie  z pomocą pracowników Castoramy wykonali drewniane stojaki.  Podczas trwania warsztatów wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem.  Efektem końcowym były staranne prace wykonane z drewna. Za wykonane  zadania dzieci otrzymały  drewniane stojaki  oraz drobne upominki.  

             Uczniom, tak spodobały się zajęcia, że już planują następne wyjście do Majsterkowa w Castoramie.

                                                                                        Danuta Kostowal- Suwaj

             

        • Lista galerii

          brak danych