• Wymagania edukacyjne

• Strona w trakcie tworzenia

Agata Radoń - sposób oceniania aktywności i osiągnięć ucznia.

Uczeń uzyskuje ocenę bieżącą za: zadania praktyczne, sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, prace domowe, pracę na lekcji, prace dodatkowe oraz szczególne osiągnięcia.

Ocena za zadania praktyczne, które uczeń wykonuje podczas lekcji uwzględnia: przygotowanie, wartość merytoryczną, stopień zaangażowania w wykonanie zadania, dokładność wykonania polecenia, indywidualne rozwiązania zastosowane przez ucznia, staranność i estetykę oraz efekt końcowy.

Sprawdziany są w formie pisemnej lub praktycznej, dotyczą wiedzy i umiejętności na zakończenie działu. Sprawdzian poprzedza lekcja powtórzeniowa, a z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem podawany jest zakres programowy. Kryteria oceny sprawdzianu: 100% prawidłowych odpowiedzi -ocena celująca, min. 90% - bdb, min. 70% - db, min.50% - dst, min. 30% - -dop, poniżej ndst.

Kartkówki są w formie pisemnej, dotyczą wiedzy i umiejętności z ostatnich zajęć (maks. trzech). Mogą być przeprowadzone bez uprzedzenia. Kryteria: pełna odp. bdb, ¾ odp. db, ½ odp. dst, ¼ odp. dop, poniżej ndst.

Odpowiedź ustna obejmuje zakres programowy aktualnie omawianego działu. Przy ustalaniu oceny jest uwzględniana: zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem, właściwe posługiwanie się pojęciami, zawartość merytoryczna wypowiedzi, sposób formułowania wypowiedzi. Podstawowe kryteria oceny: pełna odp. bdb, ¾ odp. db, ½ odp. dst, ¼ odp. dop, poniżej ndst. Twórcze rozwinięcie odpowiedzi, dodatkowe zadanie docenione może być oceną celującą.

Praca domowa jest praktyczną, pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas zajęć. Przy ustalaniu oceny za pracę domową uwzględniana jest jej wartość merytoryczna, samodzielność (ew. sprawdzana przez analizę kolejnych czynności), poprawność i estetyka wykonania lub w przypadku jej braku - podjęcie próby wykonania zadania (analiza treści zadania, szczegółowe określenie napotkanych problemów).

Aktywność i praca ucznia na lekcji są oceniane, zależnie od ich charakteru i zakresu, za pomocą plusów i minusów lub ocen cząstkowych. Pozytywną uczeń może uzyskać m.in. za: samodzielne wykonanie krótkiej pracy na lekcji, poprawną odpowiedź ustną, aktywną pracę w grupie, pomoc koleżeńską na lekcji przy rozwiązywaniu problemu, przygotowanie do lekcji, inicjatywę przy rozwiązywaniu problemów, znalezienie nieszablonowych rozwiązań. Negatywną uczeń może uzyskać m.in. za nieprzygotowanie do zajęć, brak realizacji zadań, poleceń.

Prace dodatkowe obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów, prace projektowe wykonane indywidualnie lub zespołowo, wykonanie pomocy naukowych, prezentacji. Oceniając ten rodzaj pracy, nauczyciel bierze pod uwagę m.in.: wartość merytoryczną pracy, stopień zaangażowania w wykonanie pracy, estetykę wykonania, wkład pracy ucznia, sposób prezentacji, oryginalność i pomysłowość pracy.

Szczególne osiągnięcia uczniów, w tym przygotowanie się do konkursów i udział w nich, podjęte dodatkowe zadania są oceniane w porozumieniu i za zgodą ucznia.

Klasyfikacja semestralna i roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia oraz ustaleniu oceny klasyfikacyjnej z uwzględnieniem wymagań edukacyjnych, stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z poszczególnych działów tematycznych (oceny cząstkowe - wyższa waga ocen ze sprawdzianów i prac praktycznych), opinii i orzeczeń PPP.

Sprawdziany teoretyczne lub sprawdziany praktycznych umiejętności są obowiązkowe. Uzyskanie oceny niedostatecznej daje prawo do jednorazowego ponownego sprawdzenia wiedzy i umiejętności z tych sprawdzianów po uprzednim ustaleniu terminu z nauczycielem. Ocen z kartkówek i odpowiedzi ustnych nie można zmieniać. Uczeń ma obowiązek uzupełnić braki w wiedzy i umiejętnościach (wynikające np. z nieobecności), ew. po konsultacji z nauczycielem. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie (nie dotyczy sprawdzianów) raz w semestrze/