• Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka

          •  

                        W sobotnie popołudnie, 3. czerwca w naszej szkole odbył się piknik rodzinny, którego celem było wspólne  spędzenie czasu podczas słuchania i oglądania  umiejętności teatralnych, instrumentalnych, wokalnych i tanecznych naszych uczniów.  Była to też okazja do zebrania funduszy na zakup nowych ławeczek i stolików.

                        Po przywitaniu gości przez panią dyrektor Danutę Nykiel rozpoczęły się występy uczniów. Program artystyczny rozpoczął zachwycający układ choreograficzny  pt. „ Świtezianka” w wykonaniu dziewcząt z klasy VIb, przygotowany przez panią Halinę Przałę. Następnie wysłuchaliśmy koncertu saksofonowego w wykonaniu uczniów ze szkoły muzycznej. Wśród nich byli nasi uczniowie Dawid Hodurek  z klasy VIIa oraz Kinga Płoszczyca z klasy Ia.

                        Kolejnym, centralnym punktem programu był spektakl teatralny pt. „ Mały Książę” przygotowany przez uczniów z klas: IVb, Vb, VIIb i VIIa uczęszczających na zajęcia koła teatralnego, prowadzonego przez panią Renatę Misiewicz. W postać o złotych włosach wcielił się  niezrównany Wiktor Chłodecki, a Różę brawurowo zagrała Julia Śmiłek. Zobaczyć mogliśmy też Króla, Pijaka, Próżnego, Kwiat, Żmiję, Lisa, Pilota oraz Ogród Róż. O oprawę muzyczno -taneczną zadbali: pani Danuta Kostowal – Suwaj z klasą Ib oraz pan Dominik Bańdura z klasą Ia. Dzieci zaśpiewały piosenkę „ Taniec róż” oraz wykonały układ taneczny „ Bratnie dusze”. Zaś uczennice Alicja Grzybek i Julia Oliwa uświetniły przedstawienie pięknym śpiewem solowym. Spektakl był nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale i refleksji nad otaczającym światem.

                        W czasie pikniku kolejno pojawiali się na scenie  młodzi artyści z różnych oddziałów klasowych, którzy zgłosili się do występu w „ Pokazie talentów”.  Piękne głosy, ciekawe aranżacje taneczne i instrumentalne uświetniły ten dzień  i dostarczały wielu wrażeń i pozytywnych emocji słuchaczom. Równocześnie na zewnątrz hali przez cały czas trwania pikniku odbywało się malowanie twarzy przez panią Ewę Garbień oraz malowanie włosów przez panią Aleksandrę Gardoń. Należy dodać, że przez cały czas obie  panie miały „pełne ręce roboty”, gdyż  w końcu świętowaliśmy Dzień Dziecka. Był też kiermasz ciast i loteria fantowa.

                        Nasze spotkanie uświetnił  pokaz Judo, w wykonaniu podopiecznych pana Jacka Bugajskiego z klubu „ Katana”. Umiejętności, które pokazali młodzi judocy  z pewnością były  zachętą do uprawiania tego sportu dla niejednego młodego człowieka na widowni.

                        Na zakończenie wystąpiła Młodzieżowa Grupa Strażacka wraz z opiekunami, która zaprezentowała swoje umiejętności, w krótkim pokazie udzielania pierwszej pomocy.

                        Należy dodać, że Podczas pikniku był obecny pan Krzysztof Łabędź, przedstawiciel firmy „ Miki – lider zielonych zmian”, która przeznaczyła kwotę 8440 złotych na zakup nowych krzesełek i ławek dla naszej szkoły. Pani dyrektor Danuta Nykiel wręczyła podziękowania dla sponsorującej nas firmy.

                        Dziękujemy wszystkim członkom rodzin naszych uczniów, którzy zechcieli to wiosenne, sobotnie popołudnie spędzić z nami i wesprzeć szczytną  inicjatywę Rady Rodziców, którą jest zakup regulowanych ławeczek  i stolików dla uczniów klas drugich.

                                                                                                                 Małgorzata Garbień

             

             

          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          •  

                        30 maja w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji odbył się uroczysty apel pt. „Echo poezji Mickiewicza”, przygotowany tym razem przez  uczniów klas szóstych wraz z wychowawczyniami, panią Ewą Garbień i panią Sylwię Kosek.

                        Pani Dyrektor Danuta Nykiel  przywitała zgromadzoną na hali społeczność szkolną krótkim wprowadzeniem uczniów w epokę romantyzmu, w której żył i tworzył Adam Mickiewicz oraz przedstawiła pokrótce życiorys patrona naszej szkoły.

                        Apel był swoistym spotkaniem słuchaczy z utworami poety oraz wierszami poświęconymi pamięci Adam Mickiewicza, które pomogło odnaleźć odpowiedzi na pytania: kim był i jaki wpływ na Polaków miał wieszcz i jego poezja. Życie poety przypadło na burzliwy okres dziejów w kraju i Europie. Urodził się po III rozbiorze, umarł w czasie wojny krymskiej. Po drodze były wojny Napoleona, Księstwo Warszawskie, powstanie listopadowe i Wiosna Ludów. Dokonywały się przemiany kulturowe i cywilizacyjne.

                        Podczas przedstawienia szóstoklasiści starali się jak najlepiej przybliżyć wybrane utwory poety zarówno starszym uczniom, ale przede wszystkim najmłodszym  kolegom, inscenizując takie utwory jak „Przyjaciele” oraz   „ Lis i kozioł”. Ponadto  zobaczyliśmy „ Świteziankę” w przejmującym i wzruszającym układzie choreograficznym dziewcząt z klasy VI b, przygotowanym przez panią Halinę Przałę.  Mogliśmy też posłuchać fragmentu  epopei narodowej „ Pan Tadeusz” oraz tego, co o Mickiewiczu napisali inni poeci w swoich utworach. Całości dopełniał akompaniament pana Dominika Bańdury , zarówno do utworów śpiewanych przez młodzież jak również tych recytowanych oraz scenografia, przygotowana przez panią Ewę Garbień.  Na zakończenie uczniowie klas szóstych zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy, a dziewczęta z klasy VI a  zaprezentowały współczesny, pełen energii taniec, który wprawił  w pozytywny nastrój wszystkich zgromadzonych na apelu.

            Tegoroczne spotkanie z poezją Adama Mickiewicza przypomniało po raz kolejny uczniom naszej szkoły jak niezwykłym człowiekiem był patron, którego imię nosi nasza placówka. Był wieszczem, przepowiedział Polsce zmartwychwstanie, a tułaczom i wygnańcom powrót do wolnej ojczyzny. Spełniło się to dopiero 11 listopada 1918 roku.                                 

                                                                                                                                              Małgorzata Garbień

          • PIŁKA NOŻNA

          • Dnia 05.05 i 10.05 rozegrane zostały gminne zawody w piłkę nożna dziewcząt i chłopców. W kategorii Igrzysk Młodzieży, klasy VII i VIII, dziewczęta naszej Szkoły zajęły II miejsce, a chłopcy III.

            W kategorii Igrzysk Dzieci, klasy IV,V i VI dziewczęta zajęły III miejsce, zaś chłopcy II.

            Gratulacje dla naszych kadrowiczów, którzy bardzo dobrze zaprezentowali swoje umiejętności i godnie reprezentowali naszą Szkołę. Życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                    Opiekunowie: mgr M.Zajda 

                                                                                                            mgr P.Sroka

             

          • Konkurs wiedzy o patronie

          • W słowach tylko chęć widzim, w działaniu potęgę

            Konkurs wiedzy o Adamie Mickiewiczu rozstrzygnięty!

                     Mamy wielką przyjemność przedstawić laureatów Szkolnego Konkursu Wiedzy o Adamie Mickiewiczu. W rywalizacji wzięło udział 39 uczniów z klas IV – VIII. Uczestnicy rozwiązali test sprawdzający znajomość biografii patrona naszej Szkoły oraz treści podanych utworów poety.

                        Oto lista nagrodzonych:

            KLASY IV – VI

            I miejsce:        Horwat Weronika VI a

                                    Sroka Igor VI a

             

            II miejsce:       Góralik Kalina IV b

                                    Chłodecki Wiktor IV b

                                    Malina Antonina IV b

             

            III miejsce:      Dudek Julia VI b

                                    Grzybek Alicja V a

                                    Mateja Hania VI a

             

            KLASY VII – VIII

            I miejsce:        Klus Wiktor VIII b

                                    Biela Anna VII b

             

            II miejsce:       Wojdyła Martyna VIII a

             

            III miejsce:      Głuc Martyna VII a

             

                        Literatura  romantyczna jest dla uczniów ogromnym wyzwaniem, dlatego tym bardziej dziękujemy wszystkim za udział, rywalizację, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

             

                                                                       Bogumiła Blak, Anna Frosztęga                    

             

                       

             

             

          • KIERUNEK – WROCŁAW!

          • Wycieczka klas V a i V b

                       

            W dniach 15 – 16 maja 2023 r. uczniowie klas V a i V b wraz z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wrocławia. Wyjazd był świetną okazją do spotkania z przeszłością i historią tego pięknego miasta.

                        Po dotarciu na miejsce udaliśmy się na spacer po malowniczym Parku Szczytnickim. Można tutaj znaleźć wiele interesujących miejsc. Najbardziej znanym obiektem jest Hala Stulecia, którą podziwialiśmy z zewnątrz. Ciekawą przeszłość ma też modrzewiowy kościółek pw. św. Jana Nepomucena ukryty w cieniu rozłożystych drzew tego parku.

                        Mieliśmy też okazję uczestniczyć w pokazie Fontanny Multimedialnej – jednej z najpiękniejszych fontann. Efekt połączenia wody, światła i dźwięku robi piorunujące wrażenie! To po prostu trzeba zobaczyć i posłuchać!

                        Następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, które może pochwalić się największą kolekcją zwierząt w całej Polsce oraz pierwszym Afrykarium, gdzie zgłębialiśmy tajniki ekosystemów wodnych Czarnego Kontynentu. 

                        Kolejny dzień w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy spacerem. Przeszliśmy przez Ostrów Tumski - najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród dał początek temu miastu. Podziwialiśmy m.in. wspaniałą katedrę św. Jana Chrzciciela, Most Tumski, Starówkę. Naszej wędrówce niezwykle urokliwymi uliczkami miasta przyglądały się i towarzyszyły wrocławskie krasnale.

                        Będąc we Wrocławiu, nie można nie zobaczyć Panoramy Racławickiej, dzięki której  poznaliśmy losy zwycięskiej bitwy pod Racławicami. Mieliśmy wrażenie, że uczestniczymy w tej bitwie!

                        Na koniec odwiedziliśmy Movie Gate. To jedyne w swoim rodzaju muzeum poświęcone sztuce filmowej prosto z Hollywood. Nas zachwyciły oryginalne rekwizyty związane z największymi produkcjami filmowymi jak: Harry Potter, Piraci z Karaibów czy Gwiezdne wojny.

                        W naszej pamięci pozostaną miłe wspomnienia i niezapomniane wrażenia z pobytu w tym mieście. Na pewno warto pojechać i poznać Wrocław!

                                                           Opiekunowie: B. Blak, M. Garbień, B. Zięba, P. Sroka

             

          • ZNAMIĘ! ZNAM JE?

          •  

            W tym roku szkolnym, nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego ,,Znamię! Znam je?”.

            Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. Program jest skierowany do uczniów kas 7 i 8 szkoły podstawowej. Realizowany był na lekcjach biologii, plastyki oraz zajęciach z wychowawcą. Uczniowie klas 7 wzięli udział w konkursie plastycznym pt,,Mam haka na czerniaka”. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Myślenicach, a fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Uczniowie otrzymali narody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach dzięki staraniom Pani Joanny Gaździk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach

             Uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka, nauczyli się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na tą chorobę oraz złote zasady ochrony przed czerniakiem.

                 Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Najczęściej pojawia się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

            Występowanie czerniaka w Polsce

            • W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki.
            • Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.
            • Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z powodu choroby.
            • Średni czas przeżycia od momentu diagnozy to 6-8 miesięcy.
            • Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.
            • Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystają z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania

             

            Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:

            • jasnych i rudych włosach,
            • jasnych oczach,
            • jasnej lub bardzo jasnej cerze,
            • z piegami i/lub znamionami,
            • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
            • słabo tolerują słońce,
            • opalają się z dużym trudem lub w ogóle
            • u których w rodzinie występował czerniak.


            Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium.

            Złote zasady profilaktyki czerniaka?

            1. Nie opalaj się w solarium! – w przypadku młodych ludzi jest to najważniejszy czynnik wywołujący czerniaki.
            2. Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-16.00
            3. Ochrona skóry: stosuj filtry UV, noś czapkę i okulary przeciwsłonecznych – latem nawet podczas pochmurnych dni należy stosować ochronę. Pamiętaj ochronie także podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu!
            4. Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
            5. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
            6. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa, aby sprawdził czy wszystko w porządku.

             

          • MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY

          • XXX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Mieszkam w Beskidach",organizator -Gminny Ośrodek Kultury
            w Świnnej k/Żywca.

            Naszą laureatką w kategorii rysunek 13-15 została Lena Gaweł z kl.7a, zdobywając II miejsce

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

                                                                                                    Ewa Garbień 

          • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          •  

            5 maja 2023 roku odbył się SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO dla uczniów klas IV i VII .

             

            Celem konkursu było :

            • motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego;

            • rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim;

            • podniesienie poziomu umiejętności językowych;

            • popularyzowanie języka angielskiego wsród młodziezy szkolnej;

            Uczniowie klas IV podczas 90 minut rozwiązywali 30 zadań . Musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami nie tylko z klasy IV ale również z poprzednich lat. Natomiast uczniowie klas VII rozwiązywali test zawierający 28 zadań obejmujących materiał z klasy 4, 5, 6 i 7.

            Pytania dotyczyły znajomości słownictwa, struktur gramatycznych oraz rozumienie tekstów. Oprócz zadań zamkniętych były również zadania otwarte, w których należało wpisać odpowiedni wyraz lub poprawić błędy.

            Łączna ilość punktów do zdobycia 80.

            Poziom uczestników był bardzo wysoki ale ostatecznie na podium stanęli:

            KLASY IV:

            I MIEJSCEMagdalena Bąk kl. 4 A ( 76p.)

            II MIEJSCE- Kalina Góralik kl. 4 B ( 68 p.)

            III MIEJSCE- Mateusz Oliwa kl4 B ( 66 p.)

            WYRÓŻNIENIA:

            I  - Albert Gardoń kl. 4 B

            II - Lena Kotoniak kl. 4 A

            III - Milena Hodurek kl. 4 A

            IV - Kornelia Peciak kl. 4 B

             

            KLASY VII:

            I MIEJSCELena Gaweł kl. 7A ( 79p.)

            II MIEJSCE- Dawid Hodurek kl. 7 A ( 73 p.)

            III MIEJSCE- Maria Irzyk kl.7 B ( 64 p.)

            WYRÓŻNIENIE:

             Anna Biela klasa 7 B

                                                                          Organizatorzy: Beata Zięba, Aleksandra Gardoń

             

          • NABÓR DO SZKOŁY MUZYCZNEJ

          • Szanowni Państwo, przekazuję informację o możliwości bezpłatnego kształcenia muzycznego w Szkole Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu w Zewnętrznym Punkcie Nauczania w Sułkowicach.

            Formularze zgłoszeniowe można pobrać ze strony szkoły w Czasławiu http://www.smczaslaw.pl/ i złożyć przez Internet.

            Więcej informacji na Facebooku na stronie Zewnętrznego Punktu Nauczania w Sułkowicach i załączonym afiszu. 

            Z poważaniem

            Beata Miętka

            Dyrektor Szkoły Muzycznej w Czasławiu

            Halina Repeć 

            koordynator SM Czasław ZPN Sułkowice

            tel: 501 876 710

            https://www.facebook.com/smczaslawzpnsulkowice

            Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu 32-415 Raciechowicetel:                                                  +48 12 271 55 01e-mail: sekretariat@smczaslaw.onmicrosoft.comwww.smczaslaw.pl

          • GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          •           W dniu 10 maja odbył się gminny etap konkursu języka angielskiego dla uczniów klas IV - VI. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Byli to: Weronika Horwat z klasy VI a, Karol Kizinkiewicz z klasy VI a i  Oskar Moskal z klasy VI b. 

            I miejsce w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego zajęła nasza uczennica - Weronika Horwat.

            Całej trójce gratulujemy  wspaniałych wyników, życzymy dalszych sukcesów.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Dnia 4 maja 2023 r w naszej szkole  odbył się Dzień Języka Angielskiego.

                        Celem zorganizowania takiego Dnia było ukazanie jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa znajomość języka angielskiego.

                        Znajomość języka angielskiego otwiera przed nami wiele możliwości, jest on jednym z podstawowych wymogów przy poszukiwaniu pracy, jest także niezwykle przydatny przy jakichkolwiek wizytach za granicą.
            Z tego powodu mówi się, że jest to lingua franca, nowoczesna łacina - dzięki swojemu rozpowszechnieniu, angielski stał się językiem uniwersalnym i międzynarodowym. To również niezbędne narzędzie porozumiewania się w międzynarodowej lotniczej komunikacji radiotelefonicznej.

                        Obecnie język angielski jest używany przez około 2 miliardy ludzi na świecie!  Można powiedzieć , że dzień 4 maja był zetknięciem się kilku kultur krajów anglojęzycznych. We wszystkich  klasach gościli uczniowie przebrani za postaci charakterystyczne dla: Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

                        Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdziwe stroje szkockie,  autentyczny strój strażnika Pałacu Buckingham i  poznać zielonego, zabawnego skrzata Leprechauna , który jest symbolem folkloru irlandzkiego 
            i bez którego Dzień Świętego Patryka nie mógł by się odbyć. Postaci  te pochodzące z krajów anglojęzycznych przedstawiły się dzieciom i młodzieży naszej szkoy, następnie uczniowie   mieli okazję wylosować pytanie
            w języku angielskim  z rąk przebierańców  i otrzymać słodką , malutką nagrodę za właściwą odpowiedź. 

                        Podczas odwiedzin w klasie 1 b, Pani Danuta Kostowal zachęciła wszystkich przebranych uczniów by razem z Jej uczniami zatańczyli angielski taniec. Atmosfera była bardzo miła i wesoła. Oprócz  tych nietypowych odwiedzin, każda klasa obejrzała prezentację multimedialną na temat kultury, geografii i historii  Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

                        Dla uczniów był to bardzo ciekawy ,owocny  i niezwykły dzień – dzień przypominający o istocie znajomości języka angielskiego, dzień  połączenia różnych kultur, dzień uczący tolerancji i  wzajemnego szacunku.

             

            Beata Zięba , Aleksandra Gardoń, Kinga Garbień.

          • TYDZIEŃ BIBLIJNY

          •  

              W ramach XV Tygodnia Biblijnego, w naszej szkole, została przygotowana wystawa, która w całości została poświęcona Księdze Pisma Świętego.

              Tydzień Biblijny trwał od 23 do 30 kwietnia a rozpoczął się IX Niedzielą Narodowego Czytania Pisma Świętego, w ramach którego organizowano wspólnotowe czytanie Biblii. W tym roku do lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana.

              Głównym przesłaniem wystawy było przypomnienie, jak bardzo ważna w naszym życiu jest obecność i możliwość poznawania Pisma Świętego. Ma ono niesamowitą wartość dla nas chrześcijan, ale także jest bardzo cenione w szerokim świecie.

             Oglądając wystawę, oprócz ważnych informacji, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek i praktycznych wskazówek umożliwiających owocne czytanie, a także  mieli  okazję zobaczyć różne wydania tego pięknego i  równie mądrego Słowa Bożego.

                                                                                                                   rENATA bOCZKAJA

             

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          •                                                                                             " Witaj majowa jutrzenko,

                                                                              świeć naszej polskiej krainie ..."                           

                                             232 lata  temu - 3 maja 1791 -  patriotyczna szlachta wraz z królem, Stanisławem Augustem Poniatowskim, uchwaliła Konstytucję. Była to najważniejsza część obrad Sejmu Wielkiego 1788 -1792 i odważna próba ratowania Rzeczpospolitej.  Dzień ten uczciliśmy piękną tablicą na korytarzu, gazetkami w klasach,a przede wszystkim, rozmowami w trakcie godzin wychowawczych na temat tej ustawy oraz czasów, w których powstała.

            Zapraszam wszystkich do udziału w gminnych uroczystościach w naszym Kościele oraz przy pomniku. Niech to patriotyczne święto będzie dla nas czasem refleksji.

          • TURNIEJ BRD

          • Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym  

             

             W dniu 21 kwietnia 2023 r. w Zespole Placówek Oświatowych im. św. Jadwigi Królowej Polski w Krzywaczce odbyły się eliminacje gminne 44. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            Uczestnicy turnieju rywalizowali w takich konkurencjach jak: test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, test dotyczący skrzyżowań, jazda w miasteczku komunikacyjnym oraz po torze przeszkód.

            Po dokładnym podliczeniu wyników wyłoniono zwycięzców turnieju. Drużyny reprezentujące naszą szkołę zajęły trzecie miejsca. Indywidualnie - Jan Bargieł - uczeń klasy VII a zajął II miejsce.

            Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali: burmistrz Artur Grabczyk wraz z zastępcą Dariuszem Melerowiczem oraz dyrektor szkoły - Mirosław Chmiel. 

            Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Marcin Świerczyński - Laureat Małopolskiego Konkursu Geograficznego

          •  

                   Uczeń klasy VIII A Marcin Świerczyński został Laureatem Małopolskiego Konkursu Geograficznego pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Aby uzyskać ten tytuł Marcin przygotowywał się do konkursu od września 2022 roku. W październiku odbył się szkolny etap konkursu, a następnie w listopadzie etap rejonowy. Dzięki wysokiemu wynikowi w etapie rejonowym (91%), Marcin zakwalifikował się  do etapu wojewódzkiego, który odbył się 22 lutego 2023 roku w Krakowie. W etapie wojewódzkim uczeń uzyskał bardzo wysoki wynik 94% i zdobył tytuł Laureata.

            W piątek 21 kwietnia w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Laureatom  konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego. Dyplomy oraz zaświadczenia wręczyła Pani Halina Cimer Małopolski Wicekurator Oświaty.

            Marcinowi, składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

             

                                                                                                          Małgorzata Mardaus

             

          • Lena Gaweł- finalistka Małopolskiego Konkursu Biologicznego

          •  Lena Gaweł, uczennica klasy 7a, otrzymała tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, w roku szkolnym 2022/2023. Uzyskała 74 punkty na 80 możliwych. Temat przewodni tej edycji konkursu to: ,,Podróż do świata roślin".

             Lenie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                  Dorota Twardosz

             

          • Wiosenne eko - Porządki

          • Akcja „ Wiosenne eko Porządki”

            W dniach 17 – 21 kwietnia nasza szkoła włączyła się  do gminnej akcji „ Wiosenne eko Porządki”  w Gminie Sułkowice. Poszczególne klasy IV- VIII sprzątały wyznaczone obszary wokół naszej placówki takie jak: ul. Tysiąclecia i Słotwiny oraz Ptasznicę. Najmłodsi zaś obejście szkoły oraz własne sale lekcyjne.

                        Ponadto w przeddzień Światowego Dnia Ziemi, przypadającego w dniu 22 kwietnia na szkolnym korytarzu mogliśmy oglądać wystawę prac plastycznych o tematyce ekologicznej. Była ona opatrzona krótką informacją, w jaki sposób każdy z nas może promować ekologię własnym przykładem.

                        Należy dodać ,że nasza szkoła aktywnie włącza się w różne działania na rzecz ekologii . Czego przykładem jest nie tylko coroczny udział w akcji Sprzątanie Świata czy wiosennych porządkach ale też realizacja  projektu ekologicznego „Zielona klasa”, jesienią 2022 roku. Stworzenia miejsca,  w którym uczniowie w naturalny sposób mogą mieć kontakt z przyrodą sadząc rośliny i obserwując ich wzrost. Jest to miejsce gdzie można zorganizować zajęcia edukacyjne.

            Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w powyższych akcjach zaowocuje  bardziej świadomym postępowaniem proekologicznym na co dzień w swoim domu.  Nawet niewielka zmiana codziennych zwyczajów stanie się pierwszym krokiem do zmniejszania zanieczyszczania środowiska. 

                                                                                              Małgorzata Garbień                                                 

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

             

             

            W 1948 roku powstała Światowa Organizacja Zdrowia. W celu upamiętnienia tego dnia co roku 7 kwietnia organizowany jest Światowy Dzień Zdrowia.

            Obchodzony w tym roku "Światowy Dzień Zdrowia" był  pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Aby upamietnić to wydarzenie, 20 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

            Spotkanie to było podsumowaniem programów zdrowotnych realizowanych w ciągu całego roku w naszej szkole: „Bieg po zdrowie” w klasach czwartych, „Trzymaj formę” w klasach piątych i „Znamię Znam je!” w klasach siódmych i ósmych.

            W ramach programu, który realizują klasy 7 i 8 „Znamię. Znam je!” na temat profilaktyki czerniaka skóry został zorganizowany konkurs plastyczny  „Mam haka na czerniaka” pod kierunkiem koordynatorki tego programu Pani Doroty Twardosz i Pani Ewy Garbień. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Myślenicach, a fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Uczniowie otrzymali narody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach dzięki staraniom Pani Joanny Gaździk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach.

            W klasach czwartych w ramach realizowanego programu „Bieg po zdrowie” na temat profilaktyki palenia papierosów został zorganizowany konkurs plastyczny „Nie pal, wbierz zdrowie”. Prace plastyczne zostały wykonane przez klasy IV a i IV b pod kierunkiem Pani Ewy Garbień, a program realizowany jest przez wychowawczynie Panią Małgorzatę Opyrchał i Beatę Ziębę. Nagrody za konkurs zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

            Zwycięzcom konkursu „Znamię. Znam je!” oraz „Nie pal, wybierz zdrowie” nagrody wręczyła Pani Dyrektor Danuta Nykiel i Pani Joanna Gaździk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

            W klasach piątych realizowany jest program „Trzymaj formę” – program propagujący zdrowy styl życia, zbilansowane i zdrowe odżywianie połączone z regularną aktywnością. Program realizowany jest przez wychowawców klas Panią Bogumiłę Blak i Pana Piotra Srokę. Połączenie ruchu i zdrowego odżywiania mogliśmy zobaczyć w wykonaniu uczniów klas piątych.

            W tym celu 3- osobowe drużyny z klas piątych układały piramidy zdrowia, a uczniowie klasy 5a zaprezentowali pokaz różnych ćwiczeń przygotowanych przez Panią Halinę Przałę.

            Na nasze zdrowie wpływa wiele czynników środowiska. Jednym z nich jest powietrze. Uczniowie klasy 7b – Jakub Starzec i Anastazja Kurek oraz z klasy 8b – Kuba Ciaputa i Patrycja Stachura zaprezentowali kilka doświadczeń chemicznych związanych z powietrzem i jego zanieczyszczeniem.

            Na zakończenie spotkania klasy I a i I b wykonały piosenkę o zdrowiu pod kierunkiem wychowawców Pana Dominika Bańdury i Pani Danuty Kostowal-Suwaj.

                                                                                                  Małgorzata Mardaus

             

             

             

             

             

             

             

          • III Powiatowy Konkurs Plastyczno- Historyczny

          •                         18 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Kornatce rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczno- Historyczny  o Berło Świętej Jadwigi.
            Do konkursu przystąpiło 177 uczestników z 26 szkół naszego powiatu. Uczestnicy oprócz talentu plastycznego musieli wykazać się wiedzą historyczną z okresu średniowiecza.

            Naszą laureatką została Alicja Grzybek z kl.Va zdobywając wyróżnienie w kategorii kl.IV- VI.
            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


                                                                                                                            Ewa Garbień
                                                                                                                            Iwona Dzidek

          • XXV - KONKURS POEZJI I PIOSENKI RELIGIJNEJ

          • W dniu 17 kwietnia,  cała społeczność naszej szkoły, w obecności Dyrekcji oraz Gościa, którym był Ksiądz Proboszcz naszej Parafii, Adam Gabryś, zgromadziła się na hali sportowej,  aby   uczestniczyć  w  Koncercie Laureatów  XXV  Konkursu Poezji  i Piosenki Religijnej «Świętość w codzienności».     

              Konkurs od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród naszych uczniów, a świadczy o tym ich liczny udział.  W tym roku zgłosiło się łącznie ponad 100 osób. Celem konkursu przede wszystkim było:

            ~ popularyzowanie twórczości o charakterze religijnym;

            ~ rozwijanie wrażliwości na poezję i piosenkę;

            ~ kształtowanie postawy w oparciu o wartości chrześcijańskie;

            ~ aktywizowanie miłośników poezji i piosenki  poprzez prezentowanie ich dokonań.

              Należy podkreślić, iż wszyscy Laureaci prezentowali wysoki poziom przygotowania oraz piękną postawę, które wzbudzały w słuchaczach wielkie wzruszenie oraz wprowadzały w świat wzniosłych przeżyć.

              Dla wszystkich Laureatów zostały ufundowane min. przez Panią Dyrektor oraz Księdza Proboszcza, Radę Rodziców nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przeprowadzenie, przygotowanie przesłuchań oraz koncertu.

              Zapisując to wzruszające wydarzenie w swojej pamięci, zapraszamy na kolejny Konkurs za rok.

            W y n i k i   K o n k u r s u

            P O E Z J A:

            KLASY  I  i  II

                                  M I E J S C E:

                                                    1. JAN BOCHENEK   KLASA   2 A

                                                    2. HANIA JAŚKOWIEC   KLASA  1 B

                                                       KORNELIA LEŚNIAK I NADIA NAUSIELECKA   KLASA  1B

                                                    3. JULIA BIELA  KLASA  1 B

                                                        MATEUSZ MICHALIK  KLASA  1 B

                                                       EMILIA BIELA   KLASA  2A

                                                        EMILIA LATOŃ  KLASA 2A

            WYRÓŻNIENIE:  JOANNA GOLA  KLASA 1A;  LENA PTAK KLASA 1A

            KLASY    III  i  IV:

                                      1. MARTYNA SALA    KLASA 3A

                                      2. ZUZANNA JUDASZ   KLASA 3A

                                      3. MILENA HODUREK   KLASA 4A

            KLASY   V – VII:

                                    1. LENA GAWEŁ   KLASA 7A

                                    2. OTYLIA STRĘK   KLASA 5B

                                    3. MAJA SYSKA   KLASA 5B

                                       JULIA ŚMIŁEK  KLASA 5B

            WYRÓŻNIENIE:  ANNA  BIELA   KLASA 7B

             

                                              P I O S E N K A

            KATEGORIE:

            DUŻE  GRUPY

                            MIEJSCE:

                                               1. KLASA  1A  i  1B;   KLASA 2A;    KLASA 2B

            2. ----------                         3. ---------

            MAŁE GRUPY

                                       Miejsce: 1. Martyna Boczkaja i Magdalena Żmuda z klasy 3b

                                                         Magdalena Rozum i Aleksandra Puć z klasy 3 b

                                                      2. Kamila Biela, Anna Guzik i Kaja Krawczyk z klasy 3a

            SOLIŚCI

                               Miejsce:  1. Julia Oliwa  klasa  4b

                                                   Alicja Grzybek   klas

                Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy podobnych osiągnięć w przyszłości!

            Organizatorzy

             

             

                       

                                    

      • Lista galerii

        brak danych