• Zasady przedmiotowego systemu oceniania

Zasady przedmiotowego systemu oceniania z języka polskiego dla uczniów kl. IV - VIII

1. Nauczyciel na początku  roku szkolnego informuje uczniów i rodziców o zakresie
          wymagań z języka polskiego.
          2. Sprawdziany,  wypracowania, testy są obowiązkowe. Jeżeli uczeń w tym czasie był nieobecny na lekcji, powinien je napisać w terminie późniejszym, uzgodnionym  z nauczycielem.
          3. Sprawdziany,  wypracowania,  różnego rodzaju testy  zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Uczniowie znają zakres materiału przewidzianego do kontroli.

4. Ocenę niedostateczną można poprawić do dwóch tygodni w terminie uzgodnionym z nauczycielem.

5. Uczeń ma prawo dwa razy w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do zajęć.  Nie dotyczy to lekcji, na których nauczyciel zaplanował sprawdzian, test, dyktando, wypracowanie.
          6. Zadania domowe powinny być wykonywane w terminie. Ich brak skutkuje oceną niedostateczną.

Ocenie podlegają:

• odpowiedzi ustne (treść, styl, forma)
          • dłuższe i krótkie formy wypowiedzi pisemnej
          • testy, sprawdziany, wypracowania (zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem)
          • kartkówki (nie muszą być zapowiedziane, obejmują materiał z trzech ostatnich lekcji)
          • dyktanda
          • recytacja wskazanych tekstów
          • prezentacja multimedialna (dla chętnych uczniów)

Na lekcjach języka polskiego wymagane jest:

• aktywne uczestnictwo w lekcjach i przygotowanie się do zajęć;
          • systematyczne i staranne prowadzenie zeszytu;
          • zapisywanie notatek, ćwiczeń redakcyjnych;
          • wykonywanie obowiązkowych zadań domowych;
          • korzystanie z podręcznika, zeszytu ćwiczeń, słowników, lektur i innych źródeł;
          • terminowe czytanie lektur.