•  

        Zasady oceniania i sprawdzania osiągnięć  edukacyjnych

         z matematyki w klasach 4-8 w roku szkolnym 2023/2024

         

        I.  Kryteria oceniania poszczególnych form aktywności

        Ocenie podlegają:

        sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, prace domowe, ćwiczenia praktyczne, praca na lekcji, prace dodatkowe oraz szczególne osiągnięcia (sukcesy w konkursach).

        1.  Sprawdziany przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu danego działu matematyki.

        • Sprawdziany zapowiadane  są z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, omówiony jest ich zakres programowy, poprzedzone są lekcją powtórzeniową.
        • Sprawdziany ocenia się punktowo, a następnie przelicza na stopień oceny szkolnej.
        • Zadania z pracy klasowej są przez nauczyciela omawiane i poprawiane po oddaniu prac.
        • Wszystkie sprawdziany są obowiązkowe. Jeżeli uczeń był nieobecny w dniu przeprowadzenia sprawdzianu, a  jego nieobecność  jest jednodniowa - uczeń pisze go następnego dnia.

         Jeżeli uczeń opuścił sprawdzian z przyczyn losowych, to powinien go napisać w ciągu tygodnia od dnia powrotu do szkoły (termin uzgadnia z uczniem nauczyciel)

        • Poprawione prace klasowe oddawane są w terminie do dwóch tygodni,
        • Uczeń może poprawić ocenę z pracy klasowej niedostateczną i dopuszczającą – każdą,  dostateczną – jeden raz w ciągu semestru, w ciągu tygodnia od dnia oddania sprawdzonych prac. Poprawa odbywa się po lekcjach i może nastąpić tylko raz. Do dziennika wpisane będą wówczas dwie oceny.
        • Sprawdzone sprawdziany i kartkówki są przedstawiane uczniom na lekcji.
        • Wszystkie prace pisemne są dokumentem szkolnym, przechowywane są w szkole. Udostępniane rodzicom podczas zebrań, dni otwartych, spotkań indywidualnych.

         2. Kartkówki przeprowadza się w formie pisemnej, a ich celem jest sprawdzenie wiadomości i umiejętności ucznia z zakresu programowego z 2, 3 ostatnich jednostek lekcyjnych.

        • Nauczyciel nie ma obowiązku uprzedzania uczniów o terminie i zakresie programowym kartkówki.
        • Każda kartkówka w klasach4-5 powinna być wklejona do zeszytu, podpisana przez rodzica i pod nią zrobiona poprawa błędnych treści.
        • Ocena z kartkówki nie podlega poprawie, Umiejętności i wiadomości objęte kartkówką wchodzą w zakres sprawdzianu  przeprowadzanego po zakończeniu działu i tym samym zła ocena z kartkówki może zostać poprawiona oceną ze sprawdzianu przeprowadzoną na zakończenie tego działu.

        3.  Odpowiedź ustna obejmuje zakres programowy aktualnie realizowanego działu. Oceniając odpowiedź ustną, nauczyciel bierze pod uwagę: zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem, prawidłowe posługiwanie się pojęciami, samodzielność rozwiązania zadania.

        4. Praca domowa jest pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas lekcji.

        • Pisemną pracę domową uczeń wykonuje w zeszycie, w zeszycie ćwiczeń lub w formie zleconej przez nauczyciela. Praca jest sprawdzana systematycznie.
        • Błędnie wykonana praca domowa jest sygnałem dla nauczyciela, mówiącym o konieczności wprowadzenia dodatkowych ćwiczeń utrwalających umiejętności i nie jest oceniona negatywnie.
        •  Przy wystawianiu oceny za pracę domową nauczyciel bierze pod uwagę samodzielność, poprawność i estetykę wykonania.

        4.  Praca ucznia na lekcji. Uczeń może być oceniony za samodzielne wykonanie zadania podczas lekcji przy tablicy lub w zeszycie, w ćwiczeniu, krótką prawidłową odpowiedź ustną, aktywną pracę w grupie, pomoc koleżeńską na lekcji przy rozwiązaniu problemu, przygotowanie do lekcji. Uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą lub celującą, jeżeli bezbłędnie rozwiązał problem o bardzo znacznym stopniu trudności, wykazując bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności

        5. Szczególne osiągnięcia Za osiąganie sukcesów w konkursach uczniowie sa oceniani dodatkowo oceną pozytywną ( db, bdb, cel) zależnie od uzyskanego wyniku.  (poziom wyżej niż szkolny) uczeń otrzymuje celujący, jest to podstawa do podwyższenia oceny śródrocznej  lub rocznej.

         II. Ogólne zasady oceniania.

        1. Uczeń ma prawo do trzykrotnego zgłoszenia w ciągu semestru braku zadania domowego bądź braku zeszytu, braku ćwiczeń, przyborów geometrycznych lub nieprzygotowania bez podania przyczyny ( nie dotyczy to prac klasowych). Musi to uczynić na samym początku lekcji, lecz nie zwalnia go to z aktywności na lekcji.

        2. Każdy kolejny brak zadania (zeszytu, ćwiczeń) przyborów i lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych jest odnotowywany.  W przypadku drugiego braku zadania wpisywana jest negatywna uwaga do dziennika, która może obniżyć ocenę zachowania.

        3. Ocena klasyfikacyjna śródroczna i roczna nie jest średnią ocen bieżących. Uczeń otrzymuje ocenę za systematyczną pracę w ciągu całego semestru (roku). Na koniec semestru nauczyciel nie przeprowadza żadnych dodatkowych prac klasowych ani sprawdzianów zaliczeniowych. Wyłącza się sytuacje wyjątkowe, np. długotrwała choroba.

         4. Uczeń, który uzyskał ocenę niedostateczną za pierwszy semestr zobowiązany jest do uzupełnienia poziomu wiedzy i umiejętności w terminie i na zasadach uzgodnionych z nauczycielem przedmiotu.