• zajęcia zdalne- biblioteka

        • zwrot_ksiazek(1).odt


          8 - 15 maja 2020 obchodzimy

          XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

           

          Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

           

           

          Drodzy Uczniowie, zastanawiacie się dlaczego warto czytać?

          Nie mam czasu na czytanie - to najczęstsza odpowiedź - odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, trochę sportu i rozrywki, trochę "nicnierobienia", telefon i dzień minął. Twój plan dnia już jest napięty, a w dodatku ciągle słyszysz, że codziennie warto czytać. Tylko kiedy?

          Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż Ci się wydaje. Obliczono, że jeżeli przeciętna książka ma 300 stron, to do jej przeczytania potrzeba średnio 6 - 8 godzin. Czytając 30 minut dziennie, miesięcznie skończysz dwie książki.

           

          Ogranicz pożeracze czasu:

          → ekrany telefonu, komputera, telewizora pochłaniają średnio ok. 6 - 8 godzin z dnia człowieka. To ponad 20 lat w skali życia!

          → współcześni nastolatkowie spędzają przy telefonie prawie 3 godziny dziennie, odblokowując go ok. 150 razy na dobę

          → prawie 2 godziny dziennie spędzamy średnio na portalach społecznościowych.

          Zastanówmy się ile czasu tracimy na czynności zupełnie niepotrzebne, ile minut dziennie przeglądamy informacje, o których po chwili zapominamy? Ile razy odświeżamy maila? Zastanów się, czy to, co w danej chwili robisz, naprawdę Cię interesuje? Jeżeli masz wątpliwości, otwórz książkę.

          Czytanie poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię i wrażliwość - znamy to na pamięć - powtarzane przez nauczycieli i rodziców. To prawda, ale kto w Twoim wieku się tym przejmuje?

          Współczesne seriale, filmy i gry są świetne, ale książki jeszcze lepsze. Oglądasz Harryego Pottera? - To spodoba Ci się i książkasmiley.

          Książki nie są dla nudziarzy!- choć niektórym tak się wydaje. Gdy poznasz biografie słynnych pisarzy, przekonasz się, że ich życie było znacznie ciekawsze, niż dzisiejszych celebrytów.

          Czytając, poznajesz siebie.

          Masz kilkanaście lat, kształtuje się Twoja osobowość. Ciągle słyszysz, co jest dla Ciebie dobre i czego oczekują od Ciebie inni. Dzięki książkom dowiesz się kim jesteś, jak postrzegasz świat.

          Będziesz spokojniejszy i pozbędziesz się stresu, gdyż ciekawa książka koncentruje całą Twoją uwagę. Książka wycisza i redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności - to ważne bo codziennie spotykasz się z niezliczoną ilością bodźców.

           

          Nie przez przypadek prawie wszyscy najbardziej wpływowi, inteligentni, najbogatsi są wiernymi czytelnikami i fanami książek. Zacznij czytać! - to najlepsza darmowa inwestycja w Twoją przyszłość.

          Czytając - ćwiczysz mózg i inteligencję - tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Nawet nie zauważysz, z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i wybiera informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając w fikcyjny świat, uczysz się skupiać na jednej czynności. To istotna umiejętność gdzie zewsząd otaczają nas rozpraszające bodźce.

          Czytaj dla przyjemności. Nie zamęczaj się książkami, na które nie masz ochoty - chyba, że to obowiązkowe lektury.

          Stwórz nawyk czytania, niech to będzie minimum 30 minut dziennie. Naukowcy udowodnili, że godzinę przed zaśnięciem powinno się wyłączyć wszelkie ekrany, wyciszać umysł. Czytanie Ci w tym pomoże.

           

          Życzę Wam radości z czytania

          Biblioteka szkolnasmiley

           


          Wycieczki bez wychodzenia z domu?

          Nie trzeba wychodzić z domu, by zobaczyć wspaniałe miejsca. Możliwości czasowe, zdrowotne czy finansowe nie zawsze nam pozwalają, by zwiedzić zabytki, które nas ciekawią. Bez stania w długich kolejkach po bilety możemy zwiedzić najciekawsze atrakcje na różnych kontynentach.

          Wybierzmy się na wirtualne zwiedzaniesmiley Też może być fascynującosmiley

           

           

          LUWR

          dawny pałac królewski w Paryżu skrywa najwspanialszą kolekcję dzieł sztuki na świecie, jest ich 300 tysięcy. Podczas zwiedzania online zobaczymy nie tylko słynne obrazy i rzeźby ze starożytnego  Egiptu. W podziemiach są pozostałości dawnej fosy i pomostów z XII wieku. W tamtych czasach Luwr był warowną twierdzą.

          Luwr on-line

           

           

           

          MUZEA WATYKAŃSKIE

          O tym, jak ogromne i bogate są watykańskie zbiory, przekonamy się wchodząc na http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html.

          Te wspaniałe muzea powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży na przestrzeni wieków. Kaplica Sykstyńska jest jedną z atrakcji Muzeów Watykańskich i chyba najbardziej znaną na świecie kaplicą. To właśnie tu odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża. W kaplicy powstałej w XV wieku podziwia się wspaniałe freski autorstwa m.in. Michała Anioła. Wśród malowideł znajduje się słynny Sąd Ostateczny.

           

           

          METROPOLITAN MUSEUM OF ART

          to jedna z najsłynniejszych galerii sztuki na świecie i najstarsze amerykańskie muzeum, znajduje się w Nowym Jorku. Są tam dzieła najwybitniejszych europejskich malarzy, m. in. van Gogh, Picasso, Monet, Renoir, Manet. Kolekcja w budynku głównym zawiera m. in. obrazy, rzeźby, sarkofagi, elementy antycznych budowli. Znajdują się tu dzieła z wielu krajów świata, pochodzące ze wszystkich ważnych okresów w dziejach ludzkości.

          https://www.metmuseum.org/art/online-features

           

           

          NARODOWE MUZEUM HISTORII NATURALNEJ

          zgromadzone tu niesamowite eksponaty opowiadają o tym, jak powstała Ziemia i jak rozwijało się na niej życie. Znajduje się w Waszyngtonie i zostało założone w 1910 roku. Posiada ponad 125 milionów eksponatów roślin, zwierząt, skamieniałości, skał, meteorytów oraz wytworów kultury ludzkiej.

          https://naturalhistory.si.edu/

           

          CENTRUM LOTÓW KOSMICZNYCH NASA

          znajduje się w Houston w Teksasie. Zobaczymy tutaj jak wygladają tunele aerodynamiczne, w których ćwiczą kosmonauci. Jest także laboratorium, w którym testowano sprzęt przed wyprawą na Księżyc. Zwiedzimy obserwatorium astronomiczne i kabinę próżniową.

          https://www.nasa.gov/glennvirtualtours

           

           

          MACHU PICCHU

          Miasto Inków, wybudowane wysoko w górach, uważa się za jeden z największych cudów architektury na świecie. Wciąż skrywa ono wiele tajemnic. Naukowcy próbują dociec, jak z taką precyzją wzniesiono tu kamienne budowle: domy, świątynię słońca, królewski pałac, a nawet obserwatorium astronomiczne. Można tu także zobaczyć liczne ogrody, tarasy, fontanny, łaźnie. Zagadką pozostaje sposób łączenia ogromnych granitowych bloków, zostały one połączone bez użycia zaprawy.

          http://fromcusco.com/spheres/mp.html

           

           

          Wszystkie te niezwykłe miejsca są zawsze oblegane przez turystów, ale my możemy na spokojnie obejrzeć je już teraz.

          Pozdrawiam Was serdecznie

          Biblioteka szkolnasmiley

           

           


           

          3 Maja 2020 mija 229 rocznica uchwalenia Konstytucji

           

          Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie określający najistotniejsze zasady jego funkcjonowania.

          By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną Konstytucję, która zakładała wiele ważnych reform.

          Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął  z mapy Europy.

          Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć.

                                   Oryginał Konstytucji 3 Maja

           

          Pierwsze obchody Konstytucji 3 Maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zniesione w 1951r.  i przywrócone w 1990 r.

           

           

          Twórcy Konstytucji 3 Maja

          HUGO KOŁŁĄTAJ - polityk, publicysta

           

          IGNACY POTOCKI - polityk, działacz patriotyczny, pisarz

          STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI - król

          STANISŁAW MAŁACHOWSKI - Marszałek Sejmu Czteroletniego

           

          Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była mądrą i nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju.

           

           

          Najważniejsze postanowienia

          Konstytucja nie wprowadzała równości praw obywateli, prawa polityczne miała nadal szlachta posiadająca majątek,

          ► zniesiono liberum veto, zakazano konfederacji - dzięki temu wzmocniono rolę sejmu powierzając mu pełnię władzy ustawodawczej, prawo uchwalania budżetu i kontrolę rządu,

          ► by wzmocnić wojsko, ustalono, że liczebność armii wzrośnie do 100 tys. żołnierzy,

          ► wprowadzono trójpodział władzy, by usprawnić jej funkcjonowanie,

          ► mieszczan dopuszczono do urzędów w państwie i pozwolono im nabywać majątki ziemskie,

          ► Król dostał prawo do nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników i oficerów, a w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem.

           

           

          Konstytucja 3 maja 1791 roku - obraz Jana Matejki

          Mazurek Trzeciego Maja

          Miłego świętowania w domu życzy biblioteka szkolnasmiley

           

           

           


           

          Możesz czytać szybciej!

          O niektórych mówi się, że "pożerają książki". Nie ma co zazdrościć im umiejętności szybkiego czytania. Najważniejsze to nie "zaliczać książki", lecz przeczytać ją ze zrozumieniem. A jak to zrobić w szybkim tempie? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych sprawach ...

          smiley Otwórz książkę na dowolnej stronie - nie ma znaczenia jaka to ma być książka, może to być nawet coś, co już czytałeś. Ważne, by tekst nie był skomplikowany, może powieść lub opowiadanie

          smiley Spójrz na środkową linijkę tekstu -  wybierz jedną z linijek tekstu i skup wzrok na środku tej linijki. Na początek możesz sobie w tym pomóc używając długopisa, palca itp. Spróbuj teraz przeczytać fragment pamiętając, o tym punkcie centralnym. Staraj się nie biegać wzrokiem po wszystkich literkach, ogarniaj całe wyrazy, fragmenty tekstu.

          smileyNie wracaj wzrokiem do przeczytanych wyrazów - możesz nawet przez chwilę zamyślić się nad tym, co przeczytałeś, ale nie wracaj do tego fragmentu wzrokiem.

          smileyNie zatrzymuj się na pojedynczych słowach - rób tak, aby za jednym zamachem przeczytać całe zdanie, a nawet akapit tekstu.

          smileyWybierz odpowiednią chwilę na czytanie - nie siadaj do czytania zdenerwowany czy zmęczony - ćwiczenie idzie wtedy opornie. Książki to wspaniały relaks, czytając, odgradzamy się czasami od świata. Ale nie traktuj tak treningu szybkiego czytania. Ważne, by nic ci nie przeszkadzało w czytaniu. Przyjmij wygodną pozycję, ale raczej nie leż - wiadomo, do czego to prowadzi:-)

          smileyMyśl, o czym czytasz - unikaj tego by myśli były gdzieś daleko poza tekstem

          smileyRób przerwy - po zakończeniu większego fragmentu czy rozdziału. Zamknij książkę, pomyśl, o czym przeczytałeś, dobrze jest zrobić notatki.

          smileyPrzejrzyj tekst - postaraj się wyśledzić przewodnią myśl autora. Przed rozpoczęciem czytania przekartkuj książkę i spróbuj jednym zdaniem powiedzieć, o co w niej chodzi.

                                                                                       

          Pamiętaj, że nie wszystko czyta się tak samo. Nie zrażaj się, jeśli przez jeden rodzaj tekstu np swoją ulubioną powieść przebrniesz szybko, a inny sprawi Ci więcej trudności i zabierze sporo czasu. Nie zaczniesz "połykać lektur" po jednorazowym zastosowaniu tych rad. Ale jeżeli codziennie będziesz przeprowadzał "trening" według tych wskazówek, na pewno nauczysz się czytać szybko i ze zrozumieniem.

          I jeszcze jedna ważna sprawa ... Jeśli nauczyłeś się szybko czytać, ale rzadko sięgasz po książki - nie ma się co oszukiwać - stracisz tę umiejętność. Zapamiętaj! - im więcej czytasz, tym szybciej i lepiej czytasz.

                                                                                

          Pozdrawiam serdecznie,

          Biblioteka szkolnasmiley


          23 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI      i PRAW AUTORSKICH

          To wyjątkowe święto wszystkich miłośników książek organizowane jest po raz 25 przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W tym roku z powodu przymusowej izolacji w domu książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu.

          Drodzy Uczniowie, poświęćcie chwilę czasu książce - nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności.smileysmileysmiley

          kliknijsmiley

          dla uczniów klas młodszychsmiley

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Drodzy Uczniowie,

          przypomnijmy sobie jak to było z książkami i pismem? Jesteście ciekawi jak to wszystko się zaczęło?

          Po co powstało pismo?

          Pismo powstało, żeby ludzie mogli się ze sobą porozumiewać.

          Ludzie od najdawniejszych czasów posługiwali się różnymi rodzajami pisma. Różnie też wyglądały pierwsze książki. Słowo mówione wystarczało parę tysięcy lat, gdyż kontakty społeczne były bezpośrednie czyli twarzą w twarz, podział pracy i zadań w społeczeństwie też był prosty, ludzie radzili sobie pamięciowo. Przekazicielami tradycji byli ludzie starsi. Czasami słowa nie wystarczały. W wielu kulturach do prowadzenia prostych rachunków           i kalendarzy służył karbowany kij - liczman. W Mezopotamii używano żetonów z gliny do notowania ilości przechowywanego ziarna w różnych naczyniach. Być może właśnie w ten sposób powstało pierwsze, bardzo prymitywne pismo klinowe.

          Stworzyli je Sumerowie - ludzie zamieszkujący południową Mezopotamię. W pierwotnej postaci pismo klinowe było pismem obrazkowym. Oznacza to, że każdy przedmiot miał swój odpowiednik w postaci prostego rysunku. Z czasem obrazki - znaki zaczęły oznaczać również sylaby. Znaki miały charakterystyczny kształt klinów, czyli kresek różnej długości - stąd nazwa pisma - klinowe.    A grube i ciężkie tabliczki gliniane zapisane pismem klinowym można uznać za pierwsze książki.

           

          Przypomnijmy sobie jak wyglądało pismo w starożytnym Egipcie?

          Tutaj posługiwano się hieroglifami.Pismo powstało ok. 3000 r. p. n. e. Były to proste rysunki przedstawiające jedną rzecz. Hieroglifami zdobiono ściany świątyń. A jak wyglądały egipskie książki? Były to zwoje papirusów.     Ich nazwa pochodzi od rośliny, z której zostały wykonane. Pismo egipskie było trudne i dlatego większość Egipcjan nie umiała pisać. Pismo znali wykształceni urzędnicy, kapłani i skrybowie. Praca skrybów polegała na przygotowywaniu listów, spisywaniu wyroków sądowych. Oni też rejestrowali przebieg prac budowlanych, spisywali liczbę wykorzystanych materiałów, a później przedstawiali te informacje faraonowi.

           

          Na czym pisali starożytni Grecy?

          Starożytni Grecy posługiwali się pismem fonetycznym. Polegało ono na tym, że każdemu dźwiękowi, jaki występuje w języku, przypisany jest jeden znak. Grecy opracowali też alfabet składający się z samogłosek i spółgłosek. Najczęściej pisali na drewnianych tabliczkach pokrytych woskiem, na których ryli znaki specjalnie ostrzonymi rylcami.

           

          W średniowieczu ... pisze się już na kartkach.

          W tym okresie ludzie posługują się już pismem podobnym do naszego - każdemu znakowi, czyli literze, przypisany jest jakiś dźwięk. Nowością jest to, że nie pisze się już na tabliczkach czy na zwojach papirusu, ale na kartkach papieru. A papier wynaleziono w Chinach już w VIII w.p.n.e. W Europie papier pojawił się dopiero w XII w.n.e. Pismem jednak nie posługiwała się zbyt duża liczba ludzi. Pisać umieli uczeni, a także mnisi, którzy zajmowali się przepisywaniem ksiąg. Nie znano druku, więc to był jedyny sposób na to, by książki w ogóle powstawały. Średniowieczni mnisi przepisywali księgi wiele godzin dziennie. Robili to bardzo starannie i dokładnie.

           

          Wszystko zmieniło się w połowie XV wieku - wynaleziono druk.

          Joahann Gutenberg wpadł na genialny pomysł - zamiast przepisywać książki, można je drukować! Gutenberg wprowadził nową technikę - zamiast tabliczek, dzięki którym odbijano całe strony, zastosował czcionki - małe klocki drewna z wyrzeźbionymi na nich pojedynczymi literami. Skonstruował urządzenie do odlewania pojedynczych metalowych czcionek. Czcionki można było dowolnie łączyć na jednej stronie i wielokrotnie wykorzystywać.                                                                                                                     

          Tak wyglądała XVI - wieczna drukarnia

           

          Pierwszą drukowaną książką jest Biblia czterdziestodwuwierszowa wydana przez Gutenberga w 1455 roku.

          Do naszych czasów zachowało się 48 egzemplarzy, z czego jeden w Polsce, w zbiorach biblioteki WSD w Pelplinie.   

                   

          http://www.muzeum.diecezja.org/muzeum/nasze-zbiory/biblia-gutenberga/                                                                                                

          Dlaczego druk był tak ważny?

          Dzięki drukowanym książkom wszelkie informacje stały się bardziej powszechne. Zaczęto wydawać traktaty naukowe - wcześniej mnisi kopiowali głównie teksty religijne. Dzięki drukowi rozwijające się uniwersytety zyskały nowe możliwości. Pojawiły się kieszonkowe wydania prozy, przenaczone do indywidualnego czytania. Powstały pierwsze książki dotyczące medycyny i historii, drukowane mapy Europy i świata, kalendarze. Największy rozwój książki drukowanej nastąpił w XIX i XX wieku, powstało wtedy mnóstwo drukarni. Ludzie z chęcią uczyli się czytać i poznawać wiedzę ukrytą w książkach.

          Dlatego przełom, jaki dokonał w historii pisma druk jest jednym z najważniejszych odkryć na świecie.

           

          Biblioteka szkolnasmiley

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Drodzy Uczniowie,

          czas Świąt dobiegł końca ... a my nadal pozostajemy w domach. Zastanówmy się czym dla nas jest dom?

          Dom najczęściej kojarzymy z miejscem, w którym mieszkamy. Ale czy tylko? Dom tworzą ludzie. Niektórzy z Was mieszkają tylko z rodzicami i rodzeństwem. Inni także z dziadkami. Jedni i drudzy tworzą dom. Dom niekoniecznie musi być bogaty. Ważne, by domownicy czuli się w nim dobrze, pomagali sobie nawzajem, byli dla siebie serdeczni. W szczęśliwym domu nie brakuje miłości i ciepła. Do takiego domu dobrze się wraca.

          Czasami z powodu choroby w domu jest smutno i cicho. Smutno jest też w domach, w których ludzie się kłócą i nie mają dla siebie czasu.

          Dom to także ojczyzna. Gdy ktoś był długo za granicą i wraca do kraju, często mówi: wracam do domu.

          Jak inaczej możemy nazwać dom?

          ♦ miejsce zamieszkania ♦ cztery kąty ♦ rodzinne gniazdo ♦ budynek ♦ dach nad głową ♦ ognisko domowe ♦... określeń jest naprawdę sporo.

           

          Przypomnijmy sobie powiedzonka i przysłowia związane z domem:

          Nasz dom jest dla Was otwarty

          ♦ Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

          ♦ Mój dom jest moją twierdzą

          ♦ Gość w dom - Bóg w dom

          ♦ Czuć się jak u siebie w domu

          ♦ Chłodno, głodno i do domu daleko.

           

          Patronką domowego ogniska jest bogini Hestia. Jej imię oznacza ognisko domowe.

                                                                            

           

          W wielu lekturach znajdziemy tematy, w których autor poruszył temat domu!

          Przypomnijmy sobie niektóre z nich:                                                                          

          Dom opisany w książce to dom rodzeństwa Mateusza i Maryli Cuthbert. To do nich przez pomyłkę trafia Ania - dziewczynka, która nie ma rodziny i mieszka w domu dziecka. Od tego momentu w życiu starszego rodzeństwa wszystko się zmienia - ich dom staje się szczęśliwy. Tu Ania znajduje miłość i ciepło. Jest kochana.

           

          Nowe miejsce zamieszkania Mary Lennox to ogromny dom jej wuja Archibalda Cravena w Anglii. To dom z pięknym tajemniczym ogrodem. Jest piękny, ale panuje w nim smutek i cierpienie. Dopiero gdy pomoże Colinowi powrócić do zdrowia, wszystko się zmieni

           

          Tytułowy bohater Tomek Sawyer jest sierotą i mieszka w domu ciotki Polly. U niej znajduje prawdziwy dom. Ciocia to osoba o surowym usposobieniu, ma poczucie humoru, bardzo kocha Tomka, dlatego wybacza mu jego psoty.

           

          Główny bohater Zenek dokonuje ważnego wyboru: czy chce dalej żyć z ojcem alkoholikiem, czy poszuka wujka, który może mu zapewnić prawdziwy dom. Chłopak wybrał ucieczkę, szuka wujka. Trafia na wyspę - jest głodny i zmęczony, ma zranioną stopę. Okazuje się, że tam przebywa paczka Mariana, która na początku traktuje go nieufnie, później Marian, Julek, Pestka i Ula starają się, by nie opuszczał tego miejsca.

           

          Dom to przede wszystkim rodzina, poznajmy ją zatem:-): dziadek Jurek - rozpieszcza Miziołka, dając mu dodatkowe kieszonkowe, babcia Drapcia - chętnie przyjmuje wnuczka pod swój dach, zwłaszcza w razie kłopotów, Mamiszon czyli mama:-) - wiele czasu poświęca swojej rodzinie, którą bardzo kocha, Papiszon - tata - świetnie zajmuje się dziećmi, Kaszydło - Kasia - młodsza siostra Miziołka oraz Anna Klementyna Natalia - najmłodsza siostra Miziołka.

           

            Robinson jako młodzieniec jest leniwy i nieposłuszny, nie chce mu się uczyć ani nie słucha rad ojca. Chłopiec marzy o dalekich morskich podróżach, chce poznać świat. Uważa, że życie kupca jest nudne. Jego marzeniem jest wieść beztroskie życie marynarza - ucieka więc z domu! ... Na bezludnej wyspie tworzy coś na wzór domu.

           

          Borejkowie tworzą zgraną rodzinkę - świadczy o tym najlepiej fakt, że potrafili sobie poradzic w sytuacji krytycznej - gdy zabrakło mamy Borejko. To naprawdę szczęśliwy dom!

           

          Dom Hobbita, Bilba Bagginsa, to przestronna i wygodna nora, która jest czysta i schludna. A najważniejsze pomieszczenie w domu to doskonale zaopatrzona spiżarnia ze smacznym jedzeniem:-)

           

            W utworze "O przeprowadzce Pana Jezusa" Jezus opowiada o tym, gdzie mieszkał w czasie swojego życia na ziemi i gdzie mieszka teraz. Okazuje się, że Jezus nigdy nie miał swojego prawdziwego domu, ale mimo to był szczęśliwy. Teraz mieszka w każdym człowieku.smiley

           

           

          Pozdrawiam Was serdecznie,

          Biblioteka szkolnasmiley

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                      Święta Wielkanocne - Święta Zmartwychwstania Pańskiego są dla nas symbolem zwycięstwa dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem.

          Obfitują w zwyczaje, mające głębokie korzenie w ludowej i chrześcijańskiej kulturze. Wiążą się z nadejściem wiosny, czasem pełnym radości i nadziei.

          NIEDZIELA PALMOWA - rozpoczyna święta. Przynosimy w ten dzień do kościoła symbole nowego cyklu życia przyrody: wiosenne wierzbowe bazie, na pamiątkę palm, którymi witano Chrystusa przy wjeździe do Jerozolimy.

          W WIELKĄ ŚRODĘ młodzież na pamiątkę zrzucenia Judasza przygotowywała kukłę ze starych materiałów, słomy, wynosiła na wieżę kościelną i zrzucała na dół.

           

          W WIELKI CZWARTEK w dawnych czasach możni na znak pokory obmywali nogi dwunastu wybranym starcom.

           

          WIELKI PIĄTEK to dzień, w którym odbywały się procesje biczowników, biczujących się wzajemnie, chodząc od stacji do stacji męki Pańskiej.

           

          WIELKA SOBOTA to czas święcenia w koszyczkach: jaj, szynki, chrzanu, bab, pisanek. W Polsce malowanie jajek ma ponadtysięczną tradycję. W różnych regionach kraju wypracowano wiele technik zdobienia. Na zachodzie Polski robi się pisanki z przewagą czerwonego koloru, w Łowickiem - naklejanki.                                     

           

          WIELKA NIEDZIELA - po czterdziestodniowym WIELKIM POŚCIE wszyscy domownicy zasiadają do świątecznego stołu, na którym króluje tradycyjna święconka - Chleb - w prawie wszystkich kulturach świata symbolizuje pokarm niezbędny do życia, dobrobyt i pomyślność, a w Kościele rzymsko - katolickim - Ciało Chrystusa, wędlina i sól symbolizuje z kolei zdrowie, płodność i oczyszczenie oraz chrzan - kojarzony z siłą, jajka są symbolem życia. Dawniej nie wolno było ich jeść w Wielkim Poście i stąd wziął się zwyczaj spożywania jaj dopiero po jego zakończeniu. Baranek jest dla chrześcijan najbardziej typowym symbolem wielkanocnym. Z czerwoną chorągiewką uosabia zwycięskiego Chrystusa, który jak baranek ofiarny oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad złem, grzechem i śmiercią.

           

          ŚMIGUS - DYNGUS czyli "lany poniedziałek" kończy obchody Świąt Wielkanocnych.

           

          Tradycyjną potrawą wielkanocną przyrządzaną w naszej miejscowości jest krzonówka. Jej nazwa pochodzi od jednego ze składników zupy - chrzanu, na który w okolicy Sułkowic mówiło się dawniej krzan lub krzon. W Sułkowicach jest obowiązkowym składnikiem wielkanocnego stołu od ponad stu lat. To gęsta, pyszna i sycąca zupa przygotowywana na serwatce z mięsem, wędlinami oraz jajkami.                                 

           

           

          Poznajmy jak Wielkanoc świętują mieszkańcy innych krajów

          Szwecja - Wielkanoc w Szwecji to święto wiosny. W Wielką Środę dzieci płatają wszystkim figle, polegające na przyczepianiu na plecach tzw. klocków, czyli karteczek z różnymi dowcipnymi napisami. W Wielki Czwartek dzieci przebierają się za babuleńki i chodzą po domach z własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi i życzą wesołych świąt. Dostają za to słodycze i drobne monety. Wielki Piątek jest w Szwecji dniem wolnym od pracy. Wielka Sobota to ulubiony dzień dzieci, przychodzi do nich z prezentami zajączek. Domy szwedzkie są ubrane żółto: żółte zasłony, obrusy, kwiaty. Tradycyjną potrawą wielkanocną jest baranina, śledzie na słodko, łosoś i potrawy z jaj. W poniedziałek nie ma śmigusa - dyngusa, tego dnia organizuje się różne gry i zabawy.

           

          Francja - Święta Wielkanocne trwają we Francji trzy dni i zbiegają się z dwutygodniowymi feriami szkolnymi. Symbolem świąt są jajka, które dzieci szukają w ogrodach. Są one czekoladowe, bardzo duże i pięknie zdobione.       

           

          Hiszpania - Święta Wielkanocne w  Hiszpanii sa bardzo widowiskowe, obchodzi się je na ulicy. Hiszpanie uczestniczą w procesjach, spotykają się ze znajomymi, składają sobie życzenia. Każdy kościół (bractwo) ma charakterystyczny dla siebie kolor i krój szat oraz fereton.

           

          Włochy - Wielkanoc po włosku nazywa się Pasqua - przypada na okres budzenia się przyrody, w powietrzu unoszą się zapachy kwitnących migdałów, brzoskwiń i moreli. Święto Wielkanocne rozpoczyna się w gronie rodziny śniadaniem. Dzieci otrzymują czekoladowe jajka z niespodzianką. Daniem obowiązującym na stole włoskim jest coratella - jagnięce podroby smażone z cebulą i karczochami, deser to pizza pasquale - słodkie ciasto z serem lub colomba pasquale - rodzaj chleba        w kształcie gołębia. W świąteczny poniedziałek Włosi ruszają z całymi rodzinami na pikniki za miasto.

           

          Belgia - Święta Wielkanocne przypadają tu na okres kwitnienia tulipanów i żonkili. Belgowie z całymi rodzinami udają się na całodzienne pikniki. Dzieci szukają ukrytych w ogrodach, w lesie i w polu czekoladowych jajek. Nie ma zwyczaju święcenia jajek.   

           

          Stany Zjednoczone - Wielkanoc w USA trwa jeden dzień - niedzielę, nie ma tradycji budowania grobu Pańskiego w kościołach, ani święcenia koszyczków z potrawami. Świąteczne śniadanie jest skromne. Charakterystyczne dla świąt są organizowane w dużych miastach wielkanocne parady połączone z odgrywaniem scen biblijnych.                                    

           

           

           

          W tym roku czas Wielkiej Nocy będzie wyjątkowy ...

          Zdrowych, pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy dla Was Wszystkich

          Biblioteka szkolna

           

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

          Drodzy Uczniowie,

          poniżej przesyłam linki do przydatnych stron, gdzie można znaleźć lektury i inne książki dostępne online:

          https://wolnelektury.pl/

          to ogromna kolekcja utworów literackich (teksty, audiobooki),  z którch można korzystać za darmo - kopiować, drukować. Znajdziemy tu lektury szkolne, klasykę literatury polskiej i zagranicznej,

          https://lektury.gov.pl/

          znajdują się tutaj wybrane pozycje z listy lektur obowiązkowychoraz lektury uzupełniające. Jest to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji,

          http://chmuraczytania.pl/

          zawiera interesujące książki polskich i zagranicznych autorów,

          https://polona.pl/

          największa polska biblioteka cyfrowa prezentująca zbiory Biblioteki Narodowej - książki, czasopisma, grafiki, mapy,

          http://bookini.pl/

          znajdziemy tutaj również bezpłatne książki,

          http://www.yummy.pl/library/pl/main/pl/bajki

          dostępne tutaj e-booki można czytać i słuchać w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim,

          http://www.bajkownia.org/bajki-do-sluchania

          znajdziecie tutaj duży wybór bajek, bardzo ciekawa tematyka, dodatkow dostępne są wersje do czytania,

          http://www.publio.pl/dla-dzieci,en1880,darmowe.html.

          Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia

          smileyBiblioteka szkolna

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          smileyKilka porad jak skutecznie uczyć się w domu, by nauka była efektywnasmiley

           

          Zaplanuj własne uczenie się

          jest to szczególnie istotne w samodzielnej nauce. Bez odpytywania, sprawdzianów łatwo zrezygnować z systematycznej i solidnej nauki. Zaplanuj godziny, w których będziesz się uczyć - zaczynaj zawsze o tej samej godzinie.  Nie odkładaj "na potem", wykonuj zadania systematycznie zgodnie z kolejnością w planie lekcji. Jeżeli przez kilka dni nic nie robimy, materiał narasta, jest dużo nadrabiania i nauka staje się nieprzyjemna.
          Pamiętaj! SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA!

           


          Uporządkuj miejsce do nauki:

          Przyda się własne biurko, dobrze dobrane oświetlenie, odpowiednia temperatura pomieszczenia. Pilnuj porządku, nie ucz się na leżąco. Jeśli uczysz się leżąc, nie dziw się, że zasypiasz nad książką. Lekkie napięcie mięśni wpływa pozytywnie na koncentrację. Do siedzenia wybierz wygodne, wyprofilowane krzesło odpowiedniej wysokości. Ustaw monitor komputera  w odpowiedniej odległości, tj. 40 - 75 cm od oczu i na odpowiedniej wysokości, tak aby górna krawędź monitora nie znajdowała się powyżej Twoich oczu.


          Wycisz się - cisza najlepiej wpływa na koncentrację.Na czas nauki wyloguj się z serwisów społecznościowych, wyłącz głośną muzykę, telefon itp.

           


          Wymyśl własny system przechowywania zadawanych prac


          Mogą to być foldery na komputerze, teczki, segregatory. Załóż specjalny zeszyt z najważniejszymi notatkami.

           


          Zaczynaj od trudniejszych zadań

           łatwe zostaw na koniec, gdy już będziesz trochę zmęczony. Dobrze jest przeplatać mniej interesujące przedmioty z tymi, które nas interesują. Szybciej uczysz się przedmiotów, które lubisz. Co zrobić, żeby polubić nie lubianą lekcję? - codziennie poświęć szczególną uwagę na przedmiot, którego nie rozumiesz, nie lubisz, staraj się zauważać w nim to, czego nie dostrzegłeś wcześniej - może cos się zmieni? Po około 30 minutach uczenia się jednego przedmiotu zmień na inny.  Przeplataj naukę z podręcznikiem - nauką w sieci.  Nie ucz się bezmyślnie na pamięć. Musisz wiedzieć o co chodzi z tym co zapamiętujesz. Przetłumacz sobie to, co jest napisane w podręczniku własnymi słowami. Postaraj się kojarzyć nową wiedzę z wiadomościami, już przyswojonymi. Lepiej zapamiętujemy, gdy szukamy śmiesznych skojarzeń. Głośno powtarzaj, układaj historyjki wplatając do nich fakty, które musisz zapamiętać. Podkreślaj najważniejsze fragmenty na kolorowo.                                                                                                                                                                        Nie bój się książek innych niż podręczniki - słowniki, encyklopedie "nie gryzą", a są bardzo pomocne.smiley

           


          Poproś o pomoc, jeśli czegoś nie rozumiesz. smiley

          Twoim wsparciem są nauczyciele, koledzy z klasy, rodzice - ale ustal z nimi zasady - oni też pracują w domu.

           


          Poza nauką warto wykorzystać czas w domu na czytanie, czytanie czytanie ... na które wcześniej nie mieliśmy czasu.

           


          Powodzenia

          Biblioteka szkolnasmiley

          --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Drodzy Uczniowie,

           

                         W związku z niełatwą sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy, biblioteka szkolna jest zamknięta i nie możecie skorzystać z naszych zbiorów, nie jesteśmy w stanie z Wami porozmawiać - i to nie tylko o literaturze. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej nadejdzie czas, by zagościć na nowo w bibliotece  i rozpocząć tradycyjne korzystanie z naszych zbiorów.smiley

                         Na czas zamknięcia szkoły biblioteka zaprasza Was do śledzenia informacji w formie elektronicznej. Będziemy się tutaj “spotykać”, zgłaszać ciekawe pomysły, umieszczać ciekawostki o książkach, zagadki, łamigłówki, linki do przydatnych stron.

                         Wskażemy Wam, gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury - można je czytać bez ograniczeń i bez wychodzenia z domu.                                                                           Pamiętajcie, że najlepszym sposobem, aby choć trochę odciąć się od aktualnych tematów poruszanych w mediach, będzie wspólne czytanie i rozmowa. Badania dowiodły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Tak więc - macie czas? - CZYTAJCIE! - dla relaksu, dla uspokojenia, dla własnego rozwoju oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, nie ruszając się z własnego pokoju.

                         Jeszcze raz zachęcam Was do wykorzystania tej trudnej sytuacji w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek, może nawet niekoniecznie tych szkolnych, obowiązkowych.

          Pozdrawiamy Was serdecznie drodzy Uczniowie, drodzy Rodzice - życząc dużo zdrowia!

           

                                                                                                               Biblioteka szkolnasmiley 

          dczepiec11@gmail.com