• Język niemiecki - kl. VIIa, VIIb - wymagania edukacyjne zgodne z nową podstawą programową

        •  

                  

           

           

          WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY  Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO  ZGODNE Z NOWĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ

          Rok szkolny 2023/2024 klasy VII

          Szkoła podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach

           

          Wymagania na poszczególne oceny zostały opracowane w oparciu o ESOKJ poziom A1.

          Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie i potrafi stosować wyuczone, potoczne wyrażenia i budować bardzo proste wypowiedzi służące zaspokajaniu konkretnych potrzeb życia codziennego. Potrafi przedstawiać siebie i innych. Potrafi zadawać pytania dotyczące życia prywatnego, miejsca zamieszkania, znajomych i posiadanych rzeczy oraz odpowiadać na podobne pytania. Potrafi prowadzić prostą rozmowę pod warunkiem, że rozmówca mówi wolno i wyraźnie oraz jest gotowy służyć pomocą.

           

           

          Ocena celująca:

          Uczeń w pełni opanował wymagania edukacyjne. Czyta  poprawnie,  rozumie i właściwie  interpretuje przeczytane teksty. Prawidłowo rozumie wypowiedzi nauczyciela i dłuższe komunikaty, jest kreatywny, chętnie  i efektywnie tworzy  samodzielnie dialogi jeśli jest to wymagane. Uczeń jest zawsze przygotowany do lekcji, jest sumienny i obowiązkowy, chętnie pomaga słabszym kolegom w nauce. Uczeń zna zasady pisowni i zasady czytania w języku niemieckim. Na lekcjach  odkrywa  nowe reguły gramatyczne, czynnie bierze udział w nowych lekcjach, zadaje kluczowe pytania. Uczeń  doskonale radzi sobie z  umiejętnościami językowymi podczas lekcji  jak:  mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie. Wykazuje zainteresowanie językiem niemieckim poprzez zadawanie kluczowych pytań, tworzenie prezentacji,  odkrywanie podczas lekcji reguł gramatycznych. Uczeń powinien być wzorem do naśladowania , być koleżeńskim i pomocnym w nauce języka niemieckiego.

           

          Ocena bardzo dobra

          Uczeń wykazuje się dokładną  znajomością przerabianego materiału. Uczeń uczestniczy w typowych sytuacjach komunikacyjnych, chętnie pracuje na zajęciach. Samodzielnie tworzy poprawne językowo wypowiedzi. W pełni rozumie przeczytane i wysłuchane teksty, potrafi zdobyć potrzebne informacje i je wykorzystać w rozmowie lub do napisania  e- maila, notatki, etc. Posiada szeroki zasób słownictwa i znajomość struktur gramatycznych,  potrafi wykorzystać je  do pełnej wypowiedzi na zajęciach. Uczeń  w przeważającej mierze  radzi sobie z  umiejętnościami językowymi podczas lekcji  jak:  mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie.   Uczeń jest zawsze przygotowany  z trzech ostatnich lekcji, systematyczny  i nie ma  zaległości w nauce.

           

          Ocena dobra

          Uczeń opanował materiał programowy w stopniu umożliwiającym posługiwanie się językiem zarówno w mowie jak i w piśmie. Sporadycznie popełnia błędy, które nie utrudniają komunikacji.  Rozumie ogólny sens przeczytanych i wysłuchanych tekstów i potrafi wyszukać w nich potrzebne informacje. Prowadząc dialog potrafi  zadać pytania i udzielić szczegółowych odpowiedzi wykazując się wymaganym zasobem słownictwa. . Uczeń nie zawsze , ale często  radzi sobie z  umiejętnościami językowymi podczas lekcji  jak:  mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie.    Wypowiedzi ucznia są  poprawne gramatycznie. Uczeń chętnie uczestniczy w lekcjach, choć nie zawszejest  przygotowany do lekcji. Braki stara się  nadrobić tak szybko jak to możliwe. Uczeń stara się pracować systematycznie i być przygotowanym z trzech ostatnich lekcji.

           

          Ocena  dostateczna

          Uczeń słabo opanował wymagania edukacyjne. Uczeń uczestniczy w komunikacji, choć ilość popełnianych błędów w znacznym stopniu ją utrudnia. Uczeń stosuje ubogie słownictwo i popełnia liczne błędy leksykalno- gramatyczne. Uczeń miewa kłopoty z poprawną wymową i zapisem wyrazów,  rozumie intencje rozmówcy, choć  sam nie potrafi zakomunikować swoich potrzeb. Uczeń ma również problemy ze zrozumieniem przeczytanych lub wysłuchanych tekstów. Polecenia wykonuje przy pomocy nauczyciela. Uczeń stara się jednak opanować nowo poznane słownictwo z każdego przerabianego działu przynajmniej w 50%. Stara się  odrabiać  również prace  domowe. Prowadzi zeszyt do języka angielskiego i zeszyt ćwiczeńStara się zawsze mieć je podczas lekcji.

           

          Ocena dopuszczająca

          Uczeń opanował materiał programowy w stopniu koniecznym do dalszej nauki języka obcego. Wypowiedzi ucznia są bardzo krótkie,  odpowiada on  pojedynczymi słowami. Uczeń rozumie intencje rozmówcy i polecenia nauczyciela, często poparte gestem. Rozumie proste, krótkie teksty. Wypowiedzi pisemne sprowadzają się do  poprawnego zapisu wyrazu lub krótkiego zwrotu. Nawet z pomocą nauczyciela uczeń ma problemy z  wykonaniem poleceń. Uczeń  często nie odrabia zadań domowych,  są one  wykonane niezgodnie z poleceniem.  Uczeń nie pracuje na zajęciach. Uczeń ma obowiązek prowadzić starannie zeszyt przedmiotowy, powinien również  opanować słownictwo, wyrażenia z każdego przerabianego działu, które są potrzebne do najbardziej podstawowej komunikacji.

           

           

          Na każdych zajęciach uczeń  powinien posiadać: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy.

           

          Obszary oceniania:

          1.     Odpowiedzi ustne- komunikatywność, odgrywanie scenek, dialogów

          2.     Czynne użycie poznanych struktur językowych, gramatycznych i słownictwa najczęściej w formie pisemnej,

          3.     Praca na lekcji w stopniu decydującym oraz dodatkowa praca  ( np. udział w konkursach, projekty, dodatkowe zadanie),    

          4.     Stosunek do przedmiotu- prowadzenie zeszytu, odrabianie zadań domowych, systematyczność

          5.     Kartkówki (na bieżąco) i sprawdziany (po każdym rozdziale).

          Uczeń może zgłosić 1 raz nieprzygotowanie po wywołaniu do odpowiedzi przez nauczyciela. . Kiedy zgłasza nieprzygotowanie do lekcji ma wówczas prawo  nie mieć obowiązkowego wyposażenia (podręcznika, zeszytu, zeszytu ćwiczeń) .   Braki zadań należy nadrobić.

           

          Uczniowie nie mogą zgłosić    „np”    gdy  w danym dniu ma odbyć się zapowiedziany sprawdzian lub zapowiedziana kartkówka.  Wszystkie sprawdziany i testy pisemne są zapowiadane conajmniej tydzień wcześniej.

          Nieprzygotowanie ucznia spowodowane dłuższą chorobą lub szczególnymi wypadkami losowymi rozpatruje się indywidualnie. Obowiązkiem ucznia jest nadrobienie zaległości, uzupełnienie zeszytu przedmiotowego oraz zeszytu ćwiczeń.

          Uczeń może poprawić ocenę niedostateczną, dopuszczającą i dostateczną do dwóch tygodni od jej otrzymania w terminie uzgodnionym z nauczycielem z testu lub sprawdzianu pisemnego. Uczeń  ma prawo poprawić ocenę z odpowiedzi ustnej, dialogu, ale nie może poprawiać oceny z zapowiedzianej kartkówki. Uczeń   nieobecny na sprawdzianie i poprawiający ocenę pisze go w innym, ustalonym przez nauczyciela  terminie.

          Uczeń ma obowiązek być  zawsze przygotowanym z trzech ostatnich lekcji.

           

           

          Ocena śródroczna i końcoworoczna nie jest średnią arytmetyczną ocen.

          Przy ocenie brany jest pod uwagę nie tylko stopień opanowania materiału, ale  również trud, wysiłek, zaangażowanie, stosunek do przedmiotu  i systematyczna praca ucznia.

           

           

           

                                                                                                                                                     Beata Zięba