• Matematyka - wymagania ogólne

        • WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI             2023/2024           

          Obowiązkowe wyposażenie ucznia na zajęciach :

          • zeszyt przedmiotowy w kratkę co najmniej 60 kartkowy oraz zeszyt gładki i leniuszek (potrzebne w trakcie roku szkolnego-uczeń zostanie poinformowany)

          • podręcznik,

          • zeszyt ćwiczeń

          • przybory do pisania, ołówek, gumka, linijka, kredki, przybory geometryczne, klej, nożyczki.

           

          I. Zasady oceniania z matematyki -Kontrakt nauczyciel - uczeń

          1. Oceny cząstkowe możesz otrzymać za:  odpowiedzi ustne,  prace domowe,  prace klasowe (trwające 1 godz. lekcyjną), kartkówki (trwające do 15 min.),  aktywność na lekcji, referaty,  pracę w grupach,  wzbogacanie pracowni matematycznej w pomoce naukowe np. plansze, wykresy, bryły (prace muszą być wykonane przez Ciebie), udział w konkursach przedmiotowych.

          2. Kartkówki i odpowiedzi ustne mogą być niezapowiedziane, jeśli dotyczą materiału z co najwyżej trzech ostatnich lekcjach (z wyjątkiem lekcji powtórzeniowych zapowiedzianych wcześniej).

          3.  Sprawdzian zapowiadam co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

          4.  Sprawdziany ocenię i oddam w ciągu dwóch tygodni od daty napisania sprawdzianu (wyjątkiem jest moja nieobecność). 

          Wszystkie prace pisemne są udostępniane do wglądu uczniom i rodzicom na terenie szkoły, w godzinach jej pracy. W związku z ochroną danych osobowych wrażliwych obowiązuje zakaz wynoszenia prac pisemnych ( kartkówek, sprawdzianów)  poza teren szkoły. Wyjątek stanowią  kartkówki klas 4 i 5 wklejanie przez uczniów do zeszytów lekcyjnych.                                                                                                     

          5. Masz prawo poprawić ocenę dopuszczającą z pracy klasowej w terminie ustalonym przeze mnie, w ciągu tygodnia od dnia oddania pracy. Masz obowiązek (!) poprawić ocenę niedostateczną ze sprawdzianu. MUSISZ UZYSKAĆ OCENĘ POZYTYWNĄ Z KAŻDEGO ZE SPRAWDZIANÓW w ciągu roku szkolnego!!!

          6. Jeśli nie pisałeś sprawdzianu i Twoja nieobecność nie została usprawiedliwiona, piszesz tę pracę na najbliższej lekcji bez uprzedzenia.

          7. Jeśli swoją nieobecność usprawiedliwiłeś, pracę piszesz w terminie dodatkowym, uzgodnionym ze mną, przy czym jest to jedyny termin (nie ma już możliwości poprawy).

          8. Jeden raz w ciągu semestru masz prawo zgłosić nieprzygotowanie do zajęć  bez podania przyczyny. Nie zwalnia Cię to z aktywnej pracy w czasie lekcji.

          9. Dwa razy w ciągu semestru masz prawo zgłosić brak zadania domowego (brak zeszytu, brak ćwiczeń) bez podania przyczyny.

          10. Brak przyborów geometrycznych traktowane jest jak brak pracy domowej.

          11. Każdy brak zadania (zeszytu, ćwiczeń) wpisywany jest do dziennika. W przypadku trzeciego braku zadania wpisywana jest negatywna uwaga do dziennika, która może obniżyć ocenę zachowania.

          12. Masz prawo zgłosić nieprzygotowanie do zajęć w przypadku co najmniej 5-dniowej (dni szkolne) usprawiedliwionej nieobecności. Przy nieobecności dłuższej niż 10 dni szkolnych, masz prawo do tygodniowego „okresu ochronnego”, w czasie którego uzupełniasz zaległości. W tym okresie możesz nie przystąpić do sprawdzianu pisemnego lub wypowiedzi ustnej bez konsekwencji, jeśli wypowiedzi te obejmowałyby materiał zrealizowany podczas Twojej nieobecności. Po krótszej, niż 5-dniowa, uzasadnionej nieobecności wymagana jest informacja pisemna rodzica. 

          13. Oceny poprawiamy systematycznie, tzn nie będzie możliwości poprawy ocen pod koniec semestru czy roku szkolnego.

          II. Formy aktywności:

          1. Sprawdziany: obejmują materiał, co najmniej z jednego działu, trwają minimum jedną godzinę lekcyjną.

          2. Kartkówki: obejmują materiał, co najwyżej z trzech ostatnich lekcji,  trwają 5-20 lub z pracy domowej. Uczeń jest jednak zobowiązany znać elementarne zagadnienia z wcześniejszego materiału, niezbędne  do efektywnej pracy na lekcji (np. tabliczkę mnożenia),  

          4. Odpowiedzi ustne:  obejmują materiał z trzech ostatnich lekcji lub zakres materiału podany przez nauczyciela,  uczeń otrzymuje na ogół trzy pytania, w przypadku pytań pomocniczych ocena jest niższa. Oceniane są: wiedza, samodzielność odpowiedzi, wyczerpanie tematu, stosowanie języka matematycznego, zawartość rzeczowa, umiejętność formułowania myśli

          5. Zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, przygotowanie do lekcji: oceniana jest staranność, czytelność oraz systematyczność prowadzenia zapisów, dokładność i estetyka rysunków, własna pomysłowość w sporządzaniu notatek, przynoszenie przyborów potrzebnych na lekcji.

          6. Prace domowe: oceniane są ilościowo i jakościowo,  uczeń nie otrzymuje oceny niedostatecznej za błędnie wykonaną pracę domową, ani za jej brak. Ma szansę poprawy na następną lekcję.  Notoryczny (trzeci z kolei) wiąże się z negatywną uwagą, która może przyczynić się do obniżenia oceny zachowania.

          7. Praca w grupach oceniana jest na podstawie obserwacji nauczyciela.

          8. Aktywność na lekcji i poza lekcjami: przez aktywność rozumiemy: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi. Uczeń może otrzymać ocenę bardzo dobrą lub celującą, jeżeli bezbłędnie rozwiązał problem o bardzo znacznym stopniu trudności, wykazując bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności, będzie często zgłaszał się na lekcjach lub za udział w konkursach przedmiotowych,  przygotowywanie pomocy dydaktycznych,  rozwiązywanie dodatkowych zadań.