• Info biblioteczne

    • ZWROT PODRĘCZNIKÓW DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

      

      

      

     Informujemy, zwrot podręczników dla klas IV – VIII odbędzie się

     w bibliotece w piątek 18 czerwca 2021r. zgodnie z poniższym  harmonogramem:

      

     Kl. 4 a – godz. 8.00 – 8.30

     Kl. 4b – godz. 8.30 – 9.00

     Kl. 5a – godz. 9.00 – 9.30

     Kl. 5b – godz. 9.30 – 10.00

     Kl. 6a – godz. 10.00 – 10.30

     Kl. 6b – godz. 10.30 – 11.00

     Kl. 7a – godz. 11.00 – 11.30

     Kl. 7b – godz. 11.30 – 12.00

     Kl. 7c – godz. 12.00 – 12.30

     Kl. 8a – godz. 12.30 – 13.00

     Kl. 8b – godz. 13.00 – 13.30

     Kl. 8c – godz. 13.30 – 14.00

     Kl. 8d – godz. 14.30 – 15.00

      

      

     Prosimy zwracać kompletny zestaw podręczników (tj. wszystkie podręczniki wypożyczone przez ucznia na początku roku szkolnego).

      

     Osoby, które do tej pory nie oddały książek do biblioteki szkolnej, proszone są, aby je oddać wraz z podręcznikami.

      

      

     Dziękujemy

      

      


     OGŁOSZENIE 

     Drodzy Uczniowie klas I - VIII 

     prosimy o zwrot wypożyczonych książek 

     do biblioteki szkolnej w terminie do 17 czerwca 2021 r.

     Dziękujemy smiley

      

     P.S. Informacja o zwrocie podręczników pojawi się w późniejszym terminie.


     ADAM MICKIEWICZ

      PATRON NASZEJ SZKOŁY

     "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami"

     Adam Mickiewicz - urodził się w 1798 r. w Nowogródku. Największy polski poeta, współtwórca myśli politycznej okresu powstań narodowych. Po studiach na uniwersytecie w Wilnie, uczył w Kownie, publikując jednocześnie pierwsze utwory. Umownie otwierający epokę romantyzmu tom Poezji z 1822 r. (m.in. "Ballady i romanse") oraz "Odę do młodości", "Grażynę". W 1824 r. za działalność spiskową został uwięziony i skazany na zesłanie w południowej Rosji, w trakcie którego napisał "Sonety krymskie" i "Konrada Wallenroda". Od 1829 r. podróżował po Niemczech, Włoszech i Szwajcarii. Po nieudanej próbie uczestnictwa w powstaniu listopadowym włączył się w działalność emigracyjną w Dreźnie i w Paryżu.

      Jego twórczość  - "Pan Tadeusz", "Dziady cz. III", "Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" - uczyniła zeń duchowego przywódcę narodu. 

     Po 1834 r. Mickiewicz obarczony obowiązkiem utrzymania powiększającej się rodziny, próbował tworzyć dla francuskiej sceny. W 1839 r. otrzymał katedrę w Lozannie, a po roku został profesorem literatur słowiańskich w College de France w Paryżu.

     W czasie Wiosny Ludów (1848) Mickiewicz udał się do Rzymu, aby stworzyć własną formację wojskową (Legion Polski), która miała wziąć udział w europejskich walkach ludów.

     Rozgoryczony politycznymi tarciami, zmęczony fizycznie i psychicznie uległ niespodziewanie atakowi cholery. Zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu.

     Jego śmierć wywołała ogromną konsternację i żałobę wśród Polaków oraz wszystkich narodów słowiańskich, dostrzegających w nich duchowego przywódcę.

      

     Ciekawostki z życia Adama Mickiewicza

     smiley nauczył się płynnie czytać w wieku 4 lat,

     smiley występował w szkolnych przedstawieniach - najczęściej grywał kobiety,

     smiley kaligrafia zawsze przychodziła mu z trudem: "Piszesz, jak kura grzebie. Gdybyś był wielkim panem, sekretarz by za ciebie machał piórem, a ponieważ jesteś ubogim szlachcicem, musisz sam sobie dać radę",

     smiley próbował grać na flecie poprzecznym. A co do śpiewu, to "Niektórzy uważali, że miał głos piskliwy, który przypominał gdakanie kury",

     smileybył doskonałym piechurem. Kiedy został nauczycielem literatury i języka łacińskiego w szkole w Kownie, starał się namówić innych pedagogów na pieszą - ponad 87 kilometrową wyprawę. Pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem szacownego grona nauczycielskiego, które uznało, że "nauczycielom piesze wycieczki nie przystoją, bo nauczyciel nie jest żebrakiem, by podróżować pieszo",

     smiley świetnie znał łacinę, biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim,

     smiley własnoręcznie zasadził drzewko jarzębinowe w ogródku swego francuskiego mieszkania, aby przypominało mu Litwę,

     smiley we Francji, jesienią zbierał rydze, by - podobnie jak czyniła to jego matka - zamarynować na zimę,

     smiley przeprowadzał się ponad 40 razy.

      

     Najsłynniejsze dzieła Adama Mickiewicza:

     Reduta Ordona - 1832

     Sonety krymskie - 1826

     Oda do młodości - 1820

     Konrad Wallenrod - 1828

     Dziady - w kolejności wydania cz. II, IV, III, I - 1822- 1860

     Pan Tadeusz - 1834

                                     

      

     "Głośniej niźli w rozmowach,

     Bóg przemawia w ciszy,

     I kto w sercu ucichnie,

     zaraz go usłyszy"

     Adam Mickiewicz

      

      

      


      

     W tym roku po raz 27 obchodzić będziemy

     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

     23 kwietnia tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa oraz problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Ten wyjątkowy DZIEŃ ogłoszony został w 1995 roku na Sesji Konferencji Generalnej Unesco. Data obchodów - 23 kwietnia - związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy: Wiliama Szekspira, Miquela de Cervantesa  i Nabokova.

     W Światowym Dniu Książki Unesco zachęca nas wszystkich do dzielenia się pasją do literatury, m.in za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay. Szczególnego znaczenia nabiera obecnie sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek bez wychodzenia z domu. Jedną z najstarszych jest zainicjowana przez Unesco i Bibliotekę Kongresu USA - Światowa Biblioteka Cyfrowa, pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów: https://www.wdl.org/en/.

     Od 20 lat co roku 23 kwietnia kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W tym roku jest nią Tbilisi (stolica Gruzji). W 2016 roku był nią Wrocław.

      

     "Kochajcie książkę, ona ułatwi wam życie, po przyjacielsku pomoże zorientować się w pstrej           i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć, zdarzeń, ona nauczy was szanować człowieka i samych siebie, ona uskrzydla rozum i serce uczuciem miłości do świata, do człowieka"

     M. Gorki

     Czytanie to radość

     Drodzy Uczniowie czytajcie książki, zaprzyjaźnijcie się z nimi, znajdziecie w nich to co piękne, ważne i bliskie, to co wzrusza, pozwala odpocząć, a może wyruszyć w niezapomnianą przygodę ... Aby zdobywać medale, sportowcy wkładają sporo ciężkiej pracy w treningi. Codziennie zmuszają swoje mięśnie do wysiłku. Neurony w mózgu też potrzebują mobilizacji! Najlepszym ćwiczeniem jest dla nich czytanie. Podczas lektury musimy zapamiętać sporo informacji, poznajemy nowe wiadomości z różnych dziedzin życia. Jeśli akcja książki jest wciągająca, skupiamy się na niej przez dłuższy czas. Poprawia to naszą zdolność do koncentracji.                                                        

     Poznajmy kilka ciekawych informacji związanych z książką:

     Amerykański artysta John Sokol stworzył kolekcję portretów przedstawiających najbardziej znanych pisarzy i poetów, wykorzystując do tego celu słowa pochodzące z ich własnych dzieł. W ten niezwykły sposób złożył hołd wybitnym pisarzom. Na zdjęciach zobaczycie: Herman Hesse "Wilk stepowy", Lew Tołstoj "Wojna i pokój", Henry Miller "Zwrotnik raka".

                                                                                 

      

     Dobra literatura podobnie jak tatuaż pozostaje z nami na zawsze. Wiele osób decyduje się przyozdobić swoje ciała wizerunkami wybitnych pisarzy lub dzieł, które wywarły na nich ogromny wpływ. Zobaczcie: podobiznę Marka Twaina, Muminki Tove Jansson, Władcę pierścieni J.R.R.Tolkiena.

                                                                       

      

     Książki można pochłaniać nie tylko oczami, ale i w dosłownym tego słowa znaczeniu. Poznajcie wypieki, które zainspirowane zostały słynnymi książkami lub ich autorami,: Alicja w krainie czarów, Harry Potter, Hobbit.

                        

      

     Lato kojarzy się nam z plażą i opalaniem. Jednak przebywanie na plaży nie musi oznaczać biernego leżakowania. Czas ten można spędzić dużo bardziej kreatywnie, np tworząc rzeźby z piasku. Zobaczcie niesamowite rzeźby z piasku inspirowane słynnymi książkami.: rzeźba Alicji w Krainie Czarów autorstwa Toshihiko Hosaki, rzeźba Romeo i Julii - autor Marielle Heessel.

                                         

      

     Tajski artysta Long Bin Chen słynie z przekształcania starych książek i czasopism w rzeźby, które z daleka wyglądają, jakby były wykonane z marmuru lub drewna. Rzeźbiarz tłumaczy na swojej stronie, że jego prace stanowią odpowiedź na ludzki konsumpcjonizm i marnotrawstwo. Są również wyrazem tęsknoty, za przedcyfrową erą, gdy książki oprócz treści posiadały również wartość estetyczną.

                                        

      


      

      

      ŚWIĄTECZNIE I WIOSENNIE

      Co kryje pisanka?

     Co kryje? Piękną nadzieję,

     że świat zaraz znów zzielenieje!

     Uśmiech. Kto śmieje się, wiecie,

     ten Dobro obnosi po świecie.

     Dobro. Znajomym dziś wyślij

     swe dobre uczynki i myśli.

     Radość, że przyjdzie tłum gości

     i nikt już nie będzie pościć.

     Radość, że z łóżka dasz susa,

     rodzinie wyprawisz Dungusa!

     Wiarę, że znów, jak co roku,

     te święta przyniosą nam spokój.

     Spokój, bo tak wielką ma moc

     Pisanka i cała Wielkanoc.

                                                                        Marcin Przewoźniak

                                                                                     

     Drodzy Uczniowie,

     nadchodzą radosne, pełne nadziei Święta Wielkanocne. Czas oczekiwania poprzedza Niedziela Palmowa. W Ewangelii mowa jest o gałązkach palmowych. Mieszkańcy Jerozolimy ucieszyli się na widok Jezusa, gdy przybył do ich miasta. Drogę, którą jechał, usłali gałązkami palmy. Stąd nazwa: Niedziela Palmowa. W niektórych krajach tego dnia ludzie przynoszą do kościołów liście palmy czy gałązki oliwne. W Polsce palmy są wykonywane z roślin i ozdób, tradycyjnie powinny się w nich znaleźć gałązki wierzbowe, o tej porze roku obsypane puszystymi baziami. Wierzba, w naszej tradycji uważana jest bowiem za roślinę miłującą życie, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach, łatwo się przyjmuje, a ucięta, włożona do wody galązka wierzbowa wypuszcza zielone listki. Kurpiowskie palmy powstają z drzewa iglastego, oplecionego wrzosem i przybranego bibułkami.

                

     Co roku w Lipnicy Murowanej odbywa się konkurs na najwyższą palmę. Palmy ustawiane są ręcznie, bez pomocy dźwigów. Najwyższa z dotychczas postawionych miała aż 36 metrów wysokości, czyli tyle, ile 10 piętrowy blok. Po poświęceniu palmę należy zanieść do domu - od tej pory domownicy są chronieni przed nieszczęściem. Według tradycji palm wielkanocnych nie wolno wyrzucić na śmietnik (bo to może sprowadzić nieszczęście), ale należy je spalić. Popiół ze spalonych palm wielkanocnych jest używany w Popielec.

     Nie tylko dla chrześcijan palma ma znaczenie symboliczne. Starożytni Grecy kojarzyli ją z bogiem Słońca, Heliosem. Egipcjanie widzieli w niej wyobrażenie roku, bo podobno co miesiąc wypuszcza jedną gałąź. Rzymianie uczynili z niej godło igrzysk.

      

     Co kraj to obyczaj, czyli o wielkanocnych zwyczajach z różnych stron świata

     Popularne w naszym kraju symbole wielkanocne mają swoje odpowiedniki w innych krajach:

     W Wielką Sobotę dziewczynki w Szwecji przebierają się za wiedźmy. Wędrują od domu do domu i w zamian za kartki świąteczne dostają drobne pieniądze i słodycze. Zwyczaj nawiązuje do legendy, wg której tego właśnie dnia czarownice zbierały się na górze Blakulla

     Norwegom Wielkanoc kojarzy się z feriami, które mogą spędzić czytając kryminały. W księgarniach pojawiają się wtedy specjalne świąteczne wydania zwane "paskekrim". Najsłynniejsze cytaty z nich umieszczne są potem na ... kartonach z mlekiem. 

     Zwyczaj zwany "pogrzebem śledzia" kończył w Irlandii poprzedzający Wielkanoc 40 - dniowy post, podczas którego nie jadło się mięsa, tylko dużo ryb, a zwłaszcza śledzi. W Wielką Sobotę rzeźnicy stawali na czele ulicznego marszu, niosąc zatkniętego na kiju śledzia. Zebrani bili znienawidzoną rybę, a na koniec wrzucali ją do rzeki.

     Własną wersję naszego Śmigusa Dyngusa mają Czesi. Nazywają go szmigrus. W Poniedziałek Wielkanocny leją tam wodę tylko dziewczyny. Chłopcy gonią panny "uzbrojeni" w bicze zwane pomlazkami. Są to splecione w warkocz wierzbowe gałązki. Ich liczba jest zawsze nieparzysta: 3,5,7 lub 9. Młodzieńcy uważają, żeby nie uderzać za mocno. Przypominają im o tym ozdoby na witkach, najczęściej kokardki i wstążki z bibuły. 

     Co roku w ogrodach Białego Domu w Stanach Zjednoczonych odbywa się konkurs toczenia jajek po trawniku. Dopingowane przez prezydenta dzieci próbują jak najszybciej doturlać jajka do mety za pomocą długich łyżek. Kto pierwszy dotrze do mety z całym jajkiem wygrywa.     

     W Irlandii odbywa się tzw. "Easter Eggs". Mamy przygotowują czekoladowe jajka i podpisują je imionami swoich dzieci, a potem chowają w domu lub nalbliższej okolicy. W Wielką Niedzielę dzieci wyruszają szukać niespodzianek.    

      

     Regionalne smakołyki

      

     W Polsce mamy mazurki i baby.      

     Włosi pieką drożdżowe ciasto w kształcie gołębicy, zwane colomba. Ciasto symbolizuje pokój i miłość, może być z migdałami albo kremem.  

     Anglicy zajadają się ciepłymi bułeczkami  - hot cross buns. Na wierzchu każdej z bułeczek rysuje się krzyż z lukru. Jak głosi legenda - bułeczki leczą chorych.  

     W naszej miejscowości zajadamy się krzonówką. Sułkowicka krzonówka to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych. Ta pyszna, zdrowa i sycąca zupa chrzanowa z mięsem, wędlinami oraz jajkami przyrządzana jest na bazie serwatki. W Sułkowicach jest obowiązkowym składnikiem wielkanocnego stołu od ponad stu lat. Była idealną potrawą po 40 dniowym poście i często jedynym mięsnym daniem na świątecznym stole.  

      

     Stałym elementem tradycji wielkanocnej jest święcenie pokarmu.

                                                                          

     W Polsce zwyczaj ten przyjął się w XIV wieku. Koszyk wielkanocny ma swoją symbolikę - wiklina z koszyka oznacza wytrwałość i zdolność do odrodzenia. Zgodnie ze zwyczajem wiklina koszyka powinna być wykonana z wierzby, która symbolizuje nieśmiertelność duszy. Produkty wkładane do koszyka stanowią symbole świąt wielkanocnych. Ich znaczenie jest podwójne: odnoszą się do zmartwychwstania Jezusa, a także do tradycji ludowych i powiązań z naturą. W świątecznym koszyczku znajdziemy: baranka, chleb, wędliny i mięso, sól, pieprz, chrzan, babkę wielkanocną, bukszpan - jest to roślina, która rośnie cały rok i zawsze jest zielona, dlatego przypisano jej symbolikę odrodzenia i życia wiecznego.

     Symbolem nierozerwalnie związanym ze Świętami Wielkanocnymi jest jajko. W trakcie śniadania wielkanocnego po odmówionej modlitwie jajko należy podzielić między członków rodziny, złożyć życzenia i zjeść. Jajko symbolizuje nowe życie, odrodzenie i płodność, odnosi się bezpośrednio do zmartwychwstania Jezusa.

     Ozdabiać jajka do koszyczka możemy na różne sposoby.

     Kraszanki   to jajka bez wzorków, farbowane na jeden kolor w roślinnym wywarze, np. z cebuli, buraków, szpinaku, pokrzywy. 

      

     Pisanki    to jajka z wzorem z gorącego wosku. Podczas gotowania ozdobionych jaj w wodzie z barwnikiem wosk się stopi, a pokryte nim miejsca zostają nieufarbowane.

      

     Nalepianki to jajka ozdobione wycinankami z papieru, są to zwykle wzory kwiatów lub kogucików.

     Ażurki   czyli wydmuszki z wywierconymi wzorkami.

     Drapanki   to jajka z wzorami wydrapywanymi ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce. To technika ozdabiania bardzo trudna i wymagająca cierpliwości.

     Quilling  - w tej metodzie paski papieru zwija się w spiralki i przykleja na skorupkach, tworząc kwiatowe lub abstrakcyjne wzory.

     Zanim nadejdą te radosne Święta, ruszajcie na poszukiwanie przebiśniegów, krokusów i wszystkich innych sygnałów świadczących o tym, że wiosna jest już blisko.

      

     Biblioteka szkolna życzy Wam radosnych i cudownie wiosennych Świąt!

                                                                                                          

                                                                                                                                               


     "Wiosna, wiosna...

     Ach to Ty!..."

     "Wiosna to Życie!

     To ptak, co nad głową mi leci,

     To słońce, co w oczy mi świeci, 

     To trawa, co w kostki mnie kłuje ..."

     Eliza Piotrowska

      

     21 marca dzień jest równy nocy. Tego dnia dzień i noc mają po 12 godzin, dni będą coraz dłuższe a noce krótsze. Wiosenne miesiące to marzec, kwiecień i maj.

     Pierwszy dzień wiosny świętuje się od czasów prasłowiańskich - wówczas obchodzono tzw. Jare Gody czyli kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Współcześnie kultywuje się niektóre tradycje związane z nadejściem wiosny. Najpowszechniejszy zwyczaj to TOPIENIE MARZANNY. Marzanna symbolizowała zimę i śmierć, a jej kukłę wykonywano i palono w pierwszy dzień wiosny. Kukłę symbolizującą Marzannę robi się ze słomy, resztek tkanin i ozdób, na kształt kobiety.   

                                              

     A jak złe duchy odgania się w innych częściach świata?

     Na Litwie z okazji przyjścia wiosny organizowany jest kiermasz kaziukowy, na którym można kupić ludowe rękodzieło. Podczas trzydniowej zabawy ludzie tańczą, bawią się i dają sobie prezenty z kory lub gliny.

      

     Bułgarzy witają wiosnę świętem Babci Marzec. To złośliwa staruszka, która nie pozwala, by odeszła zima. Żeby ją przebłagać, ludzie obdarowują się martiniczkami - ozdobami z czerwonej i białej włóczki. Należy je mieć przy sobie, dopóki nie zobaczy się pierwszego wiosennego ptaka.

                                                                    

      

     W  Walencji (Hiszpania) w połowie marca obchodzi się Święto Ognia. Na ulicach pojawiają się kukły z trocin i kartonu. Po kilkudniowej zabawie kukły zostają spalone na głównym placu miasta. Korzenie tego widowiska sięgają XVI wieku, kiedy to cieśle porządkując swoje warsztaty przed nadchodzącą wiosną, wyrzucali niepotrzebne drewniane elementy. Współcześnie obchodom towarzyszą widowiskowe pokazy fajerwerków, które rozświetlają całe miasto.

                                                                    

      

     Hindusi obchodzą radosne Święto Holi. Posypują się nawzajem kolorowym proszkiem i polewają farbami - można to porównać do naszego śmigusa - dyngusa, ale jest zdecydowanie bardziej kolorowo.  Jest to czas wybaczania innym błędów i zapominania o przykrościach. Ludzie śpiewają i tańczą na ulicach. Radosne obrzędy są symbolem pożegnania zimy i powitania budzącej się do życia przyrody.

                                                                            

      

     Dla Japończyków wiosna to czas kwitnienia wiśni (sakura). Dawniej wierzono, że w wiśnie wstępuje górskie bóstwo i ogłasza, że już pora sadzić ryż. Hanami ( w dosłownym tłumaczeniu - oglądanie kwiatów) czyli japońskie święto kwitnących wiśni obchodzone jest w Japonii od kilkuset lat. Jest to okazja do towarzyskich spotkań i zabawy w gronie najbliższych przyjaciół.

                                                                            

      

      Najważniejsza oznaka wiosny ?

       - Twój uśmiech radosny:-)

                     


                                                               

     Kto powiedział, że lekturynudne!?

     wakacyjne przygody, niebezpieczeństwa, niezwykłe rodzeństwo, dziwne sanatorium, trudne decyzje .... to nie tytuły telewizyjnych seriali to tematyka lektur szkolnych.

     Wakacyjna przygoda czyli Szatan z siódmej klasy - Kornela Makuszyńskiego - opowiada o wakacyjnej przygodzie. Akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym, początkowo w szkole średniej prawdopodobnie w Warszawie, podczas wakacji akcja przenosi się na Wileńszczyznę. Poza wątkami historycznymi autor podkreśla znaczenie przyjaźni w życiu człowieka i potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy. Główny bohater Adam Cisowski chodził do siódmej klasy gimnazjum (czyli za rok miał zdawać tzw. małą maturę - to w dawnym systemie szkolnym egzamin zdawany po ukończeniu gimnazjum). Był chłopcem niezwykle aktywnym, angażował się w to, co się wokół działo. Był odważny, konsekwentny, inteligentny, koleżeński, uczynny. Potrafił zachować się w każdej sytuacji, pomagał innym. Szatan ... ma niemal kryminalną fabułę. Czytając, napotykamy coraz to nowe zagadki. Kiedy czytamy lekturę często się też śmiejemy: z komicznych postaci  - np. profesora Gąsowskiego  i jego brata, z zabawnych zdarzeń - np. zachowanie brata profesora - Iwa Gąsowskiego (zwariowany matematyk, nie dostrzegał świata realnego , zamknął się w świecie matematyki).

     W powieści nic tego nie zapowiada, ale za chwilę będzie wrzesień 1939 r. Adam Cisowski reprezentuje więc pokolenie, któremu wojna zabrała młodość!

     Przyjrzyjmy się kolejnej lekturze, tym razem było naprawdę niebezpiecznie. Świat przedstawiony w powieści Przygody Tomka Sawyera - Marka Twaina jest odległy współczesnemu czytelnikowi. To powieść o dzieciństwie i dorastaniu. Wydarzenia rozgrywają się w II połowie XIX w., czyli ponad 150 lat temu. Tytułowy bohater - Tomek Sawyer ma około 11 lat, wychowywała go siostra mamy - ciocia Polly (mama Tomka nie żyła). Tomek lubił ryzyko i niebezpieczeństwa i ciągle szukał przygód, na nudę więc nie narzekał. Mimo, że płatał figle cioci i nie przykładał się zbytnio do nauki, był to dobry i sympatyczny młody człowiek. Odważny, odpowiedzialny, nie załamywał się nawet w beznadziejnych sytuacjach, np. w jaskini, chociaż był u kresu sił, znalazł drogę wyjścia.

      Wszystko co się dzieje w książce, ma miejsce w małym amerykańskim miasteczku, w pobliżu rzeki Missisipi. Znajduje się tam niezamieszkana wyspa, gdzie Tomek Sawyer, Joe Harper i Huck zatrzymują się, gdy uciekną z domu, i urządzają własną piracką bazę. Chłopcy są świadkami wielu niebezpiecznych sytuacji, np. na cmentarzu widzą jak indianin Joe zabił doktora Robinsona i wmówił pijanemu Muffowi Potterowi, że to on w zamroczeniu alkoholowym dokonał tej zbrodni (Potter uwierzył i bardzo cierpiał, że mógł się czegoś takiego dopuścić.

     Dla chłopców, bohaterów naszej lektury, liczyły się: przygoda, pomysłowość, sprawność fizyczna, odwaga. Byli ciekawi świata, uwielbiali przygody. Trzeba jednak być rozważnym, ponieważ często mogą gdzieś czaić się zagrożenia. Niebezpieczne zdarzenia mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie - Wy dziś dodatkowo możecie natknąć się na zło np. w Internecie, należy wykazywać się więc ogromnym rozsądkiem. To jest właśnie przesłanie dla nas - czytelników powieści: zło można spotkać wszędzie, należy jednak wykazać się zimną krwią, nie można go bagatelizować i trzeba poinformowac o tym dorosłych.

                                                    

      

     Niezwykłe rodzeństwo , czyli Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa - Clive'a Staplesa Lewisa. "Było raz czworo dzieci [...] podczas wojny wysłano je z Londynu na wieś, aby były bezpieczne podczas bombowych nalotów na miasto" - jest to fragment naszej lektury. Jest tu mowa o II wojnie światowej. Dzieci przebywały wtedy w domu Profesora na angielskiej wsi. W Narnii natomiast czas jest nieokreślony, a sama Narnia jest krainą baśniową. W Narnii dwaj królowie i dwie królowe rządziły sprawiedliwie, długo i szczęśliwie. Piotr podczas przygód w Narnii wykazywał się mądrością i odwagą. Zuzanna była dobra i mądra, współczuła innym. Od początku starała się zachowywać rozsądnie. Edmund najpierw dokuczał słabszym i kłamał, był zazdrosny. W Narnii dokonała się w nim jednak przemiana - stał się odważny i dobry. Zniszczył różdżkę Białej Czarownicy. Łucja zawsze mówiła prawdę, była dobra i łagodna.

     Dziwne sanatorium czyli Dolina Światła - Aleksandra Minkowskiego. Akcja tej młodzieżowej powieści rozgrywa się najprawdopodobniej po II wojnie światowej, ukazuje rzeczywistość panującą w Polsce w czasach tzw Peerelu. Akcja ma miejsce w odciętym od świata sanatorium dla dzieci chorujących na anemię i białaczkę położonym w tajemniczej dolinie - Dolinie Światła. Do pacjentów rzadko docierały wiadomości z zewnątrz. Dolina Światła to było miejsce wyjątkowe. Chorzy szybciej niż gdzie indziej dochodzili do zdrowia. Panował tam specyficzny mikroklimat - prawie nie było zimy, łąki zakwitały miesiąc wcześniej, a lato trwało długo, prawie każdy dzień był słoneczny. Było to też miejsce nawiedzane przez duchy buddyjskich mnichów. Tajemnica ta spełniała bardzo ważną funkcję: powodowała, że kuracjusze nie myśleli tylko o chorobie, ale zajmowali myśli właśnie tymi dziwnymi zjawiskami.

     Serdecznie zapraszamy


     Walentynki - 14 lutego

      

     Hymn o miłości (fragment)

     Miłość cierpliwa jest,

     łaskawa jest.

     Miłość nie zazdrości,

     nie szuka poklasku,

     nie unosi się pychą;

     nie dopuszcza się bezwstydu,

     nie szuka swego,

     nie unosi się gniewem,

     nie pamięta złego;

     nie cieszy się z niesprawiedliwości,

     lecz współweseli się z prawdą.

     Wszystko znosi,

     wszystkiemu wierzy,

     we wszystkim pokłada nadzieję,

     wszystko przetrzyma.

     Miłość nigdy nie ustaje,

     Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:

     z nich zaś największa jest miłość.

                                                                 Paweł z Tarsu

      

     14 lutego wielu ludzi stara się by serdeczniej niż na co dzień wyrazić uczucia do najbliższej im osoby. Nazwa Walentynki pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzi się również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem).

     Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni we Włoszech, gdzie na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczona została inskrypcja "Święty Walenty patron miłości". Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do niej pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. W tym dniu wręczana jest także nagroda "Rok miłości". W 1997 roku list do par narzeczonych skierował Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie św. Walentego. Brzmi ono: "Miłość zwycięża, obala granice, znosi bariery między ludźmi i tworzy nowe społeczeństwo".

                                                                       

                                                                   Bazylika św. Walentego w Terni

      

     Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90 - tych XX w.

     Za najpiękniejsze "Walentynki" uważa się wiersze miłosne, jakie powstały w XVII w. To właśnie wtedy zakochani dawali upust swojej miłości i nie tylko tworzyli niezapomniane strofy, ale kartki walentynkowe ozdabiali miłosnymi rebusami i tajemnymi zaszyfrowanymi informacjami.

     Wszyscy staramy się postępować tak, by w naszym życiu nigdy nie zabrakło miłości.

     Miłość, przyjaźń to wartości uniwersalne i należy je pielęgnować stale, bez szukania pretekstu dla słów: kocham, lubię, szanuję ...

     Książki, tak jak i życie, pełne są uczuć. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze literackie pary:

     Romeo i Julia - przedstawiciele dwóch skłóconych rodów - Montecchich i Capuletich - zakochują się i w tajemnicy biorą ślub. Ostatecznie miłość kończy się śmiercią obydwojga. Ich tragiczne losy spowodowały, że stali się oni wzorcami romantycznych kochanków.  

     Zosia i Tadeusz - para stała się wzorcem miłości spełnionej.

              

     Tristan i Izolda - młodzi wypijają omyłkowo napój miłosny przeznaczony dla Izoldy i króla - jej przyszłego męża. Zakochują się i uciekają, ale ostatecznie nie udaje im się być razem. Ta nieszczęśliwa miłość kończy się śmiercią zakochanych. Z grobu Tristana wyrasta krzak głogu i łączy go z grobem Izoldy. To symbol wiecznej, prawdziwej i niezniszczalnej miłości.

           

     Ania Shirley i Gilbert Blythe - ich drogi wielokrotnie się rozchodziły, to jednak odnaleźli siebie. Była to miłość cierpliwa i zdolna do poświęceń.

             

     Hermiona Granger i Ron Weasley - oni byli od początku sobie pisani

     Arwena i Obieżyświat - miłość elfa do człowieka, miłość nie z tego świata. Uczucie, które potrafiło wyrzec się nieśmiertelności, by być przy ukochanej osobie.

      

     i trochę bajkowo ...

     Bella(Piękna) i Bestia - piękna i wzruszająca historia znana każdemu, pokazująca, co w miłości tak naprawdę się liczy...

              

     Anna i Kristoff -  z bajki Kraina Lodu

     Ray i Ewangelina - z bajki Księżniczka i żaba

                            i wiele, wiele innych ...

      

                                                                                                          

         Dużo wzajemniej życzliwości na co dzień życzy Wam

     biblioteka szkolnaheart


      

     BĄDŹ

     E-BEZPIECZNY

      

      9 lutego będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem " Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem". DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.

     Obecnie dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Warto przypomnieć jak posługiwac się nim bezpiecznie. Internet dla nastolatków jest "lekiem pierwszego wyboru", gdy pojawia się nuda. A o tę, wbrew pozorom, nietrudno. Tylko, że z Internetem, jak z każdym lekiem, trzeba bardzo uważać.

      

     Z Internetu korzystają wszyscy, i dlatego w sieci szczególnie powinniśmy ZADBAĆ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO. Powinniśmy zadbać o to, aby do naszych prywatnych danych nie uzyskały dostępu osoby niepowołane.

      

     W Internecie nic nie ginie. Informacje, które umieszczasz w sieci lub udostępniasz nawet jednej zaufanej osobie traktuj jako ogólnie dostępne. Konto odbiorcy Twojej wiadomości może zostać upublicznione na skutek ataku. Prywatne zdjęcia na portalu społecznościowym mogą nagle stać się widoczne dla każdego na skutek błędu w serwisie.

      

     Co zrobić by zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?:

     Nie podawaj żadnych informacji o sobie, szczególnie, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Ustal z rodzicami, które dane osobowe możesz udostępnić

     Powiedz zaufanemu dorosłemu (rodzicom, nauczycielom), jeśli coś cię w internecie zaniepokoi, przestraszy, albo jeśli ktoś poprosi cię o podanie twoich danych

     Chroń swoje hasła i loginy - hasło powinno być unikatowe, skomplikowane. Każdy dodatkowy symbol zwiększa trudność jego złamania

     Pamiętaj o wylogowaniu się z serwisów, z których już nie korzystasz, często zmieniaj hasła

     Zabezpiecz swój komputer programem antywirusowym

     Aktualizuj oprogramowanie. Każdy system operacyjny posiada błędy bezpieczeństwa. Są one odnajdywane i naprawiane na bieżąco, ale to użytkownik musi wyrazić zgodę na automatyczne aktualizacje

     Postępuj ostrożnie z załącznikami. Otrzymałeś nagrodę w konkursie, w którym nie brałeś udziału? Jeżeli otrzymujesz wiadomości o podobnej treści, powstrzymaj ciekawość i nie otwieraj nieznanego załącznika

     Rób częste kopie bezpieczeństwa.

     BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI to porozumienie zawarte między bankami, fundacjami i firmami informatycznymi, dzięki któremu możesz dowiedzieć się podczas lekcji w szkole o tym, jak m.in. być bezpiecznym w sieci.

      

     Polecamy Wam strony www wspierające bezpieczne korzystanie z Internetu:

          www.dzieckowsieci.pl 

           www.sieciaki.pl

          www.akademia.nask.pl

          www.saferinternet.pl

      

     Pamiętajcie, że Internet w nadmiarze to przede wszystkim strata czasu. Zatem, czy rezygnować z Internetu? Nie, ale po prostu mądrze z niego korzystać.

      

     Bezpiecznego korzystania z Internetu życzy Wam

     biblioteka szkolnasmiley

      

         

      

      


      

     Drodzy Uczniowie,

     zapraszamy Was do udziału w akcji czytelniczej

     Bilet powrotny do biblioteki

      

      

      

      

     Zapraszamy po ciekawe książki z różnych dziedzin:

      

     bajki i baśnie,

     książki o zwierzakach,

     komiksy,

     serie detektywistyczne,

     książki o sporcie,

     książki o świecie,

     książki o przyjaźni,

     książki, które zostały zekranizowane,

     lektury szkolne.

      

     Akcja ma na celu przypomnienie uczniom o ofercie biblioteki i zaproszenie ich do odwiedzin,

     trwa do 26 lutego.

     Zachęcamy do wypożyczeń

      

     Szczegóły w bibliotecesmiley

      

      

      

      

      

      


      

      

      

      

      

     Drodzy Uczniowie,

     z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam zdrowia oraz

     wspaniałych i ciekawych książek pod choinką, które przeniosą Was w świat niesamowitych przygód.

                                                                                          Biblioteka szkolnasmiley                                                                                                            

                                                                        

      


      

      

     Książka najlepszym prezentem świątecznym

      

     Książka to najlepszy przyjaciel. Wartościowa książka to doskonały pomysł na prezent! Dzięki zawartym tu rekomendacjom będziecie mogli rozwinąć zainteresowania obdarowanych Najbliższych i uatrakcyjnić im długie zimowe wieczory. Książki, które Wam zaproponujemy pobudzają do refleksji, rozwijają wyobraźnię, uczą czegoś dobrego - życzliwości, mądrości, uczciwości, odwagi.

     Może któraś z listy poniżej znajdzie się i u Was pod choinką?smiley

      

     Olga Masiuk - Lenka, Fryderyk i podróże - to zabawna i ciepła opowieść o podróżach, przyjaźni i realizowaniu własnych pasji. 

      

                                                                                                              

                                  

     Barbara Stenka - Masło przygodowe - to opowiedziane kilka miesięcy z życia dziesięcioletniej Kasi - inteligentnej i wygadanej dziewczynki, która każdego dnia naprawia świat i stara się usunąć z niego zło i niesprawiedliwość. Walczy ze szkolnymi prześladowcami. 

      

                

      

      

     Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz - Gorzka czekolada - to 15 opowiadań dla młodzieży w wieku 11 - 15 lat, o tym co w życiu najważniejsze: o odwadze, wolności, przyjaźni, szcunku, sprawiedliwości.    

      

                 

      

      

     Ibarrola Begona - Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych - każdy rozdział dotyczy innej wartości, m.in: umiejętności współpracy, odwagi, uprzejmości, uczciwości i opisuje dwie przygody sympatycznego bohatera, małego Indianina z Amazonii. Uczą one, jak postępować w kontaktach z innymi - zarówno z przyjaciółmi, jak i z obcymi.                                                                               

        

     Susanna Isern - Idealna chwila - piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, wdzięczności i bezinteresownej pomocy.

      

      

     Renata Piątkowska - Hebanowe serce - to przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego - Omenki. Omenka uwielbia spędzać czas w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy - rodzina chłopczyka ucieka przed nimi w ciasnocie, piekących promieniach słońca, za ostatnie oszczędności.

      

      

      

      

     Grudzień.

     To czas świąteczny, mikołajkowy, prezentowy.

     Czy historia świętego Mikołaja to prawda czy legenda?

      

     Śmiało możemy stwierdzić, że św. Mikołaj jest jedną z najbardziej popularnych postaci, szczególnie wśród dzieci. To głównie one z niecierpliwością oczekują 6 grudnia na prezenty od św. Mikołaja.   

      

      A Czy Wy wierzycie, że św. Mikołaj istnieje naprawdę?

     Przypomnijmy sobie legendę o św. Mikołaju:

      

     Św. Mikołaj pochodził z bogatej, kupieckiej rodziny. Nikt nie zna dokładnej daty jego urodzin, ale wiadomo, że żył na przełomie III i IV wieku w małym portowym miasteczku Mira na terenie Azji Mniejszej. Dość wcześnie stracił oboje rodziców. Od młodości był osobą bardzo pobożną, dlategot też mając kilkanaście lat wstąpił do seminarium duchownego. Swój majątek, który odziedziczył po rodzicach rozdawał biednym. Jego pragnieniem było niesienie pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Prezentami obdarowywał również dzieci. Czynił to jednak w taki sposób, aby obdarowany nie wiedział kto jest dobroczyńcą.

     Jako osoba o tak wielkim i szlachetnym sercu, został wybrany na biskupa Miry. Wszyscy go uwielbiali i szanowali. Zmarł 6 grudnia, prawdopodobnie w drugiej połowie IV wieku, ale dokładny rok śmierci nie jest znany.

     Na jego cześć zaczęto budować kaplice, wykonywano rzeźby, malowidła. Wspaniała postać człowieka niosącego miłość i szczęście przetrwała do dnia dzisiejszego, o czym świadczy popularność świętego. Za swojego patrona św. Mikołaja obrali m.in.: marynarze, rybacy, aptekarze i więźniowie, których zawsze wspierał.

     Na przestrzeni wieków postać św. Mikołaja bardzo się zmieniła. Dawniej był to poważny, prezentujący się godnie biskup, ubrany w uroczyste szaty. A obecnie? Św. Mikołaj, którego można spotkać obecnie to staruszek z wielkim brzuchem, uśmiechnięty, mający śnieżnobiałą brodę. Nosi czerwony płaszcz obszyty futerkiem i czerwoną czapkę z białym pomponem. Ze sobą zawsze ma worek wypchany prezentami.

      

     Pamiętajcie - warto wysłać do św. Mikołaja list znacznie wcześniej, bo przed świętami przychodzi do niego bardzo dużo listów z całego świata i Mikołaj może nie zdążyć z odpisywaniem angel.

     Biblioteka szkolna życzy Wam wymarzonych prezentówsmileysmileysmiley

     Pamiętajcie również, co tak naprawdę było największym pragnieniem św. Mikołaja - pomoc ludziom najbardziej potrzebującym.

      

      

      

     .......................................................................................................................................................................................

      

      

     Lubić czytanie - to znaczy

     godziny nudów, które człowiek

     miewa w życiu, zmienić na godziny radości.

                                                                                           Monteskiusz

      

      

      

     Zastanawiacie się dlaczego warto czytać?

      

     Nie mam czasu na czytanie - to najczęstsza odpowiedź - odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, trochę sportu 
     i rozrywki, trochę "nicnierobienia", telefon i dzień minął. Twój plan dnia już jest napięty, a w dodatku ciągle słyszysz, że codziennie warto czytać. Tylko kiedy?

     Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż Ci się wydaje. Obliczono, że jeżeli przeciętna książka ma 300 stron, to do jej przeczytania potrzeba średnio 6 - 8 godzin. Czytając 30 minut dziennie, miesięcznie skończysz dwie książki. 

      

     Ogranicz pożeracze czasu:

     → ekrany telefonu, komputera, telewizora pochłaniają średnio ok. 6 - 8 godzin z dnia człowieka. To ponad 20 lat
     w skali życia!

     → współcześni nastolatkowie spędzają przy telefonie prawie 3 godziny dziennie, odblokowując go ok. 150 razy na dobę

     → prawie 2 godziny dziennie spędzamy średnio na portalach społecznościowych.

     Zastanówmy się ile czasu tracimy na czynności zupełnie niepotrzebne, ile minut dziennie przeglądamy informacje, o których po chwili zapominamy? Ile razy odświeżamy maila? Zastanów się, czy to, co w danej chwili robisz, naprawdę Cię interesuje? Jeżeli masz wątpliwości, otwórz książkę.

     Czytanie poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię i wrażliwość - znamy to na pamięć - powtarzane przez nauczycieli
     i rodziców. To prawda, ale kto w Twoim wieku się tym przejmuje?

     Współczesne seriale, filmy i gry są świetne, ale książki jeszcze lepsze. Oglądasz Harryego Pottera? - To spodoba Ci się i książka.

     Książki nie są dla nudziarzy!- choć niektórym tak się wydaje. Gdy poznasz biografie słynnych pisarzy, przekonasz się, że ich życie było znacznie ciekawsze, niż dzisiejszych celebrytów.

     Czytając, poznajesz siebie.

     Masz kilkanaście lat, kształtuje się Twoja osobowość. Ciągle słyszysz, co jest dla Ciebie dobre i czego oczekują od Ciebie inni. Dzięki książkom dowiesz się kim jesteś, jak postrzegasz świat.

     Będziesz spokojniejszy i pozbędziesz się stresu, gdyż ciekawa książka koncentruje całą Twoją uwagęKsiążka wycisza i redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności - to ważne bo codziennie spotykasz się 
     z niezliczoną ilością bodźców.

     Nie przez przypadek prawie wszyscy najbardziej wpływowi, inteligentni, najbogatsi są wiernymi czytelnikami
     i fanami książek. Zacznij czytać! - to najlepsza darmowa inwestycja w Twoją przyszłość.

     Czytając - ćwiczysz mózg i inteligencję - tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Nawet nie zauważysz, z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i wybiera informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając
     w fikcyjny świat, uczysz się skupiać na jednej czynności. To istotna umiejętność gdzie zewsząd otaczają nas rozpraszające bodźce.

     Nie zamęczaj się książkami, na które nie masz ochoty - chyba, że to obowiązkowe lektury.

     Stwórz nawyk czytania, niech to będzie minimum 30 minut dziennie. Naukowcy udowodnili, że godzinę przed zaśnięciem powinno się wyłączyć wszelkie ekrany, wyciszać umysł. Czytanie Ci w tym pomoże.

     Życzymy Wam radości z czytania

     Biblioteka szkolna

      

     --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      

     Drodzy Uczniowie,

     biblioteka szkolna cały czas pracuje i jest do Waszej dyspozycji.

      

     Na czas nauki zdalnej zmieniły się jedynie godziny otwarcia:

      

     Poniedziałek: 7.30 - 13.30

     Wtorek:          9.30 - 15.30

     Środa:             9.30 - 15.30

     Czwartek:       9.30 - 15.30

     Piątek:             7.30 - 13.30

      

     --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

      

      W tym roku w bibliotece funkcję nauczycieli - bibliotekarzy pełnią: Pani mgr Dorota Czepiec oraz Pan mgr Łukasz Zając. W związku z pandemią COVID - 19 wypożyczanie książek
     i korzystanie z czytelni musi byc zgodne z procedurami opracowanymi przez nauczycieli - bibliotekarzy, zatwierdzonymi przez Dyrekcję Szkoły i Radę Pedagogiczną. Procedury pracy biblioteki zamieszczone są poniżej.

      

      

      

     Procedury funkcjonowania biblioteki w Szkole Podstawowej nr 1.pdf

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     PODSUMOWANIE AKCJI

     „PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ

     POD CHOINKĘ”

      

     Celem akcji było wzbogacenie zbioru biblioteki szkolnej. Książki przynieśli uczniowie kl. I-VIII oraz rodzice i pracownicy szkoły.

     W akcji wzięło udział 36 osób. Zebrane woluminy wpisano do księgozbioru głównego biblioteki szkolnej. Będą one wypożyczane czytelnikom.

      

     WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIE

      

     KLASA

     ILOŚC KSIĄŻEK

     KLASA

     ILOŚC KSIĄŻEK

     1A

     30

     4A

     2

     1B

     51

     5A

     21

     2A

     6

     6B

     2

     2B

     36

     6C

     40

     3B

     6

     7A

     28

      

      

     7C

     14

      

      

     7D

     8

      

      

     8A

     4

      

      

      

      

     WYSTAWA   „ KSIĄŻKA NA FERIE”

      

      

     Biblioteka szkolna przypomina wszystkim uczniom, że okres ferii zimowych,

     to wymarzony czas na czytanie książek.

      

     Każdy znajdzie coś dla siebie!

      

     Zapraszamy do biblioteki!

      

      

     BIBLIOTEKA WSPIERA ROZWÓJ ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW

      

     Zachęcamy uczniów do zaprezentowania swoich prac na wystawie „ MOJE HOBBY”.

     Każdy uczeń może pochwalić się swoją pasją. 

     Prace są odzwierciedleniem zainteresowań i ukazują posiadane zdolności.

     Zapraszamy pasjonatów: malarstwa,  rysunku,  modelarstwa, fotografii, majsterkowania, pisania wierszy, tworzenia biżuterii, podróżników( mapa ścienna odwiedzanych miejsc, zdjęcia ,opisy), kaligrafii, lepienia z masy solnej/modeliny, sportowców ( dyplomy, puchary, medale )  itp.

     Pragniemy podziękować LENIE GAWEŁ z kl. IV a, która postanowiła podzielić się swoja pasją, jaką jest RYSUNEK I MALARSTWO. Zapraszamy do obejrzenia jej prac.

      

     Akcja  PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ

     NA GWIAZDKĘ

      

      

     Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników

     i sympatyków książek do włączenia się w akcję

     PODARUJ SWOJEJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ

     NA GWIAZDKĘ

      

      

     Prosimy o książki czyste i niezniszczone –

     -  bajki, lektury do klas I – VIII, literaturę młodzieżową.

      

      

     Akcja trwa do 31 stycznia 2020 r.

      

     Z          góry          dziękujemy          za          każdy          dar.

      

      

      

     KONKURS ” KSIĄŻKA W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE”

      

      

     ROZSTRZYGNIĘTY

      

      

     W KATEGORII UCZNIÓW KLAS I-III

      

     I MIEJSCE                 - KONRAD GARBIEŃ KL. II B

      

     II MIEJSCE               - AMELIA BOCZKAJA KL. II B

      

     III MIEJSCE             - NADIA PAJĄK KL. I A

      

      

     WYRÓŻNIENIE

      

     ZUZANNA MARZEC   - KL. II B

     BŁAŻEJ KUREK KL.   - KL.  I B

     ERYK WŁOCH             - KL. II A

     LILIANA DOBOSZ       - KL. I B

     AMELIA PAJĄK KL.   - KL. III B

      

      

     W KATEGORII UCZNIÓW KLAS IV-VI

      

     I MIEJSCE       – LENA GAWEŁ KL. IV A

      

     II MIEJSCE     -   ANASTAZJA KUREK KL. IV B

      

     III MIEJSCE    -  ARKADIUSZ NOWAK KL.V B

      

      

      

     GRATULUJEMY !!!

       

        

      

      

      

      

     „KSIĄŻKA W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE”

      

     BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS

     CZYTELNICZO-PLASTYCZNY

      DLA UCZNIÓW KL. I-VIII

      

     Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej zainspirowanej książką o tematyce zimowo-świątecznej.

     Regulamin konkursu znajduje się na tablicy przy bibliotece
     w budynku A i B.

      

      

      

     OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA POSTACI Z BAJEK

      

     Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach oraz Biblioteka Szkolna w SP nr 1 zorganizowały spotkanie dla uczniów klas drugich z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

      

     Ta ” BAJKOWA PODRÓŻ Z KSIAŻKĄ” odbyła się w dniu 05.11.2019r.

     w sułkowickiej Izbie Tradycji. 

      

     Program spotkania obejmował m.in.: zainteresowania czytelnicze, sylwetki najwybitniejszych autorów bajek, wspólne zabawy i quizy dotyczące bohaterów bajek.

      

     Nauczyciele Bibliotekarze składają serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom spotkania.

        

      

      

     KONKURS ” JESIENNA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”

      

     ROZSTRZYGNIĘTY

      

     W KATEGORII UCZNIÓW KLAS I-III

      

     I MIEJSCE- MAŁGORZATA PIECHOTA KL. III B

      

     II MIEJSCE- MAGDALENA ZAWADA KL. III B

     III MIEJSCE- ZUZANNA STRĘK KL. III A

      

     W KATEGORII UCZNIÓW KLAS IV-VIII

      

     I MIEJSCE – ANASTAZJA KUREK  KL. IV B

      

     II MIEJSCE- ANNA BIELA KL.IV B

      

     III MIEJSCE- WERONIKA GARBIEŃ KL. VI A

      

     WYRÓŻNIENIE:

      

     KAROLINA MALINA KL. VI B

     OLIWIA KANIA KL. VA

      

      

     GRATULUJEMY !!!

      

      

     Ogłoszenie

      

     Biblioteka szkolna organizuje dla chętnych uczniów z klas VII wyjazd do Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

      

     W programie:

     - Lekcja historii- „Legiony Polskie  i myśleniczanie na drodze do niepodległości”;

     -Zwiedzanie Muzeum.

     Termin: wtorek 29.X.2019;

     wyjazd ze szkoły o godzinie 9:50.

     Koszt tylko przejazdu – ok. 12 zł.

     Zgłoszenia do czwartku – 24.X.

     Ilość miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy w Bibliotece.

      

      

      

      

      

     REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

     „JESIENNA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”

      

     1. Celem Konkursu  jest rozbudzanie wrażliwości, promocja czytelnictwa, oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej.

      

     1. Organizatorem jest Biblioteka szkolna oraz nauczyciel plastyki Pani Ewa Garbień.

      

     1. Konkurs przeznaczony jest dla chętnych uczniów z kl. I-III, oraz IV-VIII.

      

     1. ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI można wykonać dowolną techniką plastyczną. Inspiracją są jesienne kwiaty.

      

     1. Pracę należy dostarczyć do biblioteki lub pani Ewy Garbień  do dnia 31.10.2019r.

      

     ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU