• LAUREATKA KONKURSU MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM KULTURY

     • Z radością informujemy, że uczennica naszej Szkoły, Magdalena Wojdyła z klasy 8 „c” , została laureatką konkursu literackiego: „Piękno Małopolski słowem opisane”. Decyzją jury, w skład którego wchodzili specjaliści z dziedziny literatury, dialektologii, a także profesjonalni twórcy, Magdalena zajęła I miejsce w kategorii wiersza, w grupie wiekowej od 13 do 17 lat.

          Konkurs został zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.  Nagrodzone wiersze naszej uczennicy, poetycko ujmujące piękno Małopolski, nosiły tytuły: „ Pośród Legend Zagubiony”, „ Rodzinne Progi”, oraz „ Małopolskie Spojrzenie”.

          Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!  

     • AUTORSKI PROJEKT WYNALAZKÓW LEONARDA DA VINCI

     • W dniach 19 i 20 maja w naszej szkole gościł pan Paweł Kozerski, który zaprezentował uczniom swój autorski projekt wynalazków Leonarda da Vinci. Prezentacja została przygotowana w formie warsztatów prowadzonych w małych grupach klasowych.

       Na hali gimnastycznej  ustawiono liczne prototypy urządzeń, których działanie                                             i zastosowanie  dokładnie omówił prelegent. W części właściwej spotkania, uczniowie mieli możliwość własnoręcznego sprawdzenia zasad działania poszczególnych wynalazków takich jak: łożysko, tłok hydrauliczny, dźwig do załadunku i rozładunku, młot  napędzający czy pantograf służący do kopiowania różnych kształtów. Wiele pozytywnych  emocji wśród uczniów wzbudziła próba zbudowania mostu transportującego.

      Obserwując młodzież biorącą udział w warsztatach dało się zauważyć nie tylko skupienie uwagi, ale przede wszystkim zaciekawienie mechaniką działania zgromadzonych urządzeń.    Być może kryje się wśród naszych podopiecznych przyszły naukowiec.

     • Wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego i Żywca

     • Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczniom klas:  6a i 6b, którzy w dniu 10 maja, wraz z wychowawcami,  udali się na wycieczkę do Międzybrodzia Żywieckiego i Żywca.        Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od  pełnych emocji zmagań w parku linowym „ Trollandia”, położonym w lesie obok dolnej stacji kolejki na Górę Żar. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności: zieloną, niebieską i czerwoną. Każdy z uczniów, przed wejściem na trasę, został  wyposażony w sprzęt asekuracyjny oraz przeszedł odpowiednie szkolenie, tak, aby bezpiecznie i z satysfakcją cieszyć się nowym wyzwaniem.  Zabawa dostarczyła uczniom wielu wrażeń. Na zastrzyk adrenaliny mogli liczyć zarówno       w trakcie pokonywania przeszkód,  jak i obserwując zmagania swoich  kolegów i koleżanek.  Niewątpliwie uczniowie  pokonali swoje słabości i lęki oraz wzmocnili pewność siebie, mierząc się z każdą z trzech tras.

         Po zabawie w parku linowym wszyscy udali się do wagonika kolejki, a następnie znaleźli na wysokości 761 m. n. p. m., na Górze Żar. Zarówno w trakcie jazdy,  jak i podczas pobytu na szczycie, uczestników otaczały oszałamiające widoki na Jezioro Międzybrodzkie                 i Beskidy. Oprócz tego, uczniowie mogli podziwiać akrobacje lotników na paralotniach, które na wszystkich zrobiły duże wrażenie. Na szczycie uczniowie cieszyli się odpoczynkiem          i słońcem, a chętni zaopatrzyli się również  w pamiątki, dostępne w sklepiku obok górnej stacji kolejki. Następnie  wszyscy  zjechali wagonikiem w dół, udając się do autokaru, który zawiózł zmęczonych lekko uczniów do popularnej wśród wszystkich młodych ludzi restauracji, gdzie pokrzepili się nieco i nabrali sił, potrzebnych do zwiedzania Muzeum Miejskiego w Żywcu.

          W Muzeum Miejskim uczniowie zapoznali się z historią i tradycjami miasta Żywca, kulturą ludową Żywiecczyzny, a także mieli okazję przyjrzeć się sztuce sakralnej regionu. Duże podekscytowanie wzbudziła w uczestnikach wystawa: „ Konfessaty, czyli Sądy, Wyroki         i Tortury”, mieszcząca się  w najstarszej ( XV w. ) wieży rycerskiej zamku. Uczniowie obejrzeli także dokumenty z dziejów miasta, pieczęcie, księgi i skrzynie.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa strojów mieszczan żywieckich, którym szóstoklasistki i szóstoklasiści mogli przyjrzeć się z bliska.

          Następnie wszyscy udali się do Mini Zoo, mieszczącego się w parku miejskim. Uczniowie chętnie przyglądali się różnym gatunkom zwierząt, z którymi mieli bardzo bliski kontakt. Odwiedzili też stajnie, głaszcząc obecne tam rumaki.

         Spotkanie ze zwierzętami było ostatnim punktem wycieczki. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili do Sułkowic, bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę etnograficzną               i przyrodniczą, zaopatrzeni w pamiątki i pełni radosnego nastroju.  

         

     • PODZIĘKOWANIA DLA NASZEJ SZKOŁY

     • Nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Z prac plastycznych wykonanych przez uczniów wykonaliśmy wystawę na korytarzu szkolnym, a zdjęcia zostały przesłane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Film podsumowujący tegoroczną akcję obchodów Dnia Zdrowia, w której wzięły udział 24 szkoły z terenu powiatu myślenickiego można obejrzeć na stronie internetowej. W załączniku również znajdują się podziękowania dla naszej szkoły za udział w tej akcji.

      • Poniżej linki do filmu podsumowującego tegoroczną akcję:

      https://www.youtube.com/watch?v=6zgNrtTAHr8

       

      • Poniżej link do postu na Facebooku, który mogą Państwo udostępniać. Zachęcamy do polubienia strony na Facebook.

      https://www.facebook.com/PSSEMYSLENICE/posts/295407802762631

       

       

     • WYCIECZKA DO KRAKOWA KLASY IV B

     •         29 kwietnia 2022 r. klasa 4b odbyła wycieczkę do Krakowa.

      Celem wycieczki było poznanie praw przyrody w Ogrodzie Doświadczeń, czyli nauka poprzez zabawę. Uczniowie mieli możliwość, poćwiczyć i sprawdzić swoją równowagę w parku linowym, kole chomika czy na karuzeli, sprawdzić ile mają siły w naukowej siłowni, pobawić się na odlotowym placu zabaw, pojeździć na torze saneczkowym oraz zjeżdżalniach, wziąć udział w eksperymentach z balonami i wielu innych ciekawych zabawach.

      Drugim punktem wycieczki było Żywe Muzeum Obwarzanka. Nie jest to typowe muzeum, gdyż uczniowie po poznaniu historii w formie interaktywnej i 600-letniej tradycji związanej z wypiekiem słynnego obwarzanka, który codziennie jest sprzedawany w ponad 150 tysiącach sztuk, wzięli udział w warsztatach jego wypieku. Samodzielnie mogli uformować swojego własnego obwarzanka, a następnie po upieczeniu go, zjeść jeszcze cieplutkiego i pachnącego lub zostawić go sobie na pamiątkę. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego nie należy mylić go z preclem oraz jak rozpoznać prawdziwego krakowskiego obwarzanka, który jest objęty unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Na koniec wszyscy otrzymali dyplom czeladnika obwarzankowego.

      Bardzo dziękuję Rodzicom z klasy 4b za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki oraz pomoc w opiece nad uczniami.

      wych. Izabela Profic