Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego, rozwijanie u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych to jeden z podstawowych kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2024/2025. W ramach tych działań 5 listopada w naszej szkole odbyły się spektakle profilaktyczne realizowane przez Teatr „Magiczna scena” z Krakowa.
Widowisko dla klas I-III pt. „Księga życzeń”, to wypełniona akcją i muzyką bajka, mówiąca o przyjaźni i dobrym zachowaniu, a w szczególności o szacunku do starszych i drugiego człowieka. Wyjątkowa książka, którą bohaterka o imieniu Zosia dostaje od dziadka oraz magiczny ołówek przenosi dziewczynkę i jej nowego przyjaciela do świata pełnego kolorów i magii. Do świata, w którym mogą się spełniać wszystkie marzenia. Podczas przygód Zosia musi podejmować trudne decyzje, musi wykazać się rozsądkiem i zdobytą wiedzą. Dzięki tej bajce młodzi widzowie dowiedzieli się, jak ważna jest pomoc słabszym, empatia, sprawiedliwa ocena siebie i innych, szacunek dla norm, ludzi i zasad.
„Szkolne tarapaty” to spektakl, który obejrzeli uczniowie klas IV – VI. Opowiadał historię dwójki najlepszych przyjaciół. Rudej, niezwykle przebojowej dziewczyny, która wykorzystuje szczere intencje i sympatię swojego przyjaciela Dominika do zniszczenia koleżanki z klasy. W tym chorym planie zniszczenia pojawiają się używki i alkohol. Celem tej inscenizaji było zwrócenie uwagi młodzieży na zagrożenia związane z uzależnieniami, wpływu grupy rówieśniczej na zachowanie innych osób, uleganie modzie i obowiązującym trendom. Spektakl uświadomił również, jak ważna jest umiejętność przewidywania konsekwencji podejmowanych decyzji.
Najstarsi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „W cieniu prawdy”, opowiadające smutną historię dwojga młodych ludzi przypadkowo spotykających się w szpitalu. Dwoje pozornie nieznajomych zaczyna zwierzać się nawzajem ze swoich problemów i wyjaśniają powody ich pobytu w tym miejscu. Niespodziewanie okazuje się, że ich losy połączyły się pewnej nocy kilka miesięcy wcześniej. I to właśnie do tej nocy wracamy w dalszej części przedstawienia. Alkohol, używki oraz szereg nieprzemyślanych i przede wszystkim złych decyzji doprowadzają do tragicznego finału, którego nikt nie był w stanie przewidzieć.
Alkohol, narkotyki, dopalacze, przemoc domowa to tylko kilka najważniejszych problemów jakich dotykał ten spektakl. Autorzy pokazali młodym ludziom, że wystarczy jedna zła decyzja, presja grupy, chęć zaimponowania aby zniszczyć swoje i cudze życie.
Mamy nadzieję, że tak ciekawy sposób przekazania dzieciom i młodzieży wiedzy o tym, co jest dla nich złe i szkodliwe oraz o tym, jak mądrze i umiejętnie unikać niebezpiecznych sytuacji na długo zostanie w ich pamięci.
Przedstawienia zorganizowała pedagog szkolny pani Ewelina Krzysztofek w ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.
R. Urbańczyk