• KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

          •           W  dniach od 3-5 kwietnia odbywał się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Rodzice i uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie pięknych stroików i ozdób oraz upiekli przepyszne babki i babeczki. Sprzedaż oraz degustacja słodkich mufinek sprawiła uczniom wiele radości i wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.

            Wszystkim Rodzicom i uczniom pragniemy przekazać serdeczne podziękowania za włączenie się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu Wielkanocnego. Dzięki niemu zebraliśmy kwotę 3.462 zł, którą w całości przekazaliśmy Radzie Rodziców. 

                                                                                                                Dyrekcja Szkoły

          • Konkursy świąteczne

          •  2 kwietnia 2023 r. został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Palm, Pisanek, Stroików i Kartek Wielkanocnych, organizowany przez Sułkowicki Ośrodek Kultury.Naszymi laureatami zostali:kategoria palmy - średnie - do 2,5 mII miejsce - Anna Gola ,Julia Śmiłek, Zofia Sitarz kl.VbII miejsce - Wojciech Światłon kl.III aWyróżnienie : Aniela i Martyna  Zasada

            kategoria - pisanki :kl.I - IIII miejsce - Wojciech Światłoń kl.III akategoria - pisanki :kl.IV - VIIIWyróżnienie  - Wiktor Chłodecki kl.IV bkategoria stroiki kl.I- III I miejsce - Wojciech Światłoń kl.III awyróżnienie : Martyna Sala 

            kategoria stroiki kl.IV - VIIIII miejsce - Mikołaj Dróżdż - kl V aIII miejsce - Zuzanna Marzec kl.Vbwyróżnienie :- Dominika Bargieł kl.VI bkategoria - kartki świąteczne:III miejsce - Lena Gaweł kl.VII a, Bartosz Hołuj kl.Vbwyróżnienie: Zuzanna Stręk kl.VI a, Oliwier Leśniak kl.VbWszystkim serdecznie gratulujemy!Ewa Garbień

          • Święta Wielkanocne

          •                                                 Życzymy, aby te Święta Wielkanocne przepełnione były                                        pokojem, miłością i  odpoczynkiem w gronie najbliższych.

                               Niech Zmartwychwstały Chrystus odnowi wiarę i wniesie nadzieję,
                  a powracająca do życia natura będzie natchnieniem w codziennym życiu.

            Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP nr 1 w Sułkowicach

          • SZKOLNY KONKURS CHEMICZNY

          • Dnia 23 marca odbył się Szkolny Konkurs Chemiczny. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas siódmych

            i ósmych.

            Uczestników powitała Pani Dyrektor Danuta Nykiel, a następnie uczniowie przystąpili do pierwszej części konkursu - testu wiadomości i umiejętności. W drugiej części konkursu uczniowie zaprezentowali ciekawe doświadczenia chemiczne.

            Komisja konkursowa w składzie Dorota Twardosz I  Małgorzata Mardaus wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce – Jakub Starzec kl. 7b

            II miejsce –Martyna Głuc kl. 7a i Patrycja Stachura kl. 8b

            III miejsce – Kuba Ciaputa kl. 8b

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazu doświadczeń.

                                                                                                                 Małgorzata Mardaus

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

          •      27 marca upłynął w naszej szkole pod znakiem świętowania Dnia Teatru. Z tej okazji uczennice i uczniowie klasy III b, ubrani w kostiumy teatralne, odwiedzali każdą klasę, rozdając słodycze i zachęcając do zgłębienia tajników sztuki aktorskiej. Słodkie rozpoczęcie dnia było dla wielu uczniów niemałym zaskoczeniem, ale również okazją do podzielenia się osobistymi doświadczeniami z wycieczek i wizyt w prawdziwym teatrze.

                Na korytarzu stanęła tablica z prezentacją, przedstawiającą historię powstania teatru oraz   w przystępny sposób tłumaczącą najważniejsze pojęcia z dziedziny teatrologii.  W tym dniu także uczniowie przebywający |
            w świetlicy szkolnej świetnie się bawili, wykonując różnorodne ćwiczenia oraz biorąc udział w zabawach dramowych i pantomimicznych.  Wszyscy obejrzeli również spektakl, oraz mieli okazję do dyskusji na temat umiejętności niezbędnych w zawodzie aktora.

               Ucząc się i bawiąc przekonaliśmy się, że bycie prawdziwym, profesjonalnym aktorem to coś więcej niż tylko umiejętność wygłoszenia kwestii  z pamięci oraz założenie pięknego kostiumu. Zajęcia bardzo spodobały się uczniom, bo jak wiadomo, w teatrze można się zakochać! Zatem świętujmy, częściej odwiedzając teatr, oglądając sztuki, czytając dramaty i podziwiając aktorów. Bądźmy także uważni na to, co dzieje się wokół nas, bo:

                                           „ Świat jest teatrem, aktorami ludzie”

                                                                                                                                Renata Misiewicz

          • 21 MARCA

          •  

            Pierwszy dzień wiosny

            Światowy Dzień Zespołu Downa

                        W pierwszy dzień wiosny Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do radosnego  świętowania tego dnia pod hasłem „ Dzień bez plecaka”. Zabawa polegała na tym, że zamiast do plecaka można było w tym dniu spakować podręczniki i zeszyty w najbardziej wymyślne opakowanie. Naszym uczniom nie brakowało pomysłów. Jedni przyszli do szkoły z turystycznymi walizkami i torbami na zakupy, inni przybyli z futerałami na instrumenty . Byli też tacy, którzy pożyczyli na ten dzień dziecięce wózki od młodszego rodzeństwa.

                        Ponadto Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do włączenia się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, który również przypada w dniu 21 marca. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Nieprawidłowość ta jest przyczyną zespołu wad wrodzonych. Charakteryzuje się m.in.. niepełnosprawnością intelektualną oraz cechami dysmorfii czyli zmianami w wyglądzie.

                        Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa  i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.  Na znak solidarności wielu uczniów założyło w tym dniu dwie różne skarpetki, które są symbolem tego święta, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpety. Młodzież miała też możliwość bliższego zapoznania się z informacjami o tej chorobie zamieszczonymi na tablicy specjalnie przygotowanej  na ten dzień.

             

                                                                                       Opiekunowie SU

             

             

          • WARSZTATY HISTORYCZNE

          •  

                        20 marca w naszej szkole gościli przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej  "Rekonstruktor" 
             z Lublina.
            Panowie Jakub Pawelec i Marcin Jarzyna zaprezentowali uczniom klas V- VIII mundury, broń
            i ekwipunek żołnierzy polskich z okresu II wojny światowej.

                        Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia uczniów w okres Kampanii Wrześniowej 1939 r., kiedy to jeszcze regularne wojska polskie próbowały odpierać atak i bronić terytorium Polski przed agresją militarną wojsk III Rzeszy i ZSRR.

                        W kolejnej części spotkania prowadzący zapraszali chętnych chłopców, których zadaniem było wcielenie się w rolę rekonstruktorów i prezentowanie np. munduru wojskowego, broni i wyposażenia żołnierskiego. Natomiast dziewczynki występowały jako łączniczki i sanitariuszki. Miały też za zadanie opatrzyć rannych.

                        Na zakończenie spotkania prelegenci mocno podkreślili rolę patriotycznej postawy obywateli wobec własnego państwa jaką wykazywał się polski żołnierz walcząc na emigracji. Zwrócono szczególną uwagę uczniów na fakt, że broń  jak sama nazwa wskazuje to narzędzie, które służy do obrony ale nigdy nie powinna służyć do atakowania kogoś.
            Wojna jest wielkim złem i nigdy nie powinno jej być.

                                                                                                                     Małgorzata Garbień

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • W dniu 20 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki, pod hasłem "Zainwestuj w matematykę". Uczniowie klas IV-VIII rozwiązywali zadania, których tematem przewodnim były podstawowe wiadomości o giełdzie, inwestycjach i akcjach. Dzień Matematyki kierowany był do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać jasną stronę tej nauki.....

            Dzień Matematyki rozpoczęliśmy od  Szkolnego Konkursu „Matematyczny As”, w którym wzięło udział 33 uczniów klas IV-VII. Uczniowie rywalizowali ze sobą o tytuł Matematycznego Asa w poszczególnych grupach wiekowych rozwiązując niełatwe zadania i łamigłówki matematyczne.

            Miło nam poinformować, że Tytuł Matematycznego Asa w roku szkolnym 2022/2023 uzyskali następujący uczniowie:

             

            W klasach 4 :

             1. Lena Kotoniak 4a

            2. Adam Bargieł 4a

            3. Kornelia Peciak 4b

             

            W klasach 5 :

            1. Zuzanna Marzec 5b

            2. Zofia Bargieł 5a

            3. Krzysztof Zawada 5a

             

            W klasach 6:

            1. Rafał Trela 6a

            2. Dominik Betlej 6a

            3. Igor Sroka 6a

             

            W klasach 7:

            1. Jan Bargieł 7a

            2. Jakub Starzec 7b

            3. Lena Gaweł 7a

             

             

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Nauczyciele Matematyki:   Sylwia Kosek i Małgorzata Opyrchał

             

             

             

          • Rekrutacja do klasy I

          •           Dyrekcja Szkoły informuje, że w dniach 20 - 31.03.2023 r. trwa rekrutacja do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024 dzieci spoza obwodu szkoły. Zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu szkoły codziennie w godzinach 7.15- 15.15.

            W załączeniu: wniosek o przyjęcie dziecka spoza obwodu.

                                                                                                                                       Danuta Nykiel

          • WARSZTATY EKOLOGICZNE

          •  

            W dniach 13-15.03.2023 r. miały miejsce w naszej szkole warsztaty ekologiczne, zorganizowane przez Urząd Miejski w Sułkowicach. W pierwszym dniu cyklu spotkań gościł w naszej placówce pan burmistrz Artur Grabczyk wraz z kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, panią Patrycją Bujas, którzy zachęcali uczniów naszej szkoły do aktywnego udziału w warsztatach oraz w różnych działaniach na rzecz ochrony środowiska w tym, w konkursach o takiej tematyce. Celem powyższej inicjatywy jest edukacja ekologiczna oraz propagowanie postaw proekologicznych i zasad zrównoważonego rozwoju wśród dzieci i młodzieży naszej gminy.

            Warsztaty zostały przygotowane w taki sposób, aby każda klasa brała w nich udział oddzielnie, co zdecydowanie ułatwiało przekaz i przeprowadzenie części warsztatowej spotkania  W czasie prelekcji,  prowadząca pani Anna Kińska  promowała wśród uczniów pojęcie Zero Waste, które oznacza takie zarządzanie produktami , aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów, zmniejszać ich objętość, przetwarzać je i odzyskiwać. Zachęcała uczniów do stosowania  tej zasady na co dzień poprzez przemyślane robienie zakupów, używanie opakowań wielorazowych , oszczędzanie wody i prądu , segregowanie odpadów , zakładanie kompostowników w ogródkach czy wykorzystywanie niektórych odpadów powtórnie jako elementy dekoracyjne czy zabawki. Uczestnicy mieli też możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii oraz zweryfikować swoje dotychczasowe  umiejętności poprawnej segregacji śmieci. Na zakończenie spotkania młodsze dzieci grały         w grę Double zaś starsze wykonywały biżuterię   z resztek pochodzących ze szwalni.

            Mamy nadzieję, że zdobyta podczas warsztatów wiedza zaowocuje wśród naszych uczniów bardziej świadomym postępowaniem proekologicznym na co dzień w swoim domu.  Nawet niewielka zmiana codziennych zwyczajów stanie się pierwszym krokiem do zmniejszania zanieczyszczania środowiska. 

                                                                                                                                                M. Garbień

          • MATEMATYCZNE SWIĘTO!

          •                                     Dnia 14 marca obchodzone jest święto najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi.

            Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3,14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień). W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, a jej cyfry po przecinku tworzą niesamowitą kompozycję, która również pięknie brzmi. Tak, brzmi :) Jeśli ponumerujemy klawisze fortepianu, to melodia zagrana w rytm kolejnych cyfr rozbrzmiewa w naszych uszach. 

            W ramach  obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi w naszej szkole, przygotowaliśmy 43 kolejne cyfry w rozwinięciu dziesiętnym, które widnieją na naszym korytarzu.  Zachęcaliśmy także, aby tego dnia przeczytać wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi” oraz obejrzeć film „Życie Pi”. Uczniowie tworzyli też miasto Pi, czyli wieżowce widziane z lotu ptaka, których wysokość  tworzona była zgodnie z kolejnością cyfr rozwinięcia Pi. Tego dnia klasy mogły rozwiązać quizz o liczbie Pi oraz zagrać w ,,milionerów''. W przyszłym roku szykujemy się do kulinarnych obchodów liczby Pi - chcemy przygotować pi–erogi, pi–zze lub pi–ciacha (np. apple pie, czyli szarlotki). Skąd te kulinarne pomysły? W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta 

            Mamy nadzieję, że zaproponowane akcje były ciekawe, a nasi uczniowie zapamiętali co nieco o Pi.

                                                                                                                             Małgorzata Opyrchał

          • ÓSME KLASY W KRAKOWIE

          •  

                        3 marca klasy 8 A i 8 B pojechały na wycieczkę do Krakowa, którą zorganizował nasz diakon Radosław Korkosz.Gdy dojechaliśmy na miejsce, udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Uwagę przykuwała nakryta złoconą kopułą Kaplica Zygmuntowska, dzieło włoskich budowniczych okresu renesansu. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, w którekj zatrzymywaliśmy się przy wielu sarkofagach i Krucyfiksie królowej Jadwigi. Zwiedziliśmy również podziemia, w których  oprócz królów i ich rodzin, pochowani są  polscy bohaterowie narodowi i literaci. Tym ostatnim poświęcono Kryptę Wieszczów, w której spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Po stromych schodach wyszliśmy na Wieżę Zygmuntowską, w której już od 500 lat wisi dzwon Zygmunt rozbrzniewający tylko w ważne święta kościelne i uroczystości państwowe. Kolejnym punktem naszej wycieczki był krakowski Rynek.do którego dotarliśmy Traktem Królewskim. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki, w którym podziwialiśmy słynny ołtarz Wita Stwosza. 

             Diakon zachwycił nas wszystkich wspaniałymi opowieściami – uczniowie z zaciekawieniem  słuchali legend
            i wiadomości historycznych o Krakowie.

            Ostatnim punktem wycieczki był GO JUMP- wraz z diakonem wszyscy świetnie się bawiliśmy. Było dużo śmiechu i zabawy.

            Serdecznie dziękujemy za opiekę podczas wycieczki Pani Dyrektor Danucie Nykiel, Diakonowi Radosławowi Korkosz oraz Aleksandrze Gardoń.

             

          • DZIEŃ KOBIET

          • Tegoroczny Dzień Kobiet w naszej szkole upłynął pod hasłem „ Dzień kapelusza  i rękawiczki”. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do wspólnego świętowania tego dnia poprzez niecodzienne elementy ubioru. Wielu uczniów włączyło się do zabawy pojawiając się w szkole w różnorodnych, kolorowych kapeluszach i rękawiczkach. Ponadto na szkolnym korytarzu można było obejrzeć  tablice ze zdjęciami i krótkimi informacjami o „ Kobietach, które zmieniły naukę”, wśród których znalazła się Maria Skłodowska -Curie, polsko- francuska uczona, podwójna noblistka.

                        Wszystkie panie i uczennice  otrzymały życzenia od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz słodkie upominki zakupione przez Radę Rodziców. O tym wyjątkowym święcie pamiętali też pozostali chłopcy
            z naszej szkoły, gdyż już od rana dało się zauważyć jak przemieszczali się po szkolnych korytarzach
            z naręczami tulipanów i czekoladkami, by wręczyć je  koleżankom  z klasy.

                        Składamy serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za uświetnienie tego  dnia pięknymi strojami, a chłopcom za pamięć i życzenia dla koleżanek w dniu ich święta.

             

                                                                                                                                                    Opiekunowie SU

          • WARSZTATY EDUKACYJNO-KULINARNE

          •  „ Zdrowe słodycze”

            W dniu 1 marca 2023 roku miały miejsce w naszej szkole warsztaty edukacyjno – kulinarne „ Zdrowe słodycze” dla chętnych uczniów . Spotkanie prowadzone było przez panią dietetyk Ewelinę Koźlak, edukator żywieniowo – kulinarną dzieci „ Edukacja na talerzu”.

                        Podczas warsztatów odbyła się aktywna pogawędka na temat cukru, gdzie go można znaleźć. Dzieci wzięły udział w quizie „zgadnij ile jest cukru w…”, dowiedziały się też ile jest cukru w popularnych produktach spożywczych, które jedzą na co dzień i dlaczego tak ważne jest to dla naszego zdrowia aby go unikać.

                        Uczniowie poznali sposoby jak prosto, szybko i zdrowo mogą samodzielnie przygotować różnego rodzaju zdrowe słodycze. Dzieci z radością i wielkim zaangażowaniem pracowały , przygotowując zdrowe słodycze tj. batoniki owsiane, muffinki marchewkowe, raffaello z kaszy jaglanej i śliwki w czekoladzie. Na zakończenie wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie.

                        Każde dziecko za udział w warsztatach otrzymało e-book z przepisami na zdrowe słodycze, dyplom, ale przede wszystkim wyniosło z nich nowe doświadczenie i super zabawę.

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • 1 marca młodzież naszej szkoły uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowując z tej okazji gazetki klasowe. Wychowawcy i nauczyciele historii przeprowadzili ze starszymi uczniami pogadanki w klasach na temat działalności żołnierzy polskiego powojennego podziemia  niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

            Samorząd Uczniowski przygotował na ten dzień tablicę informacyjną na ten temat , wzbogaconą pracami plastycznymi upamiętniającymi „ Żołnierzy Niezłomnych”.

                        Oddając pamięć bohaterom naszej ojczyzny  młodzież otrzymała kolejną lekcję  z kart historii naszego narodu.

          • KARNAWAŁ

          • Dnia 17.02.2023 r. klasy IV a i IV b brały udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez swoich wychowawców. Większość uczniów, poprzez niecodzienny strój, zamieniła się na czas imprezy w bajkowe postaci. Z pomocą rodziców udało się przygotować słodki poczęstunek, który okazał się nieodzownym elementem imprezy. Szalonej zabawy na parkiecie oddali się wszyscy uczestnicy, łącznie z nauczycielami. Główną atrakcją okazał się konkurs na najciekawszy układ taneczny, w którym udział wzięły trzy grupy - dwie z klasy IV b i jedna z IV a. Jury w składzie Beata Zięba, Małgorzata Opyrchał, Piotr Sroka, oceniało pomysł -ogólne wrażenie oraz aktywność uczestników w tańcu. Wszystkie grupy otrzymały I miejsce, z wyróżnieniem uczennic z klasy IV a. Bal karnawałowy okazał się wspaniałą okazją do integracji połączonej z tanecznymi szaleństwami na parkiecie.

                                                                                                   Małgorzata Opyrchał, Beata Zięba

          • Spotkania z historią- karnawał

          •  

                    Klasy pierwsze okres karnawału zakończyły  21 lutego 2023 r. kolejnym „Spotkaniem z historią”. Uczniowie wraz z wychowawcami zostali ugoszczeni przez Panią Małgorzatę Dzidek- Dyrektor Biblioteki Publicznej oraz Pana Macieja Ziemblę w Izbie Tradycji. Tym razem poznawaliśmy zwyczaje i obrzędy związane z Ostatkami.
            Z zainteresowaniem obejrzeliśmy związaną z tematem prezentację, z której dowiedzieliśmy się jak na przestrzeni wieków bawiono się w karnawale nie tylko w Polsce. Rozmawialiśmy o tych zwyczajach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które wyróżniają nasz region i nasz kraj. Dowiedzieliśmy się, że swoją historię i przynależność narodową ma muzyka i instrumenty muzyczne, tańce, stroje a także potrawy. Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi tańcami i kolorowaniem masek karnawałowych. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.  

                                                                               Danuta Kostowal- Suwaj,  Dominik Bańdura

             

          • DZIĘKUJEMY !!!

          • Pani Anna Sala, pani Alicja Krawczyk, pani Krystyna Biela, Pan Szczepan Włoch, Pan Jakub Judasz-  rodzice uczniów z klasy III a.

            Pani Paulina Bochenek, Pani Jolanta Moskal, Pan Grzegorz Bochenek- rodzice uczniów z klasy III b.

            Serdecznie dziękuję Rodzicom, którzy poświęcili swój czas i pięknie odmalowali sale lekcyjne, w których uczą się uczniowie klasy III a i klasy III b. Dzięki ich wspaniałej pracy dzieci wróciły po feriach do pięknych i czystych sal.                                                                           Danuta Nykiel

          • ZAPISY DZIECI DO KLASY I

          • Zapisy dzieci 7-letnich ( rocznik 2016) do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024 odbywać się będą w dniach od 21 lutego - 10 marca 2023 r. w godzinach 7:15 – 15:15 w sekretariacie szkoły.

             Do zgłoszenia dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły zobowiązani są jego rodzice lub prawni opiekunowie. W załączeniu druk zgłoszenia dziecka do szkoły.

      • Lista galerii

        brak danych