• Kryteria oceniania uczniów z przyrody i biologii

KRYTERIA OCENIENIA UCZNIÓW Z PRZYRODY I BIOLOGII

FORMY SPRAWDZANIA WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

1. Sprawdziany - zapowiadane z co najmniej z tygodniowym  wyprzedzeniem, poprzedzone lekcja powtórzeniową. Są obowiązkowe.

- Ocenę niedostateczną ze sprawdzianu uczeń ma prawo poprawić w terminie ustalonym z nauczycielem, nie później jednak niż  dwa tygodnie od jej uzyskania. Poprawa odbywa się po lekcjach.

- Uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie jest zobowiązany do   napisania go w terminie ustalonym z nauczycielem .

2. Kartkówki obejmują zakres najwyżej trzech ostatnich lekcji. Nie wymagają wcześniejszej zapowiedzi. Uczniowie nieobecni na kartkówce piszą ją w najbliższym terminie ustalonym z nauczycielem.

Prace pisemne oceniane są punktowo. Otrzymane punkty przeliczane są na oceny wg kryteriów:

100% -98%                - ocena celująca

97% - 90%                 - ocena bardzo dobra

89% -71%                  - ocena dobra

70% - 50%                 - ocena dostateczna

49% – 30%                - ocena dopuszczająca

29% - 0%                   - ocena niedostateczna

3. Wypowiedzi ustne oceniane są na bieżąco, obejmują zakres trzech ostatnich lekcji.

4. Praca domowa - uczeń zobowiązany jest obrabiać każde zadanie domowe w zeszycie lub ćwiczeniachUczeń ma prawo nie wykonać dwóch prac w ciągu roku, ale zobowiązany jest ją uzupełnić na następną lekcje.

5Zadania dodatkowe – zadawane są przez nauczyciela dla chętnych uczniów

6. Ocenie podlegać mogą również np. praca na lekcji, przygotowanie i wygłoszenie referatu, wykonanie:  planszy, albumu, zielnika, prezentacji multimedialnej, doświadczenia, modelu, projektu, udział w konkursach.

7.  Zasady informowania uczniów i rodziców o postępach oraz osiągnięciach ucznia:

·         -  oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (prawnych opiekunów),

·        -   uczeń jest informowany o ocenie w momencie jej wystawienia, a rodzic poprzez wpis do dziennika elektronicznego.

·         -   sprawdziany i kartkówki są dostępne dla rodziców do wglądu w szkole, podczas zebrań z klasowych, spotkań indywidualnych, dni otwartych.