W dniu 4 października 2018 r. klasy VIa i VIIb wraz z opiekunami p. Izabelą Profic, p. Anną Nowak i p. Piotrem Sroką pojechały na 2-dniową wycieczkę. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego oraz historycznego Podkarpacia.
Wyprawę rozpoczęliśmy o godz. 6:30 rano z parkingu koło kościoła, a już o 9.00 dojechaliśmy do celu. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, to jedyny w Polsce obiekt prezentujący świat szkła dosłownie na wyciągnięcie ręki. W tym wyjątkowym miejscu eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają a nawet współtworzyć. Uczniowie podczas 3 godzin zwiedzania poznali tajniki produkcji szkła, obserwowali pracę hutników, odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia oraz oglądnęli film prezentujący historię powstania huty. Uczestniczyli również w warsztatach malarskich, podczas których wykonali własnoręcznie malowidła na szkle. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie piwnic położonych w zachodniej części krośnieńskiego rynku. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania interaktywnych sal, poznali różnorodne właściwości i zastosowanie szkła, uczestniczyli w eksperymentach oraz poznali rozmaite przyrządy optyczne.
Po opuszczeniu Huty Szkła udaliśmy się na Zamek Kamieniec z XIV w., zamek stoi na pograniczu dwóch miejscowości tj. Odrzykonia i Korczyny w powiecie krośnieńskim. W ruinach zamku znajduje się małe muzeum ze zgromadzonymi eksponatami z tamtej epoki, w przedzamczu znajduje się pomieszczenie, gdzie zgromadzono narzędzia tortur. Znajdują się tam m.ni.: madejowe łoże, kabat, klatka hańby, dyby, pręgierz, maski hańby, koło egzekucyjne i inne narzędzia. Niektórzy z uczestników wycieczki „dobrowolnie wymierzali sobie karę i poddawali się torturom”.
Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na miejsce noclegowe, gdzie uczniowie zjedli obiadokolację.
Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy w drogę w kierunku Muzeum Zamku w Łańcucie. Pani przewodnik zapoznała uczestników z historią zamku, założonego w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydencją pałacową otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Podczas zwiedzania pałacu zobaczyliśmy salony i prywatne sypialnie oraz salę balową, wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Po obejrzeniu Zamku uczniowie udali się do powozowni, gdzie mogli podziwiać wspaniałą kolekcję 55 powozów konnych.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzenie trasy podziemnej znajdującej się pod płytą miejskiego Rynku. Cała trasa liczy łącznie 396 metrów, 15 korytarzy i 25 piwnic pochodzących z XIV-XVIII wieku (niektóre z wyposażeniem z epoki). Poszczególnym piwnicom i korytarzom nadano nazwy, odnoszące się do ich funkcji oraz historii miasta.
Po dwóch dniach pełnych wrażeń zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Sułkowic ok. godziny 20.00.
Organizatorzy
ZDJĘCIA W GALERII