W tym roku szkolnym Święto Niepodległości uczciliśmy podwójnie: prowadząc Gminną Akademię w SOK-u oraz naszą, szkolną połączoną z przeglądem pieśni patriotycznych.
Gminne obchody rozpoczęła pani dyrektor Krystyna Madejczyk, która przywitała szanownych gości: pana burmistrza Piotra Pułkę, panią sekretarz Małgorzatę Dziadkowiec, dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu całej gminy, przedstawicieli radnych naszej gminy oraz delegacje uczniów wraz z opiekunami. Następnie wprowadziła wszystkich obecnych w podniosły nastrój Święta Niepodległości. Przywołała najważniejsze fakty ze 123 lata trwającej niewoli, a więc powstania, czasy emigracji, jej wybitnych działaczy politycznych i kulturowych. Przypomniała działalność księży, którzy chronili Polaków przed rusyfikacją i germanizacją. Podkreśliła znaczenie I wojny jako "nowej nadziei" dla Polaków żyjących w czasach zaborów. Wspomniała historię obchodów Święta Niepodległości. Podkreślała potrzebę pamięci o przodkach, którzy nie szczędzili krwi, a nawet życia realizując marzenia o wolnej Ojczyźnie. Pani Dyrektor przywołała słowa dwóch wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II, które na pewno wywołały refleksję nad dziejami, ale i przyszłością naszego narodu. "Nic nie jest dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności..."- mówił Jan Paweł II.
Następnie uczniowie klas od II do VII zaprezentowali słowno- muzyczno- taneczne przedstawienie, będące hołdem złożonym naszym przodkom.
Przez trudne dzieje naszej Ojczyzny poprowadziły nas słowa wielu wybitnych poetów, a przede wszystkim: Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida i Jana Lechonia. Recytacji wierszy towarzyszyła nostalgiczna, a czasem dramatyczna muzyka M. K Ogińskiego, F. Chopina, W. Kilara. Nastrój podkreśliły tańce: brawurowo wykonany przez uczniów klasy VII a ludowy taniec "Krakowiak" oraz współczesna impresja z biało- czerwoną flagą do pieśni "Taki kraj" w w wykonaniu uczennic klasy VII b, która stała się punktem kulminacyjnym naszej akademii. Ważną rolę odegrały patriotyczne pieśni wplecione w tę historyczną opowieść wzruszająco wykonane przez chór szkolny klas IV-VI, grupę uczniów z klas II, kwartet z klasy V d, oraz solistkę z klasy III b. Mocnym akcentem była postać Tadeusza Kościuszki przywódcy insurekcji z 1794 roku. Chcieliśmy uczcić jego pamięć w związku z obchodzoną 200 rocznicą jego śmierci. Całości dopełniła bardzo elegancka i efektowna dekoracja, uroczyste stroje uczniów, biało- czerwone kotyliony, okolicznościowe śpiewniki, krakowskie stroje ludowe i harcerskie mundurki.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia akademii z okazji Święta Niepodległości. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w naszą uroczystość.
Danuta Nykiel