Według badań Biblioteki Narodowej 63% Polaków nie czyta książek. W raporcie o stanie czytelnictwa ujęte zostały osoby powyżej 15. roku życia. W dużym uproszczeniu: jeśli w rodzinie jest pięć osób powyżej tego wieku, trzy z nich nie przeczytały ani jednej książki! Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnią biblioteki. Wielu nauczycieli bibliotekarzy podkreśla, że w ich bibliotekach „nie zamykają się drzwi”, tak jest również w naszej szkolnej bibliotece, a dowodem są wyniki rankingu czytelnictwa klas I, II-III oraz IV-VI prezentowane co miesiąc na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka. Tam również można zobaczyć, ile książek w danym miesiącu wypożyczył każdy uczeń naszej szkoły.
Ogólnopolska akcja masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” została zainicjowana przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, a celem akcji była promocja czytelnictwa, zainteresowanie książką, promowanie mody na czytanie książek. O planowanym wydarzeniu informowały panie bibliotekarki, a także plakaty, okazjonalna gazetka na korytarzu.
W dniu 10 czerwca 2016 r. już przed ustaloną godz. 10.00 na hali sportowej zebrali się wszyscy uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami oraz Panie Dyrektorki mgr Jolanta Stręk i mgr Krystyna Madejczyk. Każdy uczestnik zaopatrzony był w egzemplarz ulubionej książki, a wielu uczniów zaprezentowało również strój bohatera.
W trakcie spotkania Pani Dorota Czepiec zaprezentowała fragment książki Andrzeja Hartlińskiego pt. „Było to przed tysiącem lat. O życiu i śmierci św. Wojciecha” (Wydawnictwo Literackie „Parnas”, Poznań 1992). Wybór nie był przypadkowy, miał zachęcić do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-literackim pt. „1050. URODZINY POLSKI”. Organizatorem konkursu dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych jest Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.
Dodatkową atrakcją było losowanie nagród dla uczestników akcji „Podaruj swojej bibliotece książkę”, „Uwolnij swoją książkę. Dziel się radością czytania”. W jednej i drugiej akcji wzięło udział 41 uczniów, a biblioteka wzbogaciła księgozbiór o 422 woluminy. Tak liczne dary pozyskałyśmy dzięki hojności kilkorga uczniów, dlatego Dyrekcja Szkoły i Rada Rodziców postanowiła uhonorować te osoby upominkami. Powyżej 20 egzemplarzy przynieśli: Edgar Piechota z kl. VI d (75 książek), Ernest Piechota z kl. II d (59 książek), Oliwia Bargieł z kl. III c (26 książek), Julia Czepiec z kl. III c (23 książki), Julia Krzyżek z kl. II b (21 książek), Arkadiusz Nowak z kl. I d (21 książek), Barbara Światłoń z kl. VI a (20 książek).
Następnie każdy uczestnik otworzył przyniesioną książkę na stronie tytułowej i równocześnie gromkim głosem oznajmiliśmy imię i nazwisko autora oraz tytuł naszej ulubionej książki.
Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” z nadzieją, że zwróciliśmy uwagę społeczności Sułkowic, że kondycja bibliotek przekłada się na wskaźniki czytelnictwa i warto inwestować w biblioteki szkolne. Jak wypadniemy w konfrontacji z innymi? Tego oczywiście nie wiemy, ale osiągnęliśmy rzecz bardzo ważną – zakładane cele udało się osiągnąć, pokazaliśmy, że młodzież czyta dużo, a dorośli mają się czego wstydzić i wkrótce dane statystyczne Biblioteki Narodowej zmienią się, bo CZYTAĆ KAŻDY MOŻE I TRZEBA CHWALIĆ SIĘ…
JA NIE CZYTAM? JA CZYTAM!!!
mgr Mariola Szybowska-Kapera