W dniu 14 czerwca społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach świętowała 30 rocznicę nadania imienia.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym mszą świętą, odprawioną przez wikariusza ks. Macieja Kłosa. Podczas kazania padło wiele pięknych słów i refleksji dotyczących życia i twórczości wielkiego wieszcza narodowego jakim był Adam Mickiewicz.
Jubileusz zgromadził wielu znakomitych gości: przedstawicieli władz samorządowych na czele z panem burmistrzem Arturem Grabczykiem i Wiceburmistrzem Dariuszem Melerowiczem, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Krakowie w osobie pani wizytator Anny Klimas - Waligóry, dyrektorów szkól i instytucji działających na terenie gminy, czynnych nauczycieli, którzy pracowali w naszej placówce oraz wielce szanownych nauczycieli emerytów, którzy tworzyli historię naszej szkoły.
Pani Dyrektor Krystyna Madejczyk w swoim przemówieniu powiedziała, „że w życiu każdego człowieka są chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy wówczas okazję do rozpamiętywania tego, co było, co jest i mamy też okazję do snucia wizji tego, co będzie. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie. Są to wydarzenia, na które czeka się latami. Święto Szkoły to czas wzruszeń, powrót do tego, co ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia.”
Przypomniała również historię nadania imienia Szkole Podstawowej w Sułkowicach.
Podczas uroczystości na ręce pani dyrektor Krystyny Madejczyk wręczono gratulacje oraz prezenty z okazji jubileuszu, a pod tablicą upamiętniającą patrona złożono kwiaty.
W części artystycznej uczniowie z klasy VI a i VI b, należący do koła języka polskiego: „Fraszka” zaprezentowali sztukę wg. autorskiego scenariusza naszej polonistki Renaty Misiewicz pt. „ Strapiony Mickiewicz, czyli maleńka sztuka o wielkiej przyjaźni”. Młodzi aktorzy, przygotowani przez panią Renatę, zmierzyli się z kryzysem twórczym naszego Patrona, przedstawiając jego rozterki w jednoaktowej sztuce. Przyjaciele Adasia, w rolę którego wcielił się niezrównany Radosław Jędrzejowski z kl. VI b, pomogli mu odzyskać wenę, aby znów mógł tworzyć same arcydzieła. Uczennice i uczniowie; Lena Gaweł, Oliwia Skorut, Bartłomiej Broda oraz Jacek Bochenek w zabawny sposób wspierali Adama rozweselając jednocześnie zgromadzoną publiczność. Ania Biela, która wcieliła się w postać żony Mickiewicza, porywająco wyrecytowala wiersz "Przyjaciele", przypominając wszystkim o wartości przyjaźni. Uczennica zaśpiewała również piosenkę "Bo wszędzie jest moja Ojczyzna" wzruszając wszystkich zgromadzonych gości. Kolejną część występu stanowiły recytacje znanych wierszy poety, które zaprezentowali: Ernest Piechota, Weronika Garbień, Jessica Cieślik, Martyna Głuc, Julia Krzyżek, Jakub Puć, Mariusz Latoń, Mateusz Mielecki, Aleksandra Światłoń, Maja Żołnierek, Olimpia Chajdaś, Kacper Kaczmarczyk, Viktor Migner oraz Antonina Kowalczyk.
W przygotowanym programie nie zabrakło również pięknych układów choreograficznych, które skłaniały widzów do refleksji nad sztuką tworzenia. Był to taniec pt. „Natchnienie” autorstwa pani Danuty Kostowal -Suwaj , który zaprezentowały uczennice z kl. III a, taniec z szarfami dziewczynek z klas drugich, opracowany przez ich panią Renatę Urbańczyk oraz występ uczennic kl. VI b, które przygotowała nasza absolwentka pani Karolina Moskal, prowadząca Studio Tańca RE. Natomiast pani Maria Zajda wraz ze swoimi wychowankami przenieśli zaproszonych gości na wytworną salę balową, gdzie pary zaprezentowały walc wiedeński.
Całość programu artystycznego dopełnił występ uczniów klasy III b wraz z chórem szkolnym prowadzony przez pana Dominika Bańdurę, który akompaniował do wszystkich śpiewanych utworów i mówionych recytacji.
Na koniec występu zabrzmiała tryumfalnie melodia Poloneza z filmowej adaptacji – epopei „Pan Tadeusz”. Uczniowie z kl. VI a przygotowani przez panią Danutę Nykiel zatańczyli w pięknych strojach nasz taniec narodowy. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami .
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek. Był on okazją do wspólnych rozmów i wspomnień, którymi chętnie dzielili się szczególnie ci nauczyciele, którzy pracowali w naszej szkole w pamiętnym 1992 roku. Podczas części nieoficjalnej, można też było obejrzeć wystawę upamiętniającą postać Adama Mickiewicza i wpisać się do księgi pamiątkowej.
Jubileusz 30 -lecia z patronem Adamem Mickiewiczem w Szkole Podstawowej nr 1 w Sułkowicach był okazją do przypomnienia uczniom o polskiej kulturze, tożsamości i narodowości. Ucząc się i pracując pod patronatem tak wyjątkowego człowieka stajemy się ludźmi, którzy rozumieją znaczenie słów ojczyzna i patriotyzm.
Małgorzata Garbień