Aktualności
Wspomnień czar...
POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH
WYCIECZKA KLASA VI A
Czy nauka może być fascynująca, aktywna i pełna energii? Klasa VI a udowodniła to w ostatnim dniu zajęć dydaktycznych! Wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Opyrchał klasa VI a udała się do GOjump Mateczny, gdzie połączyliśmy wiedzę szkolną z ruchowymi aktywnościami. Rozwiązywanie matematycznych zagadek jeszcze nigdy nie było tak ekscytujące! Skoki, obliczenia i logiczne myślenie na trampolinach sprawiły, że liczby ożyły, a nauka stała się prawdziwą przyjemnością. Uczniowie pracowali w zespołach, ćwicząc przy tym współpracę i zdrową rywalizację.
W trakcie zajęć realizowane były zagadnienia z podstawy programowej.
Małgorzata Opyrchał
DZIEŃ SPORTU
SUKCESY TANECZNE
Bardzo miło nam poinformować, że uczennice Waszej szkoły z grupy Endorfiny i Primabaleriny działające w Studiu Tańca "R" w ubiegłą sobotę 21 czerwca brały udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego w Będzinie zdobywając następujące nagrody:
🥇1 miejsce w kategorii juniorzy- grupa Endorfiny 👏
🥇1 miejsce w kategorii młodzież „inne formy tańca"- grupa Primabaleriny 👏
🥉3 miejsce w kategorii młodzież hip hop- Primabaleriny 👏
Również Zuzanna Gasińska, która wystąpiła jako debiutantka w solistach hip hop zajęła🥈 miejsce 😻
Pozdrawiamy , instruktorki Studia Tańca R
SPORTOWE SUKCESY!
Nasze uczennice: Tosia Kuźniar z III a i Izabelka Zawada z III b stanęły na podium w zawodach cheerleadingu. Był to ich pierwszy występ w duecie w kategorii 10-13 lat i pokonały 13 zespołów. GRATULUJEMY!
Ogólnopolski sukces sportowy Martynki Stokłosy
Martynka Stokłosa, uczennica klasy III b po raz kolejny zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie w kategorii Acro PRO 10-12 lat Tychy 2025. GRATULUJEMY!
KONCERT MUZYCZNY
18 czerwca uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w kolejnym koncercie muzycznym w wykonaniu Szkoły Muzycznej- Yamaha. Tym razem poznali kolejny instrument muzyczny- saksofon. Wiedza i dobra zabawa towarzyszły całemu wydarzeniu. Dziękujemy!!!
Akcja edukacyjna upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata
W dniu 16 czerwca 2025 roku klasy II a i II b wzięły udział w III edycji akcji edukacyjnej „Bajeczni Adwokaci”. Wydarzenie odbyło się w ramach działań promujących świadomość prawna wśród najmłodszych uczniów i miało na celu omówienie ważnych problemów społecznych, z którymi coraz częściej stykają się dzieci i młodzież.
Podczas zajęć opartych na książce „Leśne sprawy aplikantów adwokackich, czyli hejt w Internecie, tajemnicza nagroda i krecia robota pod wielką lipą”, dzieci wysłuchały trzech poruszających historii. Książka porusza tematy hejtu i przemocy w Internecie, kradzieży tożsamości oraz bezprawnego wykorzystywania wizerunku w sieci. Uczniowie mogli lepiej zrozumieć zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci i prawami dzieci w kontekście korzystania z Internetu. Zajęcia prowadziła pani adwokat Patrycja Borzymowska, która w ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła dzieciom, jak rozpoznawać i przeciwdziałać tym zagrożeniom. Podczas spotkania dzieci miały również wyjątkową okazję założyć togę adwokacką, co wywołało wiele uśmiechów i zwiększyło ich zaangażowanie.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek, plakat oraz kolorowanki, które będą im przypominały o ważnych tematach poruszanych podczas spotkania.
Akcja „Bajeczni Adwokaci” była nie tylko edukacyjna, ale także integrująca uczniów wokół wartości takich jak szacunek, bezpieczeństwo i odpowiedzialność w sieci. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu przez najmłodszych.
Pani adwokat przeprowadziła też spotkanie w ramach doradztwa zawodowego z uczniami klas ósmych. Przekazała im praktyczne informacje dotyczące edukacji prowadzącej do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu adwokata.
Bardzo dziękujemy pani Patrycji Borzymowskiej za cenne informacje i poświęcony czas.
Edyta Matulska
APEL PORZĄDKOWY
W dniu 17 czerwca w naszej szkole odbył się apel porządkowy dla wszystkich uczniów. Pani dyrektor Danuta Nykiel przypomniała zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole, a przede wszystkim zasady, do których należy się stosowaćpodczas wakacyjnego odpoczynku.
Druga część spotkania służyła podsumowaniu konkursów j. angielskiego, języka niemieckiego i wiedzy o naszym patronie Adamie Mickiewiczu. Zostały wręczone nagrody za konkurs wiedzy o patronie szkoły oraz liczne konkursy języka angielskiego. Zwycięzcom gratulujemy, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.
Spotkanie klas I z policją – „Bezpieczne wakacje”
W dniu 12 czerwca uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantkami z Komendy w Lanckoronie, Paniami Jolantą Stokłosą i Katarzyną Kurlit . Celem spotkania było przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania wakacji oraz przypomnienie podstawowych zasad zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia.
Podczas prelekcji funkcjonariuszki w bardzo przystępny sposób opowiedziały uczniom, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie letniego wypoczynku. Szczególną uwagę poświęcono:
Bezpieczeństwu nad wodą – dzieci dowiedziały się, dlaczego nie wolno wchodzić do wody bez opieki dorosłych, jak zachowywać się na plaży oraz dlaczego skoki do nieznanych akwenów są bardzo niebezpieczne.
Zachowaniu w sytuacji zagubienia – policjantki wyjaśniły, co zrobić, gdy dziecko zgubi się w tłumie, np. na plaży, w centrum handlowym czy podczas wycieczki. Przypomniały także o konieczności znajomości numeru alarmowego 112 oraz podstawowych danych kontaktowych do rodziców.
Spotkaniu z groźnym psem – dzieci nauczyły się, jak zachować się w sytuacji, gdy spotkają nieznajomego psa, który może być agresywny. Policjantki pokazały m.in. „pozycję żółwia” – bezpieczną pozycję w razie ataku.
Bezpieczeństwu na drodze – przypomniano zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, noszenia elementów odblaskowych oraz poruszania się po drogach jako pieszy lub rowerzysta.
Bezpieczeństwu w Internecie – funkcjonariuszki zwróciły uwagę na zagrożenia, jakie mogą czyhać w sieci, szczególnie podczas korzystania z gier i mediów społecznościowych. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno ufać nieznajomym w Internecie i że o każdej podejrzanej sytuacji należy informować rodziców.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowie, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz zadawały wiele pytań. Dzięki takim inicjatywom nasi uczniowie są coraz bardziej świadomi zagrożeń i lepiej przygotowani do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Serdecznie dziękujemy policjantkom za poświęcony czas, życzliwość i cenne rady, które na pewno zapadną dzieciom w pamięć.
Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznych i radosnych wakacji!
Danuta Światłoń-Bielawa
Podsumowanie konkursu plastycznego „Twarzą w twarz – portret Bolesława Chrobrego”,
W ramach obchodów Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, 12 czerwca 2025 roku, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów edukacyjnych zorganizowanych przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. To wydarzenie pokazało, jak różnorodne i ciekawe mogą być sposoby poznawania historii naszego kraju.
Podczas uroczystości uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wyglądała koronacja Bolesława Chrobrego, co przypomniało nam, jak ważne są wizualne i historyczne źródła, takie jak rekonstrukcje czy obrazy, pomagające lepiej zrozumieć dawną epokę. Po części oficjalnej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Twarzą w twarz – portret Bolesława Chrobrego”, w którym wyróżnienie otrzymała uczennica Pola Ciaputa z klasy 3b.
Po wręczeniu nagród wszyscy zebrani mieli okazję podziwiać nagrodzone prace oraz wspólnie zatańczyć dworski taniec.
Takie inicjatywy przypominają nam, że poznawanie historii to nie tylko nauka z podręczników, ale także angażujące i przyjemne doświadczenie, które łączy pokolenia i pozwala zrozumieć, skąd pochodzi nasza tożsamość.
Danuta Kostowal-Suwaj
Uczymy się udzielać pierwszej pomocy.
"Realizacja programu pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach programu WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Od marca uczniowie klas I-III aktywnie uczestniczą w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Działania te realizowane są w ramach ogólnopolskiego programu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) pod nazwą "Ratujemy i Uczymy Ratować". Szkoły podstawowe przystępują do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazuje im bezpłatnie materiały edukacyjne: fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki dla nauczycieli i uczniów oraz inne niezbędne materiały dydaktyczne. Dzięki Fundacji WOŚP i zaangażowaniu nauczycieli nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej stała się powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!
Głównym celem programu jest wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia mają na celu rozwijanie postawy odpowiedzialności i gotowości do niesienia pomocy innym. Uczniowie biorą udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach, podczas których zdobywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu: rozpoznawania stanu zagrożenia życia i zdrowia, zapewnienia bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu, zasad udzielania pierwszej pomocy (w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej), udzielania pomocy w przypadku m.in. złamań, krwotoków, oparzeń.
Zajęcia mają charakter warsztatowy i są prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu dydaktycznego.
Dominik Bańdura, Danuta Kostowal- Suwaj
Wycieczka śladami historii Sułkowic
13 czerwca uczniowie klasy 1c wzięli udział w wyjątkowej wycieczce po rodzinnym mieście – Sułkowicach. Była to niezwykła lekcja historii, która pozwoliła dzieciom lepiej poznać lokalne dziedzictwo kulturowe i zrozumieć, jak ważne są miejsca, obok których na co dzień przechodzimy.
Podczas spaceru uczniowie dowiedzieli się, dlaczego figury św. Jana Nepomucena oraz św. Floriana stoją przy bramie miejscowego kościoła. Obaj święci uważani są za opiekunów i orędowników – św. Jan Nepomucen chroni przed powodziami, a św. Florian jest patronem strażaków i opiekunem w czasie pożarów. Ich obecność przy wejściu do świątyni ma więc głęboką symbolikę – są strażnikami bezpieczeństwa mieszkańców.
Kolejnym ważnym punktem wycieczki było odwiedzenie Pomnika Pacyfikacji Sułkowic. Uczniowie poznali tragiczną historię z czasów II wojny światowej, kiedy to miejscowość została brutalnie zaatakowana przez okupanta niemieckiego. Natomiast Pomnik, upamiętniający te wydarzenia, ma symboliczny kształt rozbitej, poszarpanej ściany – to nawiązanie do zniszczenia, bólu i dramatów rodzin ludzi, którzy zginęli.
Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy zabytkowy kościółek św. Zofii – jedno z najstarszych miejsc sakralnych w Sułkowicach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o tajemnicach, które kryje ten niewielki obiekt. Dowiedziały się o jego dawnych funkcjach, oraz o nietypowych elementach architektonicznych.
Bardzo dziękujemy pani Paulinie Węgrzyn-Pitali, przedstawicielce Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji w Gminie Sułkowice za pasjonujące opowieści, zaangażowanie i dużą porcję wiedzy. Wycieczka po Sułkowicach była dla uczniów nie tylko ciekawym doświadczeniem edukacyjnym ale również okazją do bliższego poznania lokalnej historii.
Danuta Światłoń-Bielawa
ZWROT KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Uczniowie klas I-VIII proszeni są o zwrot książek
do biblioteki do 18 czerwca 2025r.
DZIĘKUJEMY!
KARTA ROWEROWA
Jak co roku klasy 4 pod koniec roku podsumowują wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego egzaminem na kartę rowerową. Jest to bardzo emocjonujący moment w życiu czwartoklasisy i dzisiaj dokladnie tak było.
Egzamin składał się z części teoretycznej,w której należało rozwiązać losowo wybrany test, dotyczący przepisów ruchu drogowego,pierwszej pomocy,znaków drogowych oraz budowy roweru.
Druga część, praktyczna sprawdzała umiejętności jazdy na rowerze, sygnalizowania zmiany kierunku jazdy oraz zatrzymania się w miejscu.
Wszyscy uczniowie podeszli do zadania z pełnym zaangażowaniem a zdobycie karty rowerowej było dla nich powodem do dumy i radości. Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy na drogach!
Ewa Garbień
Akcja czytelnicza - Zaczytane weekendy
W dniu 05 czerwca 2025 r. odbyło się rozdanie nagród za udział w akcji czytelniczej „ Zaczytane weekendy” . Zadaniem uczestników było m.in.:
- Wypożyczenie książki na weekend z naszej biblioteki.
- Zapytanie nauczyciela bibliotekarza lub innego wybranego przez siebie nauczyciela o temat pracy plastycznej na podstawie wypożyczonej książki.
Jury w składzie: pani Ewa Garbień, pani Dorota Czepiec oraz pani Halina Przała oceniło prace i przyznało następujące miejsca:
- I miejsce – Milena Kuchta 1a, Michał Piech kl.7b,
- II miejsce – Julia Piątek 1a
- III miejsce – Liliana Ptak 3b
- Wyróżnienie – Nina Profic 1a, Olga Kotyrba 1b, Zuzanna Rozum 1a
Rada Rodziców ufundowała nagrody, za które pięknie dziękujemy!
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.
Dorota Czepiec, Halina Przała
„Mistrza Pięknego Czytania”.
W dniu 13 czerwca 2025 r. odbył się drugi etap szkolnego konkursu o tytuł- „Mistrza Pięknego Czytania”.
Do finałowego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Milena Hodurek - kl. 6a
- Julian Chodnik - kl. 4b
- Maria Rzadkosz -kl. 4a
- Jakub Biela - kl. 4b
- Lena Ptak - kl. 3a
- Alicja Gumularz - kl. 2a
- Igor Latoń- kl. 2a
Poziom prezentacji był bardzo wysoki – uczniowie wykazali się nie tylko doskonałą dykcją, ale też wyczuciem rytmu, emocji i interpretacji czytanych tekstów.
W wyniku obrad jury, w skład którego weszły:
- mgr Anna Frosztęga – przewodnicząca
- mgr Halina Przała – członek- (etap I i II)
- mgr Dorota Czepiec – członek (etap I )
przyznano tytuły Mistrza Pięknego Czytania w dwóch kategoriach:
- klasy I–III: Lena Ptak -kl. 3a
- klasy IV–VI: Maria Rzadkosz -kl. 4a
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wyróżniania, a zwycięzcom – zdobycia zaszczytnego tytułu! Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.
Dorota Czepiec, Halina Przała.
WYNIKI KONKURSÓW JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W tym roku szkolnym w naszej szkole odbyły się w maju i czerwcu szkolne konkursy z języka angielskiego dla klas 2, 3, 4, 5, 6. Stopień trudności konkursów był dostosowany do poziomu poszczególnych klas. Zadania sprawdzały takie umiejętności językowe jak: rozumienie tekstu słuchanego, pisanego, zadania leksykalno-gramatyczne i ostatnie zadanie to była wypowiedź pisemna. Konkursy międzyklasowe z języka obcego, na pozór małe, przynoszą dzieciom wiele korzyści w późniejszych latach edukacji. Są one małym krokiem do dużych sukcesów. Motywują do robienia postępów nie tylko z języka obcego , ale również przygotowują emocjonalnie uczniów do rywalizacji podczas dalszych konkursów .
Oto wyniki:
Konkurs klasowy – klasa 2 a:
I miejsce : Alicja Gumularz
II miejsce: Jakub Mielniczuk, Tomasz Ziembla
III miejsce: Izabela Rozum, Antoni Suder
Wyróżnienia: Igor Latoń, Wojciech Bochenek.
Konkurs klasowy – klasa 2 B:
I miejsce: Dawid Szczurek
II miejsce: Aleksandra Rzadkosz
III miejsce: Leon Siwek , Antoni Trąbka
konkurs międzyklasowy - klasa 3 a i 3 b :
I miejsce: Juliusz Rusek
II miejsce: Mateusz Michalik
III miejsce: Nadia Salus , Amelia Sroka
Wyróżnienie: Igor Szewerdak
Konkurs międzyklasowy - klasa 4 a i 4 b :
I miejsce: Łukasz Budzoń
II miejsce: Magdalena Kulesza
III miejsce: Emilia Latoń
Wyróżnienie: Emila Biela, Joanna Turek, Pola Świerczyńska, Bartłomiej Polewka
Konkurs międzyklasowy - klasa 5 a i 5 b :
I miejsce: Alicja Klus
II miejsce: Zuzanna Biela
III miejsce: Magdalena Żmuda
Wyróżnienie: Martyna Sala
Konkurs międzyklasowy - klasa 6a i 6b :
I miejsce: Magdalena Bąk
II miejsce: Antonina Malina
III miejsce: Adam Bargieł
Wyróżnienie: Natalia Biela, Wiktor Chłodecki, Mateusz Oliwa
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, za wysoką ilość punktów, za zaangażowanie i gratulujemy serdecznie wszystkim zwycięzcom Congratulations!
Organizatorzy: Beata Zięba, Aleksandra Gardoń
Wycieczka do Muzeum Oskara Schindlera w Krakowie.
Dnia 19 maja 2025 r. uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, podczas której odwiedzili Muzeum - Fabrykę Emalii Oskara Schindlera. Młodzież poznała historię okupowanego Krakowa i życie jego mieszkańców – Polaków i Żydów. Wzruszeni byli słuchając o terrorze jaki stosowali okupanci w mieście, o powstawaniu Getta i warunkach tam panujących. Przewodnik przybliżył postać Oskara Schindlera- niemieckiego przedsiębiorcy, właściciela Fabryki, który uratował życie ponad 1100 Żydów. To była bardzo wzruszająca i cenna lekcja historii.
Zaś w Nowoczesnym Centrum Atrakcji TomorrowLand uczniowie mogli poczuć się jak kierowca wyścigowy czy gwiazda rocka. Wielu zaliczyło labirynt ultrafioletowy oraz salę laserową. Połączenie nowoczesnych technologii dostarczyło niesamowitą dawką emocji i zabawy, na którą Ósmoklasiści zasłużyli po swoich egzaminach.
E. Bukowska
Lista galerii
- brak danych
Archiwum Aktualności