• Klasa VII

        • Witam.

          Zgodnie z zapowiedzią z lekcji, tutaj będę na bieżąco zamieszczał informacje dotyczące przedmiotu.

           

          Pierwsza część znaczników

           

           

          Moi drodzy, przechodzimy do LOGO. Język ten składa się z gotowych elementarnych procedur, które służą do definiowania procedur użytkownika. Został zaprojektowany przez pracującego pod koniec lat 60. na MIT (Massachusetts Institute of Technology to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych Ameryki) Seymoura Paperta. Jest on oparty o LISP, z zupełnie inną składnią i używa tzw. "grafiki żółwia" (ang. turtle graphics).

           Po grecku logos znaczy słowo.

           Grafika żółwia

          Początkowo język Logo służył do sterowania robotem zwanym ze względu na swój wygląd "Żółwiem". Robot ten po wpisaniu komendy FORWARD 50 przemieszczał się po podłodze o pięćdziesiąt kroków albo np. obracał się w prawo o kąt prosty po komendzie RIGHT 90. "Żółw" wyposażony był także w specjalne pióro, za pomocą którego mógł znaczyć trasę swojej wędrówki.

          Wraz z upływem czasu, gdy powstały graficzne terminale komputerów żółw Logo przeniósł się z podłogi na ekran monitora. "Żółw ekranowy" jest znacznie tańszy w esploatacji, szybszy oraz posiada znacznie więcej możliwości. Mimo to, "żółwie podłogowe" są nadal interesujące chociażby ze względu na możliwość pomiaru właściwości otoczenia (np. temperatury, rozmieszczenia przeszkód itp.)

           

          Podstawowe komendy w LOGO

           

           

          Poniżej dwa poradniki do GIMP-a. Można na bieżąco z nich korzystac przy wykonywaniu pracy.

           

          ścieżki, zaznaczanie i eksport pliku

          rozsmarowywanie i odkształcanie

          Praca I

          Pobieracie 3 grafiki jak najwyższej jakości. Pierwsza będzie tłem. Z drugiej kopiujecie postać wybraną przez Was. Wklejacie ją na tło. Następnie z trzeciej grafiki kopiujecie twarz którą wkleicie postaci przeniesionej wcześniej na pierwszą grafikę. Pamiętajcie o dopracowaniu krawędzi po wklejeniu zaznaczonych elementów - tutaj przyda sie rozsmarowywanie. Prace wysyłacie na mojego maila w postaci załącznika jpg (eksport pliku do JPEG). Pamiętajcie że tytuł wiadomości to imię, nazwisko i klasa!

           

          Praca II

          Do końca ferii (miesiąc na zrobienie pracy) musicie mi, moi drodzy, przesłać stworzoną w dokumencie tekstowym kartkę świąteczną. Wiecie, że preferuję LibreOffice, ale w przypadku kłopotów z instalacją albo ogólnego "niechciejstwa" pracy w tym pakiecie, kartkę można zrobić w MSOffice. Kartka musi być zaopatrzona w tło (polecam internety), musicie wprowadzić autokształty odpowiednio sformatowane (aż się prosi zrobić choinkę z ozdobami wykorzystując je, ale pamiętajcie o usunięciu obramowania i wstawieniu wypełnienia obszaru i oczywiście o zgrupowaniu całości dla wygody). Tekst życzeń piszecie czcionką wybraną przez Was zachowując odpowiedni układ rozmieszczenia na stronie. Wielkość czcionki jest dowolna - musi się odpowiednio dopasować do pomysłu jaki macie na ta pracę. Zadanie wysyłacie na mojego maila w postaci załącznika. Pamiętajcie że tytuł wiadomości to imię, nazwisko i klasa!