15 maja 2019 roku uczniowie kl. VIII b i VII a wraz z wychowawczyniami i panią dyrektor wyjechali na trzydniową wycieczkę do Czech.
W pierwszym dniu, uczestnicy wycieczki poznali nie tylko dzieje Kutnej Hory, miasta umieszczonego na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, ale także historię Czech od najdawniejszych wieków.
Pan Aleksander, pilot wycieczki, oprowadzając nas po mieście, opowiadał o zabytkach, kopalniach srebra i biciu praskich groszy. Na długo w pamięci pozostanie Kościół św. Barbary, którego budowa trwała ponad 500 lat oraz Kościół cmentarny Wszystkich Świętych- ossuarium. Jego wystój tworzą wyłącznie ludzkie kości.
W drugim dniu, zwiedzanie zaczęliśmy od Wyszehradu - wzgórza na prawym brzegu Wełtawy. Powstanie grodu wiąże się z czeskim władcą Krokiem oraz jego córką Libuszą. Ze wzgórza rozciąga się przepiękna panorama Pragi i Wełtawy. Spacerując po parku, który otacza Zamek, mijaliśmy wiele posągów z piaskowca. Okazałym obiektem na Wyszehradzie jest kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się cmentarz. Chowano na nim najwybitniejsze osobistości Czech. Natomiast najstarszą budowlą na wzgórzu jest rotunda św. Marcina z XI wieku.
Następnym punktem programu, było wzniesienie Petrin, na którym umieszczono wieżę widokową wzorowaną na wieży Eiffela. Widoki, które rozpościerają się z jej górnego tarasu, chyba wszystkim zapierały dech.
Kolejnymi atrakcjami były wybrane zabytki Starego i Nowego Miasta. Pan Mariusz Surosz – przewodnik, historyk, eseista i dziennikarz zamieszały w Pradze od 8 lat, bardzo ciekawie opowiadał o zwiedzanych obiektach, nawiązywał do historii, tradycji i kultury państwa Czech. Mogliśmy zobaczyć m.in. Plac Wacława i pomnik patrona Czech- św. Wacława, Pałac u Nowaków, pasaż Lucerna, niektóre rzeźby Dawida Cernego, Ogrody franciszkańskie z kościołem Matki Bożej Śnieżnej, Klementinum, Bibliotekę, Rynek Starego Miasta, zegar astronomiczny Orloj, pomnik Jana Husa, kościół św. Mikołaja, najdroższą ulicę w Pradze, Dom Reprezentacyjny na Placu Republiki, Bramę Prochową, Synagogę Jubileuszową, dom w którym mieszkał Franz Kafka oraz 11-metrową głowę Franza Kafki, wykonaną z błyszczących będących w ciągłym ruchu elementów.
Mimo napiętego programu, udało się wygospodarować trochę czasu na zakup pamiątek. Pogoda również nam sprzyjała.
Trzeci dzień w Pradze rozpoczęliśmy się na Placu Loretańskim. Oprócz historii powstania kościoła na wzór Domku z włoskiego Loreto, pan Mariusz opowiedział m.in. o Św. Wilgefortis oraz gospodzie Pod Czarnym Wołem.
Następnie, po krótkim marszu, dotarliśmy na Plac Hradczański z pięcioma pałacami
w tym Pałacem Arcybiskupów i z Pałacem Schwarzenberskim. Tu mieliśmy możliwość zakupu drobnych pamiątek, zrobienia zdjęć i wysłuchania historii m.in. o walczących Tytanach, którzy strzegą wejścia na zamek przed nieuczciwymi gośćmi. Po przejściu na dziedziniec,
w centrum placu zobaczyliśmy imponującą Katedrę Św. Wita, Wacława i Wojciecha. Oglądając wnętrze Katedry, dowiedzieliśmy o witrażach Alfreda Muchy, o nietypowo umiejscowionych organach, o polskich akcentach w katedrze i królu Ferdynandzie. Przy srebrnym grobowcu poznaliśmy życie św. Jana Nepomucena. Widzieliśmy kaplicę św. Wacława, usłyszeliśmy też o grobowcach władców i Komnacie Koronnej.
Następny punkt zwiedzania, to Stary Pałac Królewski, Sala Władysławowska, słynne okno i Stara Sala Sejmowa.
Kolejną niezapomnianą atrakcją była Złota Uliczka. Od XVI wieku mieszkali na niej zamkowi strażnicy i rzemieślnicy. Domek pod numerem 22 zamieszkiwał Franz Kafka.
Uliczkę wymalowano w 1955 roku i urządzono w budyneczkach m.in sklepy.
Ostatnim punktem zwiedzania był Most Karola. Po drodze, pan Mariusz pokazał nam najwęższą uliczkę świata z sygnalizacją świetlą, kolejne rzeźby D. Cernego i Kampę.
Znamy dokładną datę wybudowania Mostu Karola -135797531 i historie związaną
z jego powstaniem. Przy posagu św. Jana Nepomucena, każdy mógł pomyśleć marzenie.
Na koniec pamiątkowe zdjęcie i ok. g 14:00 udaliśmy się do autokaru.
Podczas wyjazdu, dużo nauczyliśmy się o Czechach. Doświadczyliśmy życzliwości również w sytuacjach wymagających wyjaśnienia.
Praga i Kutna Hora, to wyjątkowo piękne miasta. Myślę, że zdjęcia pani Natalii, niedługo dotrą do naszej szkoły.
Organizatorem było Biuro Podróży DAMAR z Krakowa. Dziękujemy.
Halina Przała