W dniu 14 września 2017 r. klasy Va i VIc wraz z opiekunami p. Izabelą Profic, p. Anną Nowak i p. Piotrem Sroką pojechały na 2-dniową wycieczkę do Wrocławia. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia poprzez zwiedzanie miasta i jego zabytków.
Wyprawę do Wrocławia rozpoczęliśmy o godz. 6 rano z parkingu koło kościoła, a już o 10.00 byliśmy na miejscu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ogrodu Japońskiego, który jest wrocławską namiastką kultury Kraju Kwitnącej Wiśni oraz pokazu Fontanny Multimedialnej, która położona jest w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia. Jest ona największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. W fontannie z dysz tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych o każdej pełnej godzinie.
Po wspaniałym pokazie udaliśmy się do wrocławskiego zoo, gdzie spędziliśmy kolejne 3 godziny na oglądaniu zwierząt w 12 pawilonach tematycznych przedstawiających określone regiony świata lub wybrane grupy zwierząt. Najciekawsze było „Afrykarium” przedstawiające różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tam 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują m.in. rekiny, płaszczki i inne duże ryby można było podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości 18 metrów.
Po opuszczeniu ogrodu zoologicznego udaliśmy się w rejs statkiem po Odrze, zobaczyliśmy najpiękniejsze miejsca Wrocławia, przez które przepływa Odra. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na obiadokolację, a następnie zostaliśmy zakwaterowani w hotelu na nocleg.
Następnego dnia po śniadaniu ruszyliśmy na zwiedzanie miasta z panią przewodnik, która prowadziła nas śladem krasnali, które ukryte były w uliczkach i zaułkach miasta. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, najstarszą ulicę we Wrocławiu, widzieliśmy most miłości z niezliczoną ilością kłódek, spotkaliśmy zwierzątka, wiele ciekawych zabytkowych kościołów, budynków i pomników, i tak skrzaty zaprowadziły nas do Rynku, który przyciąga urokiem kolorowych zabytkowych kamienic i wyjątkowym klimatem.
Po krótkim odpoczynku na rynku udaliśmy się spacerkiem na zwiedzanie Panoramy Racławickiej.
Panorama Racławicka jest obrazem, który przedstawia Bitwę pod Racławicami. Nie jest to jednak obraz taki, jak wszystkie inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości! Poznaliśmy historię powstania obrazu oraz dokładny opis Bitwy pod Racławicami.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Sułkowic ok. godziny 19.00.
Organizatorzy