• 21-25 listopada - tydzień życzliwości

          • W dniu 21 listopada, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole

            Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień

            Idea tego świata wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiazywania problemów w sposób pokojowy. Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest w 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Wszelkie kłótnie, żale i złości w tym dniu odstawiamy na bok. Tegoroczne hasło tego święta brzmi „ Życzliwość ma moc”

                        Samorząd Uczniowski z tej okazji przygotował tablice informujące                            o przesłaniu tego święta. Znalazły się tam liczne cytaty i rady zachęcające uczniów do podniesienia swojej życzliwości na nieco wyższy poziom. Umieszczona została też na korytarzu skrzynka, do której  będzie można przez cały tydzień wrzucać miłe życzenia i pozdrowienia dla koleżanek ,kolegów                            i pracowników szkoły.

            Na ten dzień przygotowano także prezentacje multimedialne, które uczniowie obejrzeli w swoich klasach wraz z wychowawcami. Uczniowie klas młodszych wysłuchali bajki pt  „ Światełka w ciemności”, zaś klasy IV – VIII obejrzały krótki film pt. „ Wszystko co dajesz powraca”. Na koniec prezentacji  ogłoszono „ Tydzień Życzliwości” w naszej szkole. Uczniowie otrzymali propozycje zadań do wykonania czyli dobrych uczynków, które mogą realizować zarówno wśród rówieśników jak i w domu wśród najbliższych im osób.

            Na koniec obchodów „ Tygodnia życzliwości” w każdej klasie zostanie przeprowadzony plebiscyt na „ Najżyczliwszą uczennicę i ucznia w klasie”.

                                                                                                                        Opiekunowie   

                                                                                                                                   SU                         

          • Żywa lekcja zoologii

          • Dnia 24 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się żywa lekcja zoologii. Prowadzący te zajęcia pokazli różne zwierzęta. Były to pajęczaki np.: krocionóg, modliszka piaskowa czy ptasznik olbrzymi; gady, takie jak gekon i wąż zbożowy; płazy np.: aksolotl oraz kilka naprawdę dużych owadów.Pani prowadząca ciekawie nam opowiadała o każdym zwierzęciu. Dowiedzieliśmy się, że aksolotly pochodzą z Meksyku, a nazwa modliszek wzięła się od sposobu w jaki składają swoje odnóża -  "jak do modlitwy". Mogliśmy dotknąć węży zbożowych. Na każde pytanie uzyskaliśmy odpowiedź.

            Lekcja była bardzo interesująca. Myślę, że każdy coś z niej zapamiętał.

                                                                                                                     Weronika Horwat, uczennica klasy VI a

          • SPOTKANIA Z HISTORIĄ

          • Pierwsze „Spotkanie z historią”

            Uczniowie niedawno uczestniczyli w szkolnych i gminnych obchodach Święta Niepodległości, brali udział w projekcie „Szkoła do hymnu”.

            Dzisiejsze „Spotkanie z historią” w Gminnej Bibliotece Publicznej i Izbie Tradycji było dla pierwszaków niezwykle ciekawą lekcją wprowadzająca je w świat historii w zrozumiałym dla nich języku poprzez pogadankę, prezentację multimedialną, rozmowę na temat eksponatów zgromadzonych w Izbie Tradycji. Było próbą wyjaśnienia niezrozumiałych słów. Dzieci miały możliwość zaśpiewania hymnu państwowego, zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności. Był to czas interesującej rozmowy o tym, czym jest niepodległość, wolność, jak należy szanować flagę, godło, a także polskich bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że nasz kraj istnieje. I przede wszystkim zastanawialiśmy się także nad znaczeniem słowa historia.

             Tym pierwszym spotkaniem zainicjowaliśmy nasz projekt edukacyjny pt. „Spotkania z historią” skierowany do najmłodszych uczniów, przygotowany wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną im. ks. Józefa Sadzika i Izbą Tradycji. Głównym celem naszego projektu jest zainteresowanie uczniów klas I – III historią Polski, dziejami naszego regionu w atrakcyjnej i przystępnej formie. Pragniemy poprzez zabawę i ciekawe opowieści otworzyć drzwi do świata historii i sztuki w niecodzienny sposób.

            W następnych spotkaniach uczniowie spróbują znaleźć odpowiedź na pytania:, Na czym polega praca historyka? W jaki sposób możemy się dowiedzieć czegoś o historii?  Będą starali się poznać różne ciekawostki historyczne i te bliskie i dalsze, wybrane dzieje naszych rodzin, miejscowości, regionu
            i kraju.  

          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          • Szanowni Państwo,

            rodzice uczniów klas I-VIII, zapraszam na zebranie z wychowawcami, w dniu 29 listopada 2022 roku o godzinie 17.00. W tym dniu będą obecni wszyscy nauczyciele naszej szkoły.

                                                                                                                      Danuta Nykiel

             

          • Szkoła do hymnu

          • W dniu 10 listopada 2022 roku o godzinie 11.11, wszystkie klasy odśpiewały Mazurek Dąbrowskiego. Był to  kolejny wyraz naszego patriotyzmu.

          • Święto Niepodległości

          • Z PIEŚNIĄ KU WOLNOŚCI

                        I wojna światowa przywróciła do życia państwo polskie. W wyniku upadku potęg zaborczych i działań wielu pokoleń Polaków, Polska po 123 latach powróciła na mapy Europy. Wiele z przełomowych momentów mogło stać się symbolem naszej niepodległości. My jednak każdego roku świętujemy 11 listopada. Tego dnia czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść nasz kraj z ogromnych zniszczeń wojny i zaborów. Każde pokolenie składało ofiary krwi w wielkich powstaniach przeciw zaborcom.

                        Na pamiątkę tych dni w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod hasłem  Z PIEŚNIĄ KU WOLNOŚCI. 

                        W montażu słowno – muzycznym przygotowanym przez uczniów klas V a i V b zostały przypomniane tragiczne momenty z historii naszego kraju. Występowi przyświecały słowa J. W. Gothego, przypomniane przez p. dyrektor Danutę Nykiel: Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają . Źli ludzie – wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają.

                        Uczniowie klas I – VII zaśpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. W tym dniu w naszej szkole zabrzmiały takie utwory jak: Warszawianka, Pierwsza Brygada, Pałacyk Michla, Szara piechota, Warszawskie dzieci, Przybyli ułani pod okienko, Pierwsza Kadrowa. To te pieśni pozwoliły nam wspominać historię naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

                                               To, co przeżyło jedno pokolenie,

                                               drugie przerabia w sercu i pamięci.

                                               I tak pochodem idą cienie ..., cienie ...

                                               Aż się następne znów na krew poświęci!

             

                                               Wspomnienie dziadów pieśnią jest dla synów.

                                               Pieśń. Czyn. Wspomnienie – to jedno: TO POLSKA!

                        Dzień ten jest dla nas lekcją patriotyzmu i wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Patriotyczne teksty pieśni stanowią muzyczny pomnik dla bohaterskich żołnierzy walczących za Ojczyznę. 

                                                                                                                      Bogumiła Blak

          • SŁODKI SMAK NIEPODLEGŁOŚCI

          • Z całego serca dziękuję Rodzicom, Babciom, Uczniom i Nauczycielom za aktywny  udział w naszej wspólnej akcji "Słodki smak niepodległości". Dzięki sprzedaży pysznych  ciast mogliśmy wielu mieszkańcom Sułkowic osłodzić ten pochmurny dzień. 

            Zebrana kwota 7565 złotych, zasiliła konto Rady Rodziców i w całości będzie przeznaczona na zakup regulowanych stolików i krzesełek dla uczniów.

                                                                                  z wyrazami wdzięczności  Danuta Nykiel p.o. dyrektora szkoły

             

          • AUSCHWITZ- BIRKENAU

          • Dwudziestego października wyruszyliśmy na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu, a następnie do obozu zagłady Birkenau w Brzezince.

            Po wejściu do muzeum dostaliśmy słuchawki, dzięki którym mogliśmy lepiej słyszeć panią przewodnik. Na początku przeszliśmy przez bramę obozu, nad którą widniał napis " Arbeit macht frei" czyli po polsku " Praca czyni wolnym". Udaliśmy się do budynku, w którym oglądaliśmy straszne fotografie ludzi o ogolonych głowach i strachu malującym się na twarzach. W jednej z sal dowiedzieliśmy się o człowieku, który był  "lekarzem",  nazywał się Josef Mengele i przeprowadzał makabryczne doświadczenia na bliźniętach i innych  dzieciach. Następnie poszliśmy do pomieszczenia, w którym zobaczyliśmy podpisane walizki, buty, ubrania, naczynia odebrane więźniom, którym obiecywano normalne życie, pracę, schronienie, ale to wszystko okazało się kłamstwem.

            Na koniec pobytu w Auschwitz udaliśmy się do miejsca KAR SPECJALNYCH, czyli celi o wymiarach 90 cm.- 90 cm, w której było przetrzymywanych "karnie" 4 dorosłych więźniów, oraz pod Ścianę Śmierci. Następnie udaliśmy się do Birkenau, obozu w którym zabijano Żydów, Polaków, ale też ludzi innych narodowości. Położenie tych obozów nie było przypadkowe, gdyż na tych terenach była rozwinięta sięć kolejowa pozwalająca na przywożenie więźniów z różnych miejsc. Warunki życia były tragiczne, piętrowe, drewniane prycze, na których była odrobina słomy, minimalne racje żywnościowe, ciężka praca, długie apele  i nieustannie towarzyszący strach.

            Była to poruszająca lekcja historii, przedstawiona w wyjątkowy sposób przez panią przewodnik, na pewno zostanie w naszej pamięci .

                                                                                                  Patrycja Stachura i Olimpia Chajdaś uczennice klasy VIII b

             

        • Lista galerii

          brak danych