GRUDZIEŃ
GMINNE IGRZYSKA MŁODZIEŻY
29 listopada w ZPO w Biertowicach rozgrywane były Gminne Igrzyska Młodzieży w piłce siatkowej. Nasze zespoły bardzo dobrze się zaprezentowały, szczególnie chłopcy uzyskując I miejsce. Dziewczynki zdobyły medalową III pozycję.
Chłopcom życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach powiatowych.
IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE SIATKOWEJ
28 listopada w Zespole Placówek Oswiatowych w Biertowicach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w Piłce Siatkowej. Reprezentanci naszej szkoły wykazali się wspaniałymi umiejetnościami i wolą walki co wplynęło, na zajęcie przez chlopców I a dziewczynek III miejsca.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ
ANDRZEJKI
ANDRZEJKI
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Obchody Tygodnia Życzliwości połączone z apelem pt. „ Życzliwość to jest to”
W naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy „ Tydzień Życzliwości”. Z tej okazji zostały umieszczone na szkolnych korytarzach tablice informujące o historii i przesłaniu „ Dnia Życzliwości i Pozdrowień”, który przypada na 21. listopada.
W obchody Tygodnia Życzliwości włączyła się cała społeczność szkolna wraz z wychowawcami, pedagogami, wychowawcami świetlicy i nauczycielami biblioteki. Podczas kolejnych dni akcji starsi uczniowie mieli możliwość zaznajomić się z informacjami jak ważne znaczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ma uśmiech, przyjazny gest, dobre słowo oraz empatia. Natomiast najmłodsi słuchali opowiadań o życzliwości oraz mogli zrobić sobie zdjęcie na tle foto skrzydeł wykonanych z wyciętych szablonów dłoni. Nie zabrakło też skrzyneczki pozdrowień.
Na zakończenie tej inicjatywy odbył się uroczysty apel, pod hasłem „Życzliwość to jest to”, który stanowił podsumowanie obchodów tego święta. Drugoklasiści przenieśli nas do bajkowej krainy. Natomiast uczniowie klas szóstych zaprezentowali scenki rodzajow o wymownych tytułach „ Spójrz przez okulary życzliwości” oraz „ Pomocne dłonie”. Całość dopełniły piękne, wzruszające i niosące przesłanie do uczniów piosenki w wykonaniu klas trzecich oraz koła muzycznego. Na koniec spotkania dziewczęta z klasy V a i V b zaprezentowały autorski układ choreograficzny, przygotowany specjalnie na tą okazję.
Kolejne już obchody „ Dnia życzliwości i pozdrowień” w naszej szkole bardzo dobrze wpisują się w realizację programu profilaktyczno – wychowawczego oraz sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. W pochmurne listopadowe dni wspaniale sprawdza się to nietypowe, wesołe święto.
Podziękowania
Apel powstał dzięki zaangażowaniu, współpracy i życzliwości wielu osób. A byli to:
Pani Renata Urbańczyk wraz z uczniami klasy II a.
Pani Danuta Kostowal- Suwaj i pan Dominik Bańdura wraz z klasami trzecimi i kołem muzycznym
Pani Beata Zięba i pani Małgorzata Garbień wraz z uczniami klas szóstych,
Pani Halina Przała wraz z uczennicami klasy V a i V b,
Pani Ewa Garbień wraz z uczniami klas piątychSerdeczne podziękowania składamy również wychowawcom za aktywne włączenie się w obchody „ Tygodnia życzliwości”, opiekunom Samorządu Uczniowskiego, wychowawcom świetlicy oraz paniom z biblioteki i Wam Drodzy Uczniowie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zakupione słodycze dla uczniów.
Małgorzata Garbień
ANDRZEJKI
„ Dzień z Świętym Patronem”
Dnia 29 października w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień z Świętym Patronem”.
Z racji nadchodzącego święta Wszystkich Świętych, uczniowie mogli wspominać tych, którzy osiągnęli świętość i są już w niebie. Była to dla nich także okazja, aby bliżej poznać swojego świętego patrona.
Dlatego mieli możliwość wcielić się w symboliczny sposób w postać swojego patrona i przygotować oraz zaprezentować charakterystyczny i odpowiedni strój.
Wielu uczniów odpowiedziało i wzięło udział w obchodach niecodziennego wydarzenia. Dzieci korzystając z pomocy swoich mam, babć i cioć przygotowały piękne stroje oraz atrybuty różnych świętych osób, a my mogliśmy je podziwiać.
Za włożony trud oraz pomysłowość, dzieci otrzymały upominki i dodatkowe bonusy.
Renata Boczkaja
PODZIĘKOWANIE
PIERWSZA POMOC
Szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci z klas pierwszych
Dnia 21.11.2024r., odbyło się wyjątkowe szkolenie dla dzieci z klas pierwszych, prowadzone przez doświadczonego ratownika medycznego, Pana Tadeusza Dubla.
Celem spotkania było zapoznanie najmłodszych uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz pokazanie, jak ważne są szybkie i odpowiednie działania w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.
Szkolenie rozpoczęło się od omówienia specyfiki pracy ratownika, specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz rodzajów karetek. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda defibrylator i dowiedzieć się, jak działa. Ratownik wyjaśnił, że AED jest urządzeniem, które może być używane przez osoby bez specjalistycznego przeszkolenia, jeśli tylko postępują zgodnie z instrukcjami. Dzieci mogły zobaczyć także jak wygląda ultrasonograf (USG) oraz dowiedzieć się, do czego służy pulsometr.
Uczniowie praktykowali opatrywanie ran, samodzielnie zakładając opatrunki na "ranę" swojego kolegi, co sprawiło im wiele radości.
Nie zapomniano również o numerach alarmowych, i w jakich sytuacjach należy z nich korzystać. Dzieci dowiedziały się, jakie informacje powinni przekazać dyspozytorowi, aby pomoc mogła dotrzeć jak najszybciej.
Na zakończenie szkolenia, uczniowie wraz z nauczycielami serdecznie podziękowali ratownikowi medycznemu za dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dzięki temu spotkaniu dzieci zyskały cenne informacje i praktyczne umiejętności, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach awaryjnych.
Szkolenie z pierwszej pomocy było nie tylko edukacyjnym, ale i inspirującym doświadczeniem dla najmłodszych uczniów, którzy teraz są bardziej świadomi, jak mogą pomóc innym w nagłych sytuacjach.
Wychowawcy klas I
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W naszej szkole w dniu 15 listopada 2024 r. świętowaliśmy XIV już edycję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia! Jak wynika z danych zgromadzonych przez organizatorów ŚDTM, ponad 40% dzieci, młodzieży i dorosłych przeegzaminowanych z tabliczki mnożenia w ramach dotychczasowych edycji akcji, ma trudności w mnożeniu do 100! Wyniki uświadamiają nas, jak ważne jest celebrowanie tego dnia, w którym poprzez zabawę utrwalamy tabliczkę mnożenia. W naszej szkole uczniowie każdej klasy świetnie bawili się rozwiązując ciekawe zadania lub w połączeniu z aktywnością fizyczną (jak klasy 3) brali udział w rozgrzewce i wyścigach matematycznych. Uczniowie klas starszych mieli możliwość zdobycia nagrody po odszyfrowaniu haseł w stacjach zadaniowych. Każda stacja zawierała zaszyfrowane tabliczką mnożenia hasło, które prowadziło uczniów do kolejnego, ukrytego, zaszyfrowanego hasła. Emocji było mnóstwo, a zwycięscy zajadali się słodkościami. Dodatkowo w każdej klasie został przeprowadzony egzamin którego zdanie uprawniało do otrzymania odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie pełni emocji czekają na kolejną edycję w przyszłym roku.
Małgorzata Oprychał
STOP PRZEMOCY
Nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiej kampanii " Dajemy dzieciom siłę, dzieciństwo bez przemocy". W ramach tej kampanii wśród uczniów były prowadzone warsztaty z zakresu profilaktyki przemocy oraz profilaktyki wykorzystania seksualnego "gadki z psem". Rodzice i wszyscy grono pedagogiczne mieli możliwość obejrzenia filmu z Fundacji pt.: "Dopamina", który porusza ważny temat mechanizmu pętli dopaminowej.
W dniu finału kampanii " Dzieciństwo bez przemocy"- 19 listopada o godzinie 17.00 tysiące budynków w całej Polsce rozświetli się na czerwono, symbolizując solidarność i sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci.
Bożena Bizub
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
WARSZTATY NA WAWELU
W dniu 13 listopada grupa uczniów z klasy VI b wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach w trakcie których poznali sposób wykonywania witrażu szklanego. Przez dwie godziny pracowali w ogromnym skupieniu , efektem pracy są piękne i cenne, bo własnoręcznie wykonane, aniołki. Przy okazji zobaczyli krużganki, kaplicę Zygmuntowską oraz Sukiennice - ważne renesansowe budowle znajdujące się w Krakowie. Wycieczka była krótka, ale wyjątkowo twórcza.
I MIEJSCE - SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE
12.11.2024r w ZSZiO odbył się bieg na orientację ,,Sprawni jak żołnierze" , w którym wystartowała reprezentacja naszej Szkoły zajmując I miejsce wśród szkół podstawowych naszej gminy( 5 drużyn). W zawodach wzięli udział Igor Sroka, Dominik Betlej i Mikołaj Sroka. Gratulujemy chłopakom sukcesu i życzymy kolejnych.
Piotr Sroka
SŁODKI SMAK NIEPODLEGŁOŚCI
Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, którzy zaangażowali się w akcję "Słodki smak niepodległości": upiekli ciasto, przygotowali je do sprzedaży i w niedzielę 10 listopada sprzedawali je na placu przy Kościele. Dziękujemy Księdzu proboszczowi Adamowi Gabrysiowi za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji.
Udało się zebrać wyjątkowo dużą kwotę- 10 504 złote, zostanie ona przeznaczona na doposażenie pracowni informatycznej i sprzęt do gimnastyki korekcyjnej.
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Koncert pieśni patriotycznych
Dnia 12 listopada, w naszej szkole, odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to miało szczególny charakter. Uczniowie wszystkich klas, czynnie zaangażowali się w śpiew pieśni patriotycznych, oddając hołd bohaterom, walczącym o wolność Polski.
Niniejszą uroczystość otwarła Pani Dyrektor, Maria Zajda, witając serdecznie wszystkich zgromadzonych uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Podkreśliła znaczenie tego święta dla Polaków i przypomniała o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.Następnie wniesiono Sztandar Szkoły, wprowadzając zgromadzonych w podniosłą atmosferę. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego”.
Po hymnie nastąpiła główna części uroczystości: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu poszczególnych klas. Każdy rocznik przygotował jedną pieśń, która podkreślała ich zaangażowanie i dumę z bycia Polakami. „O mój rozmarynie”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” , „Rota”, „Szara Piechota”, to tylko niektóre utwory, które można było usłyszeć w szkolnej hali. Pieśni pełne dumy i determinacji, oddające hołd żołnierzom walczącym o wolność Ojczyzny, wywołały wzruszenie wśród słuchaczy.
Sala była pięknie udekorowana biało-czerwonymi kwiatami i symbolami narodowymi, dzięki Paniom Ewie Garbień i Gosi Garbień. Ich praca nadała uroczystości wyjątkowego charakteru. Oprawę muzyczną przygotował Pan Dominik Bańdura, który zadbał o to, aby każda pieśń brzmiała profesjonalnie i poruszała serca odbiorców.
Na zakończenie, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za wspólny śpiew i uczczenie tego ważnego dnia. Podkreśliła, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości i jak wielką rolę odgrywają takie uroczystości w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Wyraziła również wdzięczność dla nauczycieli, którzy zaangażowali się w przygotowanie swoich klas.
Wykorzystując zgromadzenie całej społeczności szkolnej, Samorząd Uczniowski, na czele z Panią Małgosią Opyrchał wręczył nagrody uczniom, którzy szczególnie zaangażowali się w akcje charytatywne na terenie szkoły.
Uczniowie oraz nauczyciele opuścili halę z uśmiechami na twarzach, pełni pozytywnych emocji i wzruszeń. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, postawa miłości do Ojczyzny i szacunku do jej historii zakorzeni się w sercach i umysłach naszych wychowanków.
Danuta Światłoń-Bielawa
SZKOŁA DO HYMNU
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
8 listopada o symbolicznej godz. 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób cała społeczność szkolna zapoczątkowała świętowanie 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Renata Urbańczyk
PODRÓŻE Z KLASĄ - WARSZAWA
Wycieczka klas VIII do Warszawy w ramach przedsięwzięcia MEN „Podróże z klasą”
W dniu 28 października klasy VIII wybrały się na trzydniową wycieczkę do Warszawy, której celem było poznanie historii i zabytków naszej stolicy.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. To była wyjątkowa okazja, aby poznać bliżej powstańczą rzeczywistość 1944 roku. Tam też spotkaliśmy byłego powstańca pana Henryka Piotrowskiego, z którym był przeprowadzany wywiad. Następnym punktem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Z 30 piętra podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy. Potem udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W barwach pięknej jesieni zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina i Pałac na Wyspie. Po całodniowym zwiedzaniu przejechaliśmy do ośrodka na obiadokolacje i nocleg. Dzień zakończyliśmy przy ognisku z kiełbaskami.
Drugiego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy na Starym Mieście. Zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy i poznaliśmy jej historię. Kolejnym punktem był Zamek Królewski, którego wnętrze jest niesamowite. Dzięki Polakom, którzy we wrześniu 1939 roku, nie zawahali się ratować cennych przedmiotów ze niszczonego budynku, zamek wygląda jak przed wojną. W czasie zwiedzania mieliśmy okazje zobaczyć montowanie odrestaurowanego zaplecka tronu królewskiego i pracę zegarmistrza troszczącego się o zegary na zamku. Na rynku spotkaliśmy warszawskiego kataryniarza, który opowiedział nam jak zbudowana jest katarynka, a potem słuchaliśmy muzyki i śpiewu pana Jana. Po krótkiej przerwie udaliśmy się pod pomnik Małego Powstańca, a potem idąc przez Krakowskie Przedmieście widzieliśmy Pałac Prezydencki i luksusowe hotele. Przed Gróbem Nieznanego Żołnierza byliśmy świadkami zmiany warty. Dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca i planach odbudowy Pałacu Saskiego. Później metrem pojechaliśmy na Stadion Narodowy, najbardziej wyczekiwane miejsce przez wielu kolegów. Tam mieliśmy możliwość wejścia do szatni piłkarzy, sali konferencyjnej i na boisko – jak prawdziwi piłkarze. W ośrodku noclegowym na koniec dnia zorganizowana była dyskoteka, na której bawiliśmy się świetnie.
W trzecim dniu wycieczki zwiedziliśmy „Niewidzialną Wystawę". Było to niesamowite przeżycie, gdyż mieliśmy szansę poczuć się jak osoby niewidome. Wyjątkowa podróż w świat całkowitej ciemności. Mogliśmy polegać jedynie na zmyśle dotyku, słuchu i węchu. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedziliśmy całkiem wyciemnione pomieszczenia imitujące mieszkanie, las, ulicę oraz wystawę w galerii sztuki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu w Wilanowie, którego wnętrza nas zachwycały. W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald’s.
Wycieczka do Warszawy była niezapomnianym przeżyciem. Poznaliśmy historię, kulturę i piękno stoicy. Spędziliśmy czas wspaniale, a przeżycia i wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.
Uczennice 8a
Weronika Horwat, Zuzanna Stręk
Lista galerii
brak danych
Archiwum Aktualności